« Powrót do listy artykułów
Picture illustrating an article

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

06.09.2013
Maria Kozak   /
© contrastwerkstatt - Fotolia.com
Wersja do wydruku

Spośród wszystkich aplikujących osób jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko pracy, a jednak to nie Ty zostałeś wybrany. Ktoś inny na rozmowie wypadł lepiej i przekonał do siebie „twojego” pracodawcę. To pierwsze wrażenie wyniesione z rozmowy kwalifikacyjnej sprawiło, że ktoś został oceniony wyżej od ciebie. Czy zatem powinieneś zostać aktorem pierwszego planu w czasie romowy? Niekoniecznie. Być może wystarczy, że poświęcisz trochę czasu i odpowiednio przygotujesz się do decydującego spotkania z pracodawcą.

Z punktu widzenia pracodawcy

Gdybyś był właścicielem firmy, to w jaki sposób poszukiwałbyś do niej pracowników? Jest mocno prawdopodobne, że w pierwszej kolejności zapytałbyś znajomych lub członków rodziny, czy nie znają kogoś godnego polecenia (to strategia dosyć często stosowana przez małe firmy – zobacz: Które sposoby szukania pracy są najskuteczniejsze?). Gdyby jednak nie przyniosło to odpowiednich rezultatów, zapewne zdecydowałbyś się na publikację ogłoszenia w prasie lub Internecie, mając nadzieję, że zgłosi się kandydat odpowiedni pod względem kwalifikacji, umiejętności oraz doświadczenia. Jeśli zdecydowałbyś się na taki krok, to możesz być pewien – zwłaszcza w czasie kryzysu i wzrostu bezrobocia – iż ilość nadesłanych aplikacji znacząco przekroczy twoje oczekiwania (prawidłowość ta nie dotyczy rekrutacji na stanowiska wysoce specjalistyczne). Część z nich będziesz musiał uznać za bezwartościowe z racji zawartych w nich błędów, nie spełnienia wymagań przez kandydatów albo niską jakość czy brak estetyki. Będzie jednak grupa aplikacji, która wyda ci się godna uwagi i postanowisz spotkać się z ich autorami, aby przekonać się, który z nich jest najbardziej odpowiednim kandydatem do twojej firmy.

Poszukując pracownika chciałbyś dokonać najlepszego wyboru, choć niestety ryzyko błędu jest całkiem spore. Ostatecznie, wybierzesz prawdopodobnie tę osobę spośród spełniających wymagania, która zrobi na tobie najlepsze wrażenie. Będzie komunikatywna, wyda się uczciwa, będzie potrafiła ciekawie opowiadać o sobie i swoim doświadczeniu oraz wykaże się zaangażowaniem i pozytywnym nastawieniem. A zatem wymienione cechy staną się decydujące podczas selekcji kandydatów. I właśnie dlatego o to wszystko powinieneś się postarać, wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną.

Zbierz informacje o firmie

Wiedza do jakiej firmy aplikujesz to absolutna podstawa. Poprawna nazwa firmy, jej misja, wartości, profil działalności powinny być ci znane na każdym etapie rekrutacji – już wtedy, gdy decydujesz się na wysłanie swojej oferty. Dodatkowo, w czasie rozmowy zgromadzone informacje przydadzą się, aby przekonać właściciela lub rekrutera, że nie jesteś przypadkowym kandydatem. Orientacja w najważniejszych aspektach działalności firmy to podstawa dobrego wrażenia.

Gdzie szukać takich wiadomości? W Internecie, prasie, czasopismach branżowych. Nie zapomnij także o solidnym zapoznaniu się ze stroną internetową firmy, jeżeli taką posiada.

Sprawdź informacje o stanowisku

Przechodząc z jednej firmy do drugiej na to samo stanowisko sprawa jest prosta – zakres zadań, obowiązków oraz odpowiedzialności w dużej mierze będzie podobny. Kiedy jednak aplikujesz na nowe stanowisko, którego do tej pory nie zajmowałeś, warto, abyś wiedział z czym może się wiązać praca na nim. Rozpocznij od analizy wymagań zawartych w ogłoszeniu, przejrzyj też podobne ogłoszenia, wreszcie wyszukaj w sieci opisy odpowiednich zawodów. Serwisów pokrewnych do praca-enter.pl jest coraz więcej, więc znajdziesz wiele przydatnych informacji. Dobra orientacja w temacie, profesjonalne słownictwo i znajomość zawodowych zadań to ważne atuty kandydata do pracy.

Przeanalizuj swoje dokumenty aplikacyjne

Przejrzyj dokładnie jeszcze raz dokumenty, które wysłałeś do pracodawcy. Jest to szczególnie ważne, gdy aplikujesz do wielu miejsc jednocześnie. Przyszyły pracodawca, póki co, wie o tobie tyle, ile sam napisałeś w CV i liście motywacyjnym i zapewne postanowi zapytać cię o niektóre fakty w nich opisane. To, że przygotowywałeś je miesiąc temu, nie zwalnia cię z ich dokładnej znajomości. Pomocne jest tu gromadzenie CV i listów motywacyjnych wysyłanych do pracodawcy – zakładając, że nie wysyłasz ich automatycznie, ale każdorazowo dostosowujesz do charakteru ogłoszenia i wymagań firmy. Przed rozmową kwalifikacyjną zawsze możesz do nich wrócić, aby uniknąć przykrego zaskoczenia.

