« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Stylista  / stylistka

zawód deficytowyzawód deficytowy
zawód, na który na rynku pracy występuje wyższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących pracy w tym zawodzie
zawód rozwojowyzawód rozwojowy
zawód, co do którego przewiduje się w przyszłości wysokie zapotrzebowanie na rynku pracy
FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Praca stylisty polega na kreowaniu wizerunku klienta. Do jego zadań należy łączenie umiejętności z zakresu fryzjerstwa, wizażu, kosmetyki i charakteryzacji. Stylista wykorzystując wiedzę na temat doboru stroju do typu sylwetki, modnych fasonów, doboru barw i wzorów – pomaga klientowi w odkryciu jego własnego stylu i stworzeniu własnego wizerunku.

Stylista jest zawodem, w którym najważniejsze jest wyczucie stylu i orientacja w świecie mody oraz odpowiednie podejście do klienta. Praca polega na doradzaniu klientowi. Klientami stylistów są niekiedy osoby świata show-biznesu, ale z jego usług może skorzystać każdy.

Zawód stylisty łączy w sobie kompetencje innych zawodów. Stylista może współpracować z fryzjerami, makijażystami, wizażystami, manikiurzystami, personal shopperami (osobistymi doradcami ds. zakupów). Odpowiada wtedy za całość wizerunku, kreuje go oraz nadzoruje proces metamorfozy, czyli przemiany wyglądu. Stylista może się również specjalizować w konkretnym obszarze wizerunku i być np. stylistą fryzur, stylistą mody czy stylistą paznokci.

Wygląd zewnętrzny jest coraz bardziej ceniony. Obserwuje się jego wpływ na życie prywatne i zawodowe, dlatego zawód ten uważany jest za zawód przyszłości.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Jako stylistka/stylista będziesz wykonywać swój zawód w zmieniających się warunkach, uzależnionych od charakterystyki zlecenia. Często miejscem pracy stylisty jest salon urody, galeria handlowa, plan filmowy lub zdjęciowy albo dom klienta.

Choć pracy na stanowisku stylisty możesz również szukać w agencjach modelek czy w branży mediów, to najczęściej w zawodzie tym pracuje się na własny rachunek, posiadając własną działalność gospodarczą. Jest to praca tzw. freelancera, czyli przedstawiciela wolnego zawodu, samodzielnie organizującego sobie warunki pracy. Rozkład czasu pracy, a także wysokość zarobków uzależnione są od ilości i wielkości zleceń. Niektóre zlecenia mogą wymagać działania pod presją czasu i odbywać się w stresujących warunkach. Praca wymaga odporności oraz opanowania.

Stylista fryzur pracuje w salonach fryzjerskich, stylista paznokci możne znaleźć pracę w studio manicure, natomiast stylizacją mody zajmują się często sprzedawcy w renomowanych butikach.

Umiejętności i styl pracy 

W zawodzie stylisty najlepiej sprawdzisz się, jeżeli charakteryzuje Cię kreatywność, wysokie poczucie estetyki, zdolność widzenia przestrzennego oraz ciekawość poznawcza. Będąc stylistą powinieneś/powinnaś znać się na najnowszych trendach, dlatego pracując w tej profesji musisz się ciągle rozwijać i śledzić zmiany zachodzące w świecie mody.

Stylista powinien posiadać doskonałe zdolności interpersonalne. Powinien słuchać klienta, jego życzeń i zastrzeżeń. Ale jednocześnie styliście przyda się umiejętność przekonywania – by namówić klienta do nowej stylizacji.

Styl pracy stylisty dostosowany jest do potrzeb klientów i związany z nienormowanym czasem pracy, dlatego stylista powinien być osobą elastyczną, przedsiębiorczą i dobrze zorganizowaną.

Jak zdobyć taki zawód? 

Zawód stylisty nie posiada ściśle określonej ścieżki kształcenia. Jest to zawód dla pasjonatów świata mody oraz osób, które potrafią się samokształcić poprzez śledzenie trendów mody, fryzur, makijażu. Warto odbywać także kursy i szkolenia dla stylistów oferowane przez szkoły policealne, studia kosmetyczne i pozaszkolne ośrodki edukacyjne. Kształcenie można rozpocząć od przygotowania do zawodów pokrewnych (np. kursu fryzjerskiego), wprowadzającego w zagadnienia związane z kształtowaniem wyglądu.

Nową wiedzę oraz doświadczenie możesz czerpać, biorąc udział w krajowych i zagranicznych targach i pokazach mody. Pozwala to dobrze poznać branżę i panujące trendy.

Rozwój zawodowy może odbywać się poprzez doskonalenie w zawodach pokrewnych, takich jak fryzjer, makijażysta, personal shopper.

Przydatne linki 

Więcej na temat zawodu stylisty możesz poczytać na stronach internetowych