« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Dietetyk  / dietetyczka

zawód rozwojowyzawód rozwojowy
zawód, co do którego przewiduje się w przyszłości wysokie zapotrzebowanie na rynku pracy
FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Dietetyk przygotowuje jadłospisy dla osób chorych lub zdrowych oraz udziela porad z zakresu zdrowego żywienia. Posiada wiedzę na temat sposobów przygotowywania żywności, źródeł jej pochodzenia i doskonale zna właściwości poszczególnych składników odżywczych. Potrafi zatem ocenić wpływ różnego rodzaju produktów spożywczych na stan organizmu człowieka znajdującego się w określonej sytuacji (choroba, ciąża, określony tryb życia, uprawianie sportu itp.).

Z wiedzy i doświadczenia dietetyka korzystają ludzie cierpiący na określone choroby układu pokarmowego, krążenia czy np. choroby nerek. Jego pomoc – ustalenie odpowiedniej diety – może w znaczny sposób zmniejszyć niekorzystne skutki choroby. Dietetycy określają także jadłospisy dla dzieci, młodzieży, kobiet w ciąży, sportowców. Współpracują z organizacjami, które wspierają te grupy lub pracują z klientami w czasie indywidualnych konsultacji.

Dietetyk może pracować jako samodzielny specjalista. Wtedy spotyka się z klientami w swoim gabinecie i na podstawie wcześniejszego wywiadu oraz oceny badań lekarskich przedstawionych przez klienta ocenia stan jego zdrowia i dobiera odpowiednią dla niego dietę. Najczęściej jego klientami są wówczas osoby cierpiące z powodu otyłości. Dietetyk może również pracować w zespołach – najczęściej w placówkach żywienia zbiorowego (np. szpitale, sanatoria). Wtedy odpowiedzialny jest za przygotowanie określonego jadłospisu, ale przyrządzaniem odpowiednich posiłków zajmuje się podlegający mu personel. Często dietetyk współpracuje też z personelem medycznym, który pomaga mu w ocenie stanu zdrowia, potrzeb i nastawienia klienta do przestrzegania diety.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

W zawodzie dietetyka pracy szukać będziesz w szpitalach, sanatoriach, klubach fitness, przychodniach lekarskich, gabinetach kosmetycznych. Możesz także współpracować z wydawcami czasopism propagującymi zdrowy styl życia czy organizacjami pozarządowymi zajmującymi się tą tematyką. Poza tym każdy klub sportowy czy indywidualny sportowiec konsultuje swoją dietę ze specjalistą.

Dietetyk pracuje najczęściej w stałych, określonych godzinach. Ze względu na różnorodność podmiotów, które korzystają z jego pomocy, często dzieli swój zawodowy czas na współpracę z kilkoma klientami. Może np. pracować w szpitalu, a w godzinach popołudniowych prowadzić porady w salonach urody, klubach fitness czy pisać artykuły do prasy.

Często w tym zawodzie praktykowana jest własna działalność gospodarcza, pozwalająca na dużą elastyczność pracy.

Umiejętności i styl pracy 

Jeśli chcesz sprawdzić się w zawodzie dietetyka, powinnaś/powinieneś być osobą empatyczną, rozumiejącą potrzeby i problemy ludzi, którzy korzystać będą z Twoich usług. Ważna jest też dokładność, umiejętność analitycznego myślenia i odpowiedzialność, cechy niezbędne w precyzyjnym ustalaniu diety odpowiedniej dla danej osoby. Dietetyk powinien umieć słuchać i rozmawiać z ludźmi. Bardzo ważna w tym zawodzie jest też umiejętność przekonywania rozmówcy do swoich racji.

Nie może Ci zabraknąć konsekwencji i wnikliwości. To cechy, które pomogą Twoim klientom osiągnąć osobisty sukces i utrzymać zdrowie.

Jak zdobyć taki zawód? 

Żeby wykonywać zwód dietetyka, możesz zdobyć wykształcenie średnie w tym kierunku. Istnieją również szkoły policealne kształcące dietetyków. Najbardziej pożądani na rynku są jednak specjaliści  z wykształceniem wyższym. Kierunek ten oferują najczęściej uczelnie medyczne bądź rolnicze. Oto kilka z nich:

Jeżeli zdecydujesz się na te studia, najprawdopodobniej już w trakcie nauki będziesz miała/miał obowiązek odbycia praktyk w instytucji zajmującej się propagowaniem zdrowego stylu życia, szpitalu, firmie z branży spożywczej itp. Warto korzystać również z dodatkowych staży, które często oferują same firmy zgłaszające się w tym celu do władz uczelni.

Pamiętaj również, że dziś na rynku pracy najbardziej ceni się aktywnych. Zadbaj o siebie i sam znajdź firmę czy instytucję, w której w ramach stażu będziesz mógł zdobyć niezbędne doświadczenie. Możesz też wziąć udział w konkursach, które umożliwiają odbycie stażu. Jednym z przykładów jest ogólnopolski konkurs „Grasz o staż” umożliwiający spotkanie pracodawców z wyróżniającymi się studentami i absolwentami.

Przydatne linki 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej – odwiedź strony internetowe państwowych placówek, instytucji prywatnych czy specjalistów, którzy świadczą usługi z zakresu dietetyki i propagowania zdrowego stylu życia. Oto kilka przykładów:

  • www.izz.waw.pl  – Instytut Żywności i Żywienia prowadzący działalność badawczą, oświatową i kliniczną w zakresie propagowania zdrowego odżywiania i leczenia chorób związanych metabolicznych.
  • www.zdroweodchudzanie.pl – prywatna placówka pomagająca osobom zmagającym się z otyłością.
  • www.dobrekalorie.com – usługi dietetyka pomagającego osobom chorym i zdrowym we wprowadzeniu zasad zdrowego żywienia.

Komentarze

dzieki temu serwisowi zobaczylam ile mam w sobie dobrego , i ile mozna wykorzystac by tworzyc dalej dobro....ksztalcenie sie w nieodpowiednim kierunku byloby bledem zyciowym, uksztaltowanie swojej wartosci wazne jest by ten serwis pokazal wam wasze umiejetnosci, i nakierunkowal droge ksztalcenia sie ....