« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Ekspedytor sprzedaży wysyłkowej i internetowej  / ekspedytorka sprzedaży wysyłkowej i internetowej

zawód deficytowyzawód deficytowy
zawód, na który na rynku pracy występuje wyższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących pracy w tym zawodzie
zawód rozwojowyzawód rozwojowy
zawód, co do którego przewiduje się w przyszłości wysokie zapotrzebowanie na rynku pracy
FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

W czasach gdy zakupy przez Internet stały się powszechną praktyką, zawód ekspedytora ds. sprzedaży wysyłkowej i internetowej jest niezwykle potrzebny. Osoba taka odpowiedzialna jest za przygotowanie paczek do wysyłki według złożonych zamówień. Zamówienia mogą być składane drogą elektroniczną w sklepie online lub na przykład telefonicznie w sklepach prowadzących katalogi sprzedaży wysyłkowej.

Ekspedytor dba o odpowiednią ilość opakowań oraz materiałów niezbędnych do zabezpieczenia produktów na czas wysyłki. Zajmuje się ustalaniem kolejności przesyłek, kompletowaniem zamówień, pakowaniem towaru, sortowaniem paczek i w końcu ich wysyłką. W dużych przedsiębiorstwach układa on harmonogram odbiorów przez spedytorów zewnętrznych, w mniejszych przekazuje towar kierowcy.

W tym zawodzie niezwykle ważne jest działanie zgodnie z procedurami i skrupulatne prowadzenie dokumentacji. Ekspedytor prowadzi bazę informacji o klientach i zamówieniach, pilnuje wszelkich formalności. W przypadku reklamacji związanych z dostawą towaru, ekspedytor sprawdza jej zasadność i zajmuje się wyjaśnieniem sprawy. Próbuje rozwiązać problem w sposób zadowalający klienta. Dodatkowo ekspedytor zajmuje się zarządzaniem powierzchnią magazynową oraz wysyłaniem ulotek i folderów zachęcających klientów do dalszego korzystania z usług danej firmy.

Praca ekspedytora wymaga kontaktowania się z innymi działami np. działem obsługi klientów, działem transportu i spedycji. Ekspedytor podlega koordynatorowi ds. ekspedycji lub kierownikowi działu ekspedycji.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Jako ekspedytor sprzedaży wysyłkowej i internetowej pracować będziesz w firmach handlujących towarami, które w części lub w całości swojej działalności prowadzą sprzedaż wysyłkową. Praca ekspedytora odbywa się zazwyczaj w magazynie, a czasem także na otwartym powietrzu. Używać będziesz komputera oraz niezbędnego urządzenia do rejestrowania wysyłanego towaru.

W pracy ekspedytora występują wzmożone okresy aktywności, np. w trakcie zakupów przedświątecznych. Wymaga to pracy w nasilonym tempie, pod presją czasu.

Droga zawodowa ekspedytora może zacząć się od stanowiska magazyniera, a następnie może on awansować na ekspedytora, koordynatora ds. ekspedycji oraz kierownika działu.

Umiejętności i styl pracy 

Jeśli rozważasz pracę w zawodzie ekspedytora, pamiętaj, że w pracy musisz być osobą odpowiedzialną, dokładną i uważną. Ze względu na łatwą możliwość pomyłki, powinnaś/powinieneś posiadać dużą podzielność uwagi, dobrą pamięć, być osobą zorganizowaną, skrupulatną, a przy tym potrafić pracować w szybkim tempie i pod presją czasu.

Nie powinno Ci także zabraknąć umiejętności liczenia i posługiwania się arkuszami kalkulacyjnymi. Ze względu na konieczność czytania i wprowadzania danych do bazy, potrzebne są umiejętności korzystania ze sprzętów biurowych, w tym sprawnej obsługi komputera. W pracy przy sortowaniu przesyłek potrzeba jest siła fizyczna. Zdarza się, że ekspedytor musi dźwigać niektóre paczki.

Jak zdobyć taki zawód? 

Aby zostać ekspedytorem nie potrzebujesz specjalnego wykształcenia, ponieważ w pracy tej znacznie ważniejsze są odpowiednie predyspozycje. Dobrze widziane jest jednak ukończenie szkoły ponadgimnazjalnej związanej z działem logistyki, transportu i spedycji. Kształcenie w tych szkołach pozwala na uzyskanie tytułu technika spedytora lub technika logistyki. Zdarza się, że duże firmy oczekują od kandydatów posiadania wyższego wykształcenia w kierunkach związanych z zarządzaniem i branżą TSL (transport – spedycja – logistyka).

Jeśli chcesz zostać ekspedytorem, spróbuj zdobyć doświadczenie jako magazynier lub pracownik sklepu internetowego. Pozwoli Ci to na poznanie mechanizmów sprzedaży wysyłkowej oraz organizacji magazynu.

Przydatne linki 

Dowiedź się więcej na temat pracy ekspedytora sprzedaży wysyłkowej i internetowej ze stron internetowych: