Szukam pracy
Od czego zacząć?

Wersja do wydruku
  1. Uświadom sobie, co Ty konkretnie możesz zaoferować potencjalnemu pracodawcy. Jakie masz doświadczenie, kwalifikacje, kompetencje, cechy charakteru, które mogą być atrakcyjne i pożądane w nowym miejscu pracy (najlepiej wypisz je, żeby dobrze sobie je uświadomić). Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.
  2. Pomyśl o branży, w której mogą poszukiwać osób takich jak Ty, posiadających kwalifikacje, kompetencje i osobowość podobne do Twojej (spisz swoje pomysły).
  3. Zastanów się, które z tych obszarów są Ci najbliższe i z którymi chciałbyś związać się na dłużej (podkreśl je spośród wypisanych wcześniej pomysłów).
  4. Wybierz sposób szukania pracy. Masz wiele możliwości: Internet, gazety, instytucje pośredniczące w szukaniu pracy, serwisy społecznościowe, znajomi, bezpośrednie poszukiwanie pracy u pracodawców itp. Szczegóły znajdziesz tutaj. Najlepiej, jeśli równolegle będziesz stosować kilka metod, zamiast skupiać się na jednej lub dwóch.
  5. Przygotuj dokumenty aplikacyjne, takie jak CV – pomoże Ci to uporządkować informacje na temat posiadanego doświadczenia zawodowego. Namiary na miejsca z poradami na ten temat znajdziesz tutaj. Zadbaj też o swój wizerunek w internecie – przejrzyj zdjęcia i informacje, jakie zamieszczasz na Facebooku, Naszej Klasie czy innych portalach. Pamiętaj, że są one jawne i łatwo dostępne, także dla pracodawców.
  6. Uruchom szukanie. Najlepiej stwórz własny plan działania – zaplanuj tydzień tak, aby każdego dnia szukać pracy w określony sposób (np. w poniedziałki szukaj pracy w lokalnych gazetach, we wtorki i piątki przeglądaj serwisy internetowe i portale społecznościowe, w środy wysyłaj CV bezpośrednio do pracodawców lub odwiedzaj działy personalne firm, w których chciałbyś pracować itd.).
  7. Nie trać wiary! Średni czas szukania pracy to nawet kilka miesięcy, ale może Tobie uda się dużo szybciej. Przyłóż się do tego. Na sam proces szukania i podnoszenia swoich kompetencji powinniśmy poświęcać tygodniowo tyle czasu, ile na normalną pracę.

I najważniejsze, bądź uważny i wykorzystuj szanse i możliwości, jakie Ci się trafiają. Może to dzięki nim znajdziesz pracę najlepszą dla siebie.

Komentarze

Od czego zacząć? Zacznij od codziennego sprawdzania ofert pracy w serwisie [url=http://www.praca4u.net]praca za granicą[/url] - około 200 ofert pracy w różnych zawodach. Następnie wyślij CV i koniecznie zadzwoń do firmy rekrutującej. Większość internautów idzie na łatwiznę i nie kontaktuje się telefonicznie z potencjalnym pracodawcą.