Szukam pracy za granicą
Jak szukać pracy za granicą?

Wersja do wydruku

Poszukiwanie pracy w krajach Unii Europejskiej nie różni się bardzo od szukania zatrudnienia w Polsce. Informacje w działach: Od czego zacząć? Co mogę robić? Jak szukać? Które sposoby są najskuteczniejsze? są tutaj aktualne. Poniżej kilka wskazówek specyficznych dla zagranicy.

Sieć kontaktów

Jeśli myślisz o pracy za granicą, zorientuj się, czy ktoś z Twojej rodziny lub znajomych nie ma doświadczenia w tym zakresie. Może jest w stanie podzielić się nim i coś doradzić, polecić konkretnego pracodawcę czy nawet zarekomendować Cię w określonej firmie. Pamiętaj jednak, aby była to praca legalna. Pracodawca w szarej strefie może Cię wykorzystać, a Ty możesz mieć problemy podejmując takie zatrudnienie. Zobacz: Sieć kontaktów.

Bezpośrednio u pracodawcy

Osoby zdecydowane, które znają rynek zagraniczny i wiedzą, gdzie chcą pracować, powinny  przesyłać swoje zgłoszenie do konkretnego pracodawcy. Duże koncerny informują na swoich stronach internetowych o wolnych miejscach pracy, umożliwiają również pozostawienie CV na wypadek, gdyby akurat kogoś potrzebowały – warto to wykorzystać. Nie ma większego sensu wysyłać ofert do wszystkich firm, zwłaszcza małych, które na swoich stronach nie informują, że poszukują pracowników.

Jeśli chcesz pracować w usługach, gdzie niewymagane są wysokie kwalifikacje (np. w sklepie czy gastronomii) i zamierzasz szukać pracy dopiero na miejscu, warto osobiście odwiedzić pracodawców (zwłaszcza w sezonie), zostawić swoje CV i krótko powiedzieć, w jakim charakterze szukasz pracy. Potencjalny pracodawca często zatrudnia na podstawie wrażenia po takim spotkaniu. Zobacz: Wizyta bez zapowiedzi.

Agencje zatrudnienia

Wiele agencji zatrudnienia, które działają w Polsce, rekrutuje również do zagranicznych firm, więc warto się z nimi zapoznać. Zobacz: Agencje zatrudnienia. Agencje, które się w tym specjalizują, mają swoje biura lokalne (głównie w zachodniej Polsce) i czasem jest konieczne odbycie rozmowy w takim biurze.

Szczegółowe informacje o działalności agencji zatrudnienia w Polsce można znaleźć w serwisie Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia www.kraz.praca.gov.pl oraz w swoim wojewódzkim urzędzie pracy.

Korzystając z usług agencji, należy sprawdzić, czy działa ona legalnie, to znaczy czy posiada certyfikat potwierdzający wpis do rejestru agencji zatrudnienia. Ponadto kierowanie do pracy za granicą za pośrednictwem agencji odbywa się na podstawie pisemnej umowy. Informacje, co powinna zawierać taka umowa, znajdziesz w artykule "Jak szukać pracy za granicą z pośrednictwem pracy?".

Może się jednak zdarzyć, że umowa spełnia wszystkie formalne wymogi, ale jest niekorzystna dla pracownika. Np. mogą pojawić się zapisy, z których wynika, że trzeba wykupić przejazd właśnie u tego pośrednika, a bilet kosztuje zdecydowanie więcej niż powinien. W takiej sytuacji to zainteresowany powinien podjąć decyzję, czy przystaje na te warunki.

Urzędy pracy

Urzędy pracy korzystają z ofert pracy za granicą, które umieszczane są na stronach EURES.

Program EURES to międzynarodowa sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia z organizacjami regionalnymi, krajowymi i międzynarodowymi związanymi ze sprawami zatrudnienia. Obejmuje ona kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli kraje Unii Europejskiej oraz Norwegię, Islandię i Lichtenstein). Współpraca tych instytucji jest koordynowana przez Komisję Europejską. Portal EURES przekierowuje na stronę z bazą ofert pracy w tych krajach.

Cele programu EURES to:
  • wymiana pomiędzy partnerami sieci EURES wszystkich informacji na temat wolnych miejsc pracy, regionalnych rynków pracy oraz warunków życia i pracy,
  • informacja, doradztwo i konsultacje udzielane pracodawcom oraz osobom poszukującym pracy w UE,
  • zapewnienie pomocy i doradztwa pracownikom i pracodawcom z terenów przygranicznych.

Serwisy internetowe

Zagraniczni pracodawcy zamieszczają oferty na polskich portalach internetowych zwykle w sekcji „praca za granicą”. Zobacz: Serwisy internetowe. Ogłoszenia są zazwyczaj po polsku.

Warto też skorzystać z serwisów dedykowanych poszukiwaniu pracy za granicą:

Jeśli dobrze znasz język miejsca, do którego się wybierasz, warto znaleźć poprzez wyszukiwarkę w Internecie lokalne strony z ofertami pracy.

Prasa

Ogłoszenia o pracy za granicą możesz znaleźć w swojej lokalnej prasie. 

Jeśli zamierzasz szukać pracy dopiero po przyjeździe (na miejscu), warto się dowiedzieć, jakie czasopisma związane są z interesującą Cię branżą i kupować tylko takie. Bywa, że są one również dostępne w Internecie, co zmniejsza koszty. Często takie czasopisma można znaleźć w lokalnej bibliotece lub dużej księgarni.

Wirtualne targi pracy

Polecamy monitorowanie wirtualnych targów pracy  - rekrutacyjno-wizerunkowego wydarzenia w Internecie, gdzie można zapoznać się z informacjami o potencjalnych pracodawcach, odpowiedzieć na ogłoszenie o pracę lub porozmawiać z wybranym pracodawcą na czacie.

Targi zazwyczaj trwają kilka dni, a organizują je serwisy internetowe publikujące ogłoszenia o pracę. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają mniej czasu lub nie mogą osobiście spotkać się z interesującym ich pracodawcą.

Przykładowe wirtualne targi pracy:

Komentarze

Witam ja zawsze polecam sprawdzone agencje pracy. Ja osobiści wjeżdżałam ju kilka razy jako opiekunka osób starszych http://betreuerin.com.pl i bardzo sobie chwalę. Ciekawa atmosfera, dobra kasa.