« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Glazurnik

zawód deficytowyzawód deficytowy
zawód, na który na rynku pracy występuje wyższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących pracy w tym zawodzie
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Glazurnik zajmuje się wykładaniem różnego rodzaju powierzchni (ściany, podłogi, schody itp.) płytkami ceramicznymi (glazura) lub innymi materiałami budowlanymi (np. terakota, gres, klinkier, mozaika szklana itp.). Do jego zadań należy przygotowanie gruntu, czyli oczyszczenie, wyrównanie, nałożenie zaprawy z cementu lub innego materiału. Następnie układa przycięte, oszlifowane i posmarowane klejem płytki, które po wyschnięciu uzupełniane są spoiną, czyli tzw. fugą. Na samym końcu glazurnik czyści ułożoną powierzchnię, przykleja listwy drewniane, cokoliki (listwy zrobione z przyciętych płytek) i ewentualne ozdoby na płytkach.

Glazurnik używa często narzędzi niezbędnych do przygotowania podłoża, wycinania dziur czy szlifowania płytek. Są to: kielnia, poziomica, dłuto, szlifierka, ołówek stolarski itp. Często wymaga się od niego mocowania różnego rodzaju przedmiotów na płytkach (np. gniazdek elektrycznych, kranów, umywalek, wieszaków, haczyków itp.). Niezbędna jest wiec w tej pracy podstawowa wiedza i umiejętności z zakresu elektryki i hydrauliki.

Glazurnik może być członkiem załogi budowlanej, w skład której oprócz niego wchodzą posadzkarz, murarz, tynkarz. Może również pracować indywidualnie na własny rachunek.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

W zawodzie glazurnika możesz być zatrudniona/zatrudniony przez firmę budowlaną lub remontową zajmującą się wykończeniem wnętrz. Możesz również prowadzić własną działalność gospodarczą i przyjmować zlecenia od firm i osób prywatnych.

Glazurnik może pracować zarówno wewnątrz budynków jak i na zewnątrz, okładając płytkami elewacje. Większość czasu spędza pracując w pozycji pochylonej bądź klęczącej. Często wstaje, kuca, przenosi płytki, zaprawę itp. Jest to więc zawód dla ludzi o dobrym zdrowiu i kondycji fizycznej.

Glazurnik zatrudniony przez firmę najczęściej pracuje osiem godzin dziennie, pięć dni w tygodniu. Osoba posiadająca własną działalność gospodarczą sama wyznacza sobie harmonogram pracy. Najwięcej zleceń przyjmuje w okresie wiosenno-letnim i wczesną jesienią, kiedy pogoda sprzyja tego rodzaju pracom.

Umiejętności i styl pracy 

Jeśli rozważasz wybór zawodu glazurnika, pamiętaj, że powinnaś/powinieneś charakteryzować się cierpliwością i dbałością o szczegóły. W tym fachu liczy się również zmysł estetyczny niezbędny przy układaniu kolorowych, wielokształtnych mozaik z płytek, a klienci od glazurnika oczekują nierzadko kreatywności w wykonywanej dla nich pracy. Nie może Ci także zabraknąć zręczności manualnej niezbędnej przy precyzyjnym układaniu płytek..

Sprawdzisz się na tym stanowisku, jeśli jesteś osobą wytrwałą, systematyczną i przyzwyczajoną do wykonywania powtarzalnych, monotonnych czynności.

Jak zdobyć taki zawód? 

Glazurnikiem można zostać po ukończeniu zasadniczej szkoły zawodowej (specjalizacja glazurnik lub częściej spotykana glazurnik-posadzkarz) lub technikum budowlanego (specjalizacja technolog robót wykończeniowych w budownictwie). Nie jest to jedyna możliwość. Kursów przyuczających do zawodu należy poszukiwać w Centrach Kształcenia Praktycznego i Centrach Kształcenia Ustawicznego na terenie całego kraju (aby znaleźć odpowiednie Centrum, wrzuć w wyszukiwarkę internetową te słowa i miejscowość, która Cię interesuje). Należy wspomnieć, że do założenia własnej firmy nie wymaga się posiadania specjalistycznych uprawnień. Najważniejsza jest praktyka. Można zdobyć ją na praktykach zawodowych w trakcie nauki w szkole zawodowej, technikum lub na kursie. Warto też poszukać na własną rękę firmy, która przyjmie nas na taką praktykę.

Przydatne linki 
  • Zielona Linia – więcej informacji na temat zawodu glazurnika.
  • www.forumbudowlane.pl – tutaj znajdziesz m.in. fora poświęcone wykończeniu wnętrz, w tym glazurnictwu.

Komentarze

pokonać opór materii, zaprojektować i wykonać indywidualną aranżację łazienki