« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Cieśla

zawód deficytowyzawód deficytowy
zawód, na który na rynku pracy występuje wyższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących pracy w tym zawodzie
FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Cieśla wykonuje drewniane elementy konstrukcji budowlanych bądź wznosi drewniane budowle (np. domy, mosty, wieże, okręty).

Do zadań cieśli będącego członkiem ekipy budowlanej należy m.in. wykonanie drewnianych elementów do konstrukcji betonowych, konstrukcji rozporowych i podporowych ścian oraz szkieletów dachowych (inaczej więźby dachowej). Cieśla wykonuje również obiekty tymczasowe niezbędne na budowie (np. pomosty robocze, daszki ochronne itp.) . W swej pracy cieśla korzysta z ręcznych i elektrycznych narzędzi (np. piła, wiertarka, kątownik, poziomica itp.), które umożliwiają mu pracę. Bardzo ważna w tym zawodzie jest umiejętność łączenia drewna poprzez zbijanie, przykręcanie, pasowanie itp. Cieśla wykonuje drewniane konstrukcje zgodnie z projektem, a co za tym idzie, wymagana jest od niego umiejętność bezbłędnego odczytywania rysunków technicznych. Ponadto ważna jest znajomość właściwości różnych rodzajów drewna, tak aby prawidłowo dobrać rodzaj materiału do wykonywanego elementu.

Cieśla najczęściej pracuje w zespole wraz z innymi specjalistami na podobnych stanowiskach bądź z pomocnikami.  Na budowie obok nich można spotkać również murarzy, betoniarzy, zbrojarzy, dekarzy i innych pracowników budowy. Często zdarza się, że cieśla zdobywa również uprawnienia dekarza. W tym przypadku potrafi samodzielnie wykonać dach od początku do końca.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Jako cieśla będziesz szukać pracy w firmach budowlanych lub prowadzić własną działalność gospodarczą i realizować zlecenia dla przedsiębiorstw lub osób prywatnych. Pamiętaj, że pracując zazwyczaj na zewnątrz, będą Cię dotykać zmienne warunki pogodowe.

Ze względu na potrzebę dźwigania elementów drewnianych, zawód ten będzie najlepszy dla osób o dobrym zdrowiu i kondycji fizycznej. Zazwyczaj cieśla pracuje osiem godzin dziennie, jednak ze względu na duże obciążenie prac w sezonie letnim, czas pracy ulega zmianom. Praca ta wykonywana jest w różnych lokalizacjach, ale najczęściej jest to teren nie większy niż jedno województwo.


 

Umiejętności i styl pracy 

Jeżeli jesteś osobą dokładną, precyzyjną i lubisz majsterkować, to cieśla może być zawodem dla Ciebie. Dobry cieśla powinien być uważny i przewidujący, ponieważ od jego pracy zależy bezpieczeństwo całego budynku, a co za tym idzie bezpieczeństwo ludzi. Praca na tym stanowisku wymaga zręczności manualnej niezbędnej przy łączeniu i wyginaniu drewna. Ze względu na częstą pracę na wysokościach powinnaś/powinieneś mieć dobry zmysł równowagi, a także niezawodny wzrok i słuch, które przydają się wszystkim pracującym na budowie.

Jak zdobyć taki zawód? 

Niezbędne w zawodzie cieśli są podstawy z zakresu budownictwa, których możesz nauczyć się w trzyletniej szkole zawodowej o takim profilu. Nie jest to jedyna możliwość. Kursów przyuczających do zawodu cieśli należy poszukiwać w Centrach Kształcenia Praktycznego i Centrach Kształcenia Ustawicznego na terenie całego kraju (aby znaleźć odpowiednie Centrum, wrzuć w wyszukiwarkę internetową te słowa i miejscowość, która Cię interesuje). Jeżeli chcesz wiedzieć czego będziesz się uczył przygotowując się do zawodu cieśli, sprawdź podstawę programową na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zawód cieśli uchodzi za jeden z najtrudniejszych zawodów budowlanych. Najszybciej możesz się go nauczyć praktykując. Już w trakcie szkoły czy kursu będziesz miał możliwość odbycia praktyk zawodowych, następnie najprawdopodobniej będziesz pracował/pracowała przy prostych pracach cieślarkich jako pomocnik cieśli, by w późniejszym czasie stać się samodzielnym, wykwalifikowanym i doświadczonym pracownikiem.

Przydatne linki 

Więcej o zawodzie cieśli dowiesz się ze strony Zielona Linia.

Warto zobaczyć też stronę Związku Rzemiosła Polskiego, na której znajdziesz bieżące informacje na temat rozwoju polskiego rzemiosła, a także bazę organizacji i firm rzemieślniczych, organizujących kursy i praktyki przygotowujące między innymi do zawodu cieśli.