« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Fryzjer  / fryzjerka

Inna nazwa: stylista fryzur / stylistka fryzur
FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Fryzjer to osoba, która dba o fryzurę klienta. W zależności od życzeń klienta, fryzjer:

 • doradza mu w wyborze odpowiedniej fryzury (wykorzystując wiedzę z zakresu dopasowywania fryzury do kształtu głowy, doboru kolorystyki do karnacji itp.),
 • myje włosy (w trakcie mycia może wykonywać zabiegi pielęgnacyjne i relaksacyjne, np. masaż głowy),
 • strzyże i modeluje włosy,
 • przeprowadza zabiegi koloryzacji włosów, takie jak: farbowanie, rozjaśnianie, tworzenie pasemek, balejaż, dekoloryzacja,
 • przedłuża i zagęszcza włosy,
 • tworzy fryzury okolicznościowe (np. na śluby, zabawę sylwestrową).

Bywa również, że fryzjer:

 • doradza klientowi w doborze odpowiednich środków i sposobów pielęgnacji włosów,
 • goli i strzyże zarost,
 • przygotowuje fryzury na potrzeby pokazów mody lub strzyże aktorów i dba o ich włosy na planie filmowym.

Usługi fryzjerskie są bardzo popularne i korzysta z nich większa część społeczeństwa. Mogą być kierowane do konkretnej grupy klientów (np.: fryzjer damski, fryzjer męski, fryzjer dziecięcy). Szczególną grupą są zwierzęta (np. fryzjer psi, tzw. groomer).

Fryzjerzy mogą się specjalizować w niektórych usługach, np.: koloryzacja, strzyżenie, modelowanie. Obecnie jedną z najpopularniejszych specjalizacji jest stylista fryzur. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu potrafi on dobrać fryzurę do sytuacji i potrzeby oraz pomóc klientowi zmienić wizerunek.

Fryzjer jest zawodem, który opiera się na indywidualnej pracy z klientem. Czasami fryzjerzy działają w zespole, dzieląc obowiązki pod względem specjalizacji (np. inna osoba dokonuje koloryzacji, inna strzyże i modeluje). Fryzjer zatrudniony w salonie piękności często współpracuje także z innymi specjalistami (kosmetyczka, masażysta), żeby zapewnić klientowi także regenerację i kompleksowe usługi pielęgnacyjne. Fryzjer pracujący na planie filmowym współpracuje z makijażystą oraz kostiumologiem.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny obowiązkiem fryzjera jest czyszczenie, odkażanie i ostrzenie przyborów i narzędzi fryzjerskich oraz utrzymywanie w czystości sprzętu i całego salonu.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Fryzjer może znaleźć zatrudnienie w salonie fryzjerskim lub salonie piękności. Może również otworzyć własną działalność gospodarczą, prowadząc własny salon lub podejmując współpracę z teatrami, stacjami telewizyjnymi, producentami filmowymi lub firmami przygotowującymi np. sesje fotograficzne modelek. Do obowiązków szefa salonu należy zarządzanie nim oraz organizowanie stanowisk pracy i całego zakładu według zasad BHP.

Praca fryzjera odbywa się zazwyczaj w pomieszczeniach salonu fryzjerskiego. Pomieszczenia takie są wyposażone w specjalne umywalki i fotel do mycia włosów, fotele fryzjerskie, urządzenia takie jak: suszarka, sauna do włosów, prostownica czy lokówka oraz narzędzia, m.in.: nożyczki, grzebienie, szczotki, wałki. W tym zawodzie możesz również świadczyć usługi w domu klienta. Zatrudniony na planie filmowym fryzjer powinien się liczyć ze zmieniającym się miejscem pracy.

Czas pracy na stanowisku fryzjera w salonie wynosi zazwyczaj 8 godzin dziennie. Fryzjerzy pracują na różne zmiany, w weekendy oraz niektóre święta. Charakterystyczne w pracy fryzjera są okresy wzmożonego natężenia pracy, uzależnione od rosnącego zapotrzebowania na usługi fryzjerskie. Są to okresy związane ze świętami, sylwestrem, studniówkami, komuniami. Fryzjerzy teatralni i filmowi pracują często poza stałymi godzinami pracy.

Ponieważ fryzjer dokonuje zabiegów pielęgnacyjnych i ma bezpośredni kontakt z klientem, przeciwskazaniem do wykonywania tego zawodu są wszelkie choroby zakaźne, alergie na chemikalia oraz choroby oczu. Praca wymaga dobrego zdrowia, ponieważ zadania zawodowe wykonywane są w pozycji stojącej i pochylonej.

Umiejętności i styl pracy 

Aby wykonywać zawód fryzjera, potrzebujesz zdolności manualnych pozwalających na sprawne posługiwanie się nożyczkami i innymi narzędziami fryzjerskimi. Powinieneś mieć także zdolność widzenia przestrzennego oraz bogatą wyobraźnię, być twórczy, pomysłowy, kreatywny i umieć wcielać w życie własne wizje.

Jednocześnie musisz być skoncentrowany na kliencie: słuchać jego preferencji, potrzeb i życzeń oraz szanować jego decyzje. Niezbędne w zawodzie fryzjera są umiejętności interpersonalne, w tym wysoki poziom komunikatywności.

O zawodzie fryzjera mówi się, że jest to zawód na pograniczu psychologa i artysty, stąd powinien się on odznaczać wysoką kulturą osobistą. Fryzjerzy decydujący się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej powinni dodatkowo cechować się przedsiębiorczością. Osoby, które chcą pracować w zawodzie fryzjera, powinna charakteryzować ciągła chęć rozwoju i podążanie za trendami.

Jak zdobyć taki zawód? 

Istnieje wiele możliwości kształcenia do zawodu fryzjera:

 • technikum fryzjerskie (4 lata) – dające możliwość zdobycia zawodu technika usług fryzjerskich,
 • policealne studium fryzjerskie (2 lata) – dające możliwość zdobycia zawodu technika usług fryzjerskich,
 • zasadnicza szkoła zawodowa (3 lata) – dającą możliwość uzyskania zawodu fryzjera.

Zajęcia obejmują zagadnienia związane z higieną, technologią fryzjerstwa, materiałami, stylizacją, podstawami przedsiębiorczości, psychologii i pedagogiki. Jeśli interesują Cię szczegóły, zajrzyj  do podstawy programowej na stronie Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej. Ważnym elementem kształcenia są praktyki zawodowe na stanowisku pracy.

Fryzjerzy mogą starać się również o zdobycie tytułu czeladnika, a następnie mistrza – przystępując do egzaminów organizowanych przez izby rzemieślnicze. Egzaminy składają się z części:

 • praktycznej: obcięcie włosów, farbowanie, modelowanie;
 • teoretycznej: test pisemny i odpowiedź ustna.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz zakres egzaminu na stronie Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Tytuły czeladnicze mają długą tradycję i cieszą się renomą. Są potwierdzeniem nie tylko dużej wiedzy fryzjera, ale przede wszystkim jego praktyki zawodowej.

Przydatne linki 

Więcej na temat zawodu fryzjera możesz poczytać na podanych stronach internetowych:

Zawody pokrewne

- baza praca-enter -
- baza zewnętrzna -

Komentarze

wyobrażnia i manual