Zgromadź informacje o sobie

Wbrew pozorom to nie jest zadanie banalne. Wielu kandydatom wydaje się, że powiedzenie kilku zdań o sobie nie stanowi najmniejszego problemu. Praktyka pokazuje jednak, że nieprzygotowana opowieść o sobie może pogrążyć kandydata i oddalić od upragnionej pracy. Pracodawcy lub rekrutera nie interesują rozwlekłe historie naszego życia czy klecone na potrzeby chwili nieskładne zdania. Zdecydowanie częściej chcą usłyszeć, dlaczego jesteś dobrym kandydatem na to stanowisko, jakie cechy cię predestynują do wykonywania danej pracy oraz poznać twoje doświadczenie zgodne z nowymi zadaniami. To wszystko powinieneś wiedzieć o sobie oraz umieć krótko opowiedzieć, zanim jeszcze przekroczysz próg swojej nowej firmy.

Spisz listę możliwych pytań

Rekruterzy bywają bardzo różni. Niektórzy – częściej młodzi lub mniej doświadczeni – wymyślają dziwne zadania i zmuszają aplikujących, nie wiedzieć czemu, do ich wykonywania. Pomijając jednak najbardziej skrajne przypadki, z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że w czasie interview zostaniesz zapytany o kilka fundamentalnych rzeczy, na przykład:

 • Dlaczego zdecydowałeś się aplikować to tej firmy i na to stanowisko?
 • Dlaczego uważasz, że powinni zatrudnić właśnie ciebie?
 • Jakie są twoje mocne strony?
 • Jakie są twoje słabe strony?
 • Dlaczego zmieniasz pracę?
 • Dlaczego odszedłeś z poprzedniej pracy?
 • Co będziesz robił za 3, 5, 7 lat?
 • Jaki jest twój największy zawodowy sukces?
 • Jaka jest twoja największa zawodowa porażka?
 • Od kiedy mógłbyś rozpocząć pracę?
 • Jakie wynagrodzenie chciałbyś otrzymywać za swoją pracę?

Powyższa lista pytań nie wyczerpuje wszystkich możliwych, które możesz usłyszeć. Jednak w pierwszej kolejności zastanów się, co na nie odpowiesz, a potem pomyśl, o co jeszcze możesz zostać zapytany.

Pomyśl, czego ty chcesz się dowiedzieć

Nawet świetnie przygotowany kandydat, o dużym doświadczeniu i wysokich kwalifikacjach, jeżeli nie zadaje pytań, budzi wątpliwości. Możliwości są przynajmniej trzy: albo wie wszystko, albo nic go nie interesuje, albo jest zwyczajnie przestraszony i boi się zadać jakiekolwiek pytanie. Niestety, każda z tych opcji nie świadczy dobrze o aplikującym. Warto więc, abyś nie bał się dopytywać. Jednak wcześniej zastanów się, czego chciałbyś się dowiedzieć i najlepiej zapisz gdzieś swoje pytania. I pamiętaj, że nie chodzi o to, abyś od pierwszej chwili zasypał przyszłego pracodawcę znakami zapytania.

Zastanów się, jak dotrzesz na rozmowę

Spóźniając się na rozmowę, poważnie ograniczasz swoje szanse na wybór. W pracodawcy od razu może zrodzić się pytanie – co będzie dalej, gdy już zostanie przyjęty? Przychodząc zbytnio przed czasem, także stawiasz pracodawcę w kłopotliwej sytuacji. Postaraj się być na czas, a najwyżej pięć minut przed umówioną godziną. Zaplanuj więc dokładnie swój dojazd i zadbaj o zapas czasu na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Zaplanuj swój strój i wygląd

„Wygląd i strój nie mają znaczenia, liczą się umiejętności i doświadczenie”. Niestety to stwierdzenie bywa  bardzo ryzykowne. To prawda, że współcześnie w coraz większym stopniu jesteśmy skłonni tolerować różnorodności także w tym zakresie, jednak odpowiedni wygląd i ubranie na rozmowie rekrutacyjnej to bardzo ważna sprawa. Zatem jaki strój założyć na spotkanie w sprawie pracy? Po pierwsze czysty, po drugie odpowiedni do sytuacji zawodowej: inny kiedy starasz się o pracę w banku, inny gdy aplikujesz do agencji kreatywnej. Oprócz ubioru pamiętaj o zadbanych dłoniach, obciętych paznokciach, umytych włosach, nieprzesadzonym makijażu czy dyskretnym zapachu. Doświadczenie uczy, że nie dla wszystkich są to sprawy oczywiste.

Trening czyni mistrza

Gdy już przejdziesz wszystkie etapy przygotowań i skorzystasz z wszystkich wyżej wymienionych rad, nie pomyśl przypadkiem, że już jesteś gotowy. Zostało ci najtrudniejsze zadanie – ćwiczenie praktyczne.

Niestety, zastosowanie nawet najlepszych wskazówek nie zagwarantuje, że na rozmowie kwalifikacyjnej nie zje cię stres. To całkiem naturalne, że w sytuacji, kiedy bardzo nam na czymś zależy, nadmierne napięcie sprawi, że pomylisz fakty, zapomnisz o co chcesz zapytać lub trudno ci będzie w przekonujący sposób opowiedzieć o sobie. Rada? Spróbuj od czasu do czasu wybrać się na rozmowę kwalifikacyjną, szczególnie jeśli nie odczuwasz presji związanej ze zmianą pracy. Zobaczysz i poczujesz wówczas, jak może ona wyglądać, gdy niczego nie musisz… zwłaszcza zdobyć tej konkretnej pracy. I właśnie ta rozmowa niech będzie punktem odniesienia dla twoich przyszłych rozmów kwalifikacyjnych.

Powodzenia!