« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Brukarz

zawód deficytowyzawód deficytowy
zawód, na który na rynku pracy występuje wyższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących pracy w tym zawodzie
FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Brukarz zajmuje się wykładaniem kostką brukową (lub innym materiałem: cegłą klinkierową, płytą betonową czy kamienną itp.) nawierzchni drogowych.

Do zadań brukarza należy ewentualne usunięcie starej warstwy pokrywającej chodniki, podjazdy, skarpy, parkingi, następnie przygotowanie podłoża, a w końcu – położenie bruku lub kostki brukowej. W swej pracy brukarz używa narzędzi mechanicznych służących do przygotowania podłoża (wyrównanie, nasypy, utwardzenie itp.), jednak większość pracy wykonuje ręcznie, w pozycji klęczącej.

Brukarz posługuje się dokumentacją techniczną. Powinien też doskonale znać właściwości wszystkich materiałów, z których korzysta (beton, żwir, klinkier, kamień). To gwarantuje, że wybrukowana powierzchnia będzie odporna na czynniki zewnętrzne. Do zadań brukarza należy również ewentualna naprawa i konserwacja nawierzchni. Wiąże się to z wymianą zniszczonej kostki, usuwaniem roślin wyrastających między kostkami itp.

Brukarze pracują najczęściej w zespołach zwanych brygadami. Na ich czele stoją brygadziści, którzy odpowiadają za sprawną pracę swojego zespołu.


 

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Jako brukarz zatrudnienia będziesz szukał/szukała w firmach budowlanych lub usługowych zajmujących się brukarstwem. Możesz również prowadzić własną działalność gospodarczą i przyjmować zlecenia od firm i osób prywatnych.

Pracować będziesz w terenie, narażając się na zmienne warunki pogodowe. Większość czasu spędzisz w pracy w pozycji pochylonej bądź klęczącej, co niekiedy bywa przyczyną chorób reumatycznych. Jest to zawód dla ludzi o dobrym zdrowiu i sprawności fizycznej.

Ze względu na sezonowość (praca nie może być wykonywana zimą), brukarz musi być przygotowany na duże obciążenie pracą w pozostałym okresie, a szczególnie w czasie lata. Z praktyki wynika, że pracuje się wtedy zdecydowanie dłużej niż osiem godzin dziennie – szczególnie we własnej firmie usługowej.


 

Umiejętności i styl pracy 

Brukarstwo to praca dla Ciebie, jeśli jesteś osobą cierpliwą, dokładną, a przy tym posiadasz zmysł estetyczny, niezbędny przy układaniu przeróżnych wzorów i mozaik. Praca na tym stanowisku wymaga pewnego poziomu zręczności manualnej niezbędnej przy precyzyjnym układaniu kostki. Ze względu na zespołowy charakter wykonywanych prac, ważną umiejętnością jest współpraca z członkami zespołu. Na stanowisku tym sprawdzisz się, jeśli charakteryzujesz się wytrwałością i systematycznością.


 

Jak zdobyć taki zawód? 

Niezbędne w zawodzie brukarza są podstawy wiedzy z zakresu budownictwa, których możesz nauczyć się w trzyletniej szkole zawodowej o takim profilu. Nie jest to jedyna możliwość. Kursów przyuczających do zawodu należy poszukiwać w Centrach Kształcenia Praktycznego i Centrach Kształcenia Ustawicznego na terenie całego kraju. Najważniejsza jest jednak praktyka. Warto więc już w trakcie nauki w szkole czy w czasie kursu zawodowego wybrać dobre miejsce praktyk zawodowych, gdzie można uzyskać potrzebne doświadczenie. Pomocnym może okazać się portal www.brukarstwo.net, na którym można znaleźć bazę sprawdzonych firm z tej branży z terenu całego kraju.

Przydatne linki 

Więcej na temat zawodu brukarza możesz poczytać na stronach internetowych: