Szukam pracy
Które sposoby są najskuteczniejsze?

Wersja do wydruku

Często bywa, że pracodawcy poszukując pracowników wykorzystują najpierw te metody, z których poszukujący pracy korzystają rzadko. I na odwrót. Poniższa lista pokazuje, z jakich metod pracodawcy korzystają zwykle w pierwszej kolejności (1), z jakich w drugiej (2) itd.

 1. Szukanie wewnątrz firmy. Pracodawcy najchętniej zatrudniają kogoś, kogo znają i są do niego przekonani. Jeśli więc potrzebują obsadzić jakieś stanowisko, w pierwszej kolejności rozważają awansowanie swojego pełnoetatowego pracownika, przeniesienie kogoś z części etatu na cały etat albo zatrudnienie na stałe pracownika tymczasowego lub osobę dotychczas zatrudnioną na umowę zlecenie / o dzieło / samozatrudnioną.
 • Co z tego wynika? Jeśli bardzo zależy Ci na pracy w danej firmie, sprawdź, czy nie dałoby się tam zatrudnić na umowę zlecenie, o dzieło czy w inny sposób (np. staż). To zwiększy Twoje szanse na zdobycie pełnoetatowego zatrudnienia u tego pracodawcy.
 • Warto zgłosić swoją kandydaturę niezależnie od tego, czy firma w danym momencie szuka pracownika. Należy przygotować swój życiorys i referencje i umówić się na spotkanie z osobą, która w danej firmie odpowiada z rekrutację. Taka niezobowiązująca  rozmowa może w przyszłości zakończyć się propozycją pracy, Twoje CV będzie już w bazie tej firmy i będziesz rozpoznawalny.
 1. Na podstawie naocznych dowodów. Pracodawcy są skłonni zatrudnić nieznanego kandydata, jeśli potrafi on udowodnić posiadanie wymaganych umiejętności.
 • Co z tego wynika? Jeśli jesteś programistą, pokaż jakiś stworzony przez siebie program; jeśli jesteś fotografem, pokaż zdjęcia; jeśli jesteś konsultantem, pokaż jakieś studium przypadku itd. Zobacz: Wizyta bez zapowiedzi.
 1. Korzystając z pomocy przyjaciół, kolegów z branży albo swoich pracowników. Pracodawcy chętnie przyjmują kandydatów, których pracę obserwowały i pozytywnie oceniły osoby im zaufane (np. takie, u których/z którymi kandydat pracował).
 • Co z tego wynika? Poszukaj kogoś, kto zna pracodawcę szukającego pracownika o Twoich kompetencjach, kogoś, kto wie, jak pracujesz i może Cię zarekomendować. Zobacz: Sieć kontaktów.
 1. Przy pomocy agencji zatrudnienia lub powiatowego urzędu pracy. To mniej popularny sposób szukania pracowników, ponieważ usługi agencji zatrudnienia są kosztowne, a w bazach PUP rejestruje się tylko część osób poszukujących pracy. Na te pierwsze decydują się zwłaszcza duzi pracodawcy poszukujący kandydatów na specjalistów lub menadżerów.
 1. Przy pomocy ogłoszeń. Jeśli pracodawca wyczerpał powyższe możliwości, nie stać go na skorzystanie z usług agencji zatrudnienia lub niechętnie zwraca się do PUP, zamieszcza ogłoszenia w serwisach internetowych lub prasie.
 1. Korzystając z napływających CV, które kandydaci składają bez ogłoszenia. Z tego sposobu pracodawcy korzystają zwykle niechętnie, bo nie mieli okazji poznać kandydata, nikt go im nie polecił ani nie sprawdził i nie wiedzą, czy CV zostało złożone przez osobę o poważnych zamiarach czy na zasadzie „byle złożyć”.
 • Co z tego wynika? To nie znaczy, że nie warto wysyłać CV bez ogłoszenia. Trzeba jednak pamiętać, że taki sposób szukania pracy może być niewystarczający i warto uruchomić również inne.

Opis inspirowany książką: R. Bolles, „Jakiego koloru jest Twój spadochron?”, wyd. Studio Emka, Warszawa 2011.