Chcę rozwinąć swoje kompetencje zawodowe
Jak rozwijać kompetencje zawodowe?

Wersja do wydruku

Kompetencje zawodowe to inaczej wiedza, umiejętności i postawy, dzięki którym możesz skutecznie wykonywać pracę. To kluczowy czynnik sukcesu zawodowego. Więcej możesz się dowiedzieć z opracowania „Kompetencje zawodowe” Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi.

Z pewnością istnieją kompetencje, które ze względu na Twoje wrodzone zdolności i cechy charakteru będzie Ci łatwiej opanować. Są też takie, na opanowanie których będziesz musiał poświęcić więcej czasu. Masz jednak na nie wpływ – możesz je zdobywać i rozwijać.

Przez edukację

Tutaj mieszczą się wszelkie formy kształcenia:

 • Szkoły podstawowe, gimnazja, średnie i techniczne – to podstawowe formy zdobywania kompetencji zawodowych. Choć brzmi to banalnie, umiejętność czytania czy pisania jest podstawową kompetencją zawodową, bez której trudno dzisiaj wykonywać jakąkolwiek pracę.
 • Szkoły zawodowe – przygotowują do wykonywania konkretnego zawodu. W ostatnich dekadach można było zauważyć szkodliwą presję wywieraną na młodych ludziach, aby koniecznie podejmowali studia, które uważano za warunek konieczny sukcesu zawodowego. To nieprawda! Fachowiec dobrze wykonujący swój zawód jest tak samo pożądany przez rynek pracy jak absolwent dobrej uczelni.
 • Studia licencjackie i magisterskie – trwające razem zwykle 5 lat, realizowane w trybie dziennym, wieczorowym lub zaocznym (weekendowo). Te dwa ostatnie tryby są płatne, choć – w zależności od kierunku – może nadarzyć się okazja do uzyskania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.
 • Studia podyplomowe – przeznaczone dla absolwentów studiów licencjackich i magisterskich, którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje w jakimś obszarze. Zazwyczaj trwają rok i odbywają się w weekendy. Są płatne, ale w ostatnich latach wiele kierunków było dofinansowanych z funduszy Unii Europejskiej, co umożliwiało nawet całkiem bezpłatny udział.
 • Szkolenia i kursy – odbywające się w określonym miejscu i czasie. Mogą trwać od kilku godzin do kilkunastu lub kilkudziesięciu dni. Obejmują najprzeróżniejsze tematy. Zobacz: Jak wybrać odpowiednie szkolenie? Są najczęściej płatne, ale w ostatnich latach można było znaleźć wiele szkoleń i kursów dofinansowanych przez Unię Europejską. Bywa też często, że pracodawcy delegują swoich pracowników na szkolenia/kursy. Wtedy są one dla nich bezpłatne.
 • Szkolenia/kursy/studia e-learningowe – to dopiero rozwijająca się forma kształcenia, w której głównym narzędziem przekazywania wiedzy jest komputer i Internet. Bezpośredni kontakt z trenerem/wykładową (w jednym pomieszczeniu) jest ograniczony do minimum (np. na początku i na końcu szkolenia), a pomiędzy takimi spotkaniami uczestnik/student loguje się na platformie e-learningowej i tam studiuje wcześniej przygotowany dla niego materiał. Materiał ten może mieć bardzo różnorodną formę: od tekstów, rysunków i zdjęć, przez rożnego typu ćwiczenia, po filmy czy gry. W zależności od kursu, możliwy jest też kontakt z trenerem/wykładowcą na czacie, forum czy przez inny środek komunikacji (np. skype). Elektronicznie wysyła się mu rozwiązane zadania, dyskutuje z innymi uczestnikami na forum, pobiera dodatkowe materiały. Stosowane są też wykłady on-line (które można potem odtworzyć w dowolnym momencie w formie filmu) czy tzw. webinaria, w czasie których uczestnik wraz innymi uczestnikami (zalogowanymi przy swoich komputerach) komunikuje się z trenerem. Zobacz: Jak wybrać odpowiednie szkolenie?

Przez doświadczenie

Najszybciej uczymy się w praktyce, dlatego kompetencje potrzebne w danej pracy najszybciej rozwijają się w trakcie jej wykonywania. Co bardzo ważne, większość z nich możemy potem stosować w innych miejscach i warunkach (dostosowując się jedynie do specyficznych wymagań pracodawcy).
 • Praktyki/staże – dają możliwość bliższego poznania środowiska pracy i specyfiki danego zawodu. Zobacz: Co to jest wolontariat, praktyka, staż?
 • Wolontariat – choć może opierać się na różnego typu motywacji (np. chęci pomagania innym), to zawsze przyczynia się rozwijania posiadanych przez nas kompetencji, zwłaszcza tych uniwersalnych (np. umiejętności wyszukiwania informacji w Internecie czy prowadzenia konstruktywnych rozmów). Nie ma znaczenia, że zamierzamy pracować w innym zawodzie – kompetencje uniwersalne wyuczone w jednym miejscu można z powodzeniem stosować gdzie indziej.
 • Praca zawodowa – jeśli dobrze przykładamy się do zlecanych nam zadań, nasze kompetencje zawodowe mają szansę szybko się rozwinąć. Dlatego warto podejmować już na szkolnych wakacjach proste prace, za które otrzymamy wynagrodzenie. Zawsze będzie to cenna metoda doskonalenia kompetencji, choćby tych uniwersalnych.

Inne

Wśród innych sposobów warto pamiętać o takich jak:

 • Pogłębianie własnych zainteresowań – możemy nie zdawać sobie sprawy, że robiąc coś bardziej dla przyjemności niż „pożytku”, też rozwijamy kompetencje. Warto przyjrzeć się takim obszarom bliżej, bo może się okazać, że jesteśmy w stanie znaleźć w nich swoje miejsce również zawodowo.
 • Czytanie literatury fachowej (specjalistycznej) – przykładową listę lektur pomagających w rozwijaniu niektórych kompetencji znajdziesz na stronie Biura Karier Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Chodzi jednak nie tylko o książki, ale i o czasopisma czy serwisy branżowe, dzięki którym możemy wzbogacać swoją wiedzę.
 • Uczestnictwo w branżowych forach internetowych – umożliwia poznanie osób, które zajmują się interesującymi nas obszarami i czerpanie z ich doświadczeń. Takie fora można spotkać np. w biznesowych portalach społecznościowych. Zobacz: Biznesowe portale społecznościowe.