« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Grafik komputerowy  / graficzka komputerowa

zawód rozwojowyzawód rozwojowy
zawód, co do którego przewiduje się w przyszłości wysokie zapotrzebowanie na rynku pracy
FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Grafik komputerowy to osoba, która projektuje i wykonuje projekty graficzne przy pomocy komputera. Jego prace mogą mieć charakter reklamowy (np. plakaty, banery, billboardy), artystyczny (np. plakaty artystyczne, obrazy) oraz informacyjny (np. etykiety, ulotki o charakterze informacyjnym). Grafik zajmuje się także tworzeniem grafiki wektorowej (m.in. wykresy, logo firm), a także formatowaniem tekstu i robieniem składu komputerowego publikacji (układaniem tekstu wraz z obrazami w spójną całość do druku).

W swojej pracy posługuje się specjalnymi programami komputerowymi (m.in. Adobe Photoshop, Adobe Ilustrator, QuarkXpress, Corel Draw, InDesign). Niekiedy używa także innych sprzętów i urządzeń poza komputerem, takich jak: drukarki, skanery, densytometry, destylarki, kopioramy oraz nawilżarki klisz.

Odbiorcą prac grafików jest niemal każdy – można je znaleźć na opakowaniach produktów, które kupujemy, na ulicach w postaci billboardów i plakatów, w Internecie od najróżniejszych aplikacji po sam wygląd strony internetowej.

Praca grafika jest bardzo ważna, od jego kreatywności i zdolności w utworzeniu czytelnego, zachęcającego plakatu czy etykiety – zależy dotarcie do klienta promowanego produktu.


 

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Jako grafik komputerowy pracy będziesz szukać w studiach grafiki komputerowej, agencjach reklamowych, wydawnictwach oraz wszelkich zakładach zajmujących się tworzeniem materiałów reklamowych i przygotowaniem publikacji do druku. Pracować będziesz najczęściej w stałych godzinach, jednak ze względu na charakter pracy, w którym zadowolenie klienta stawiane jest zawsze na pierwszym miejscu – częstą praktyką jest zostawanie „po godzinach”. Specyfika pracy przy komputerze pozwala grafikom na pracę z domu – zwłaszcza osobom pracującym na własny rachunek.

Praca może wymagać od grafika uczestniczenia w zebraniach zespołu oraz spotkaniach z klientem w celu omówienia szczegółów wykonywanego zlecenia. W większych firmach zrzeszających specjalistów wielu dziedzin: grafików, plastyków, artystów – występuje zazwyczaj podział obowiązków, w których za kontakt z klientem odpowiedzialny jest account manager. To on początkowo uzgadnia z klientem charakter projektu, poznaje jego oczekiwania i uzgadnia szczegóły. Następnie przekazuje informacje dotyczące zlecenia poszczególnym członkom zespołu. Praca jest zazwyczaj konsultowana kilkukrotnie przed oddaniem gotowego produktu klientowi, w międzyczasie nanoszone są poprawki i modyfikacje.
 

Umiejętności i styl pracy 

Aby sprawdzić się w zawodzie grafika komputerowego, potrzebujesz umiejętności pracy z komputerem i wykorzystywania specjalistycznych programów do realizacji projektów graficznych. Powinna Cię charakteryzować kreatywność, wyobraźnia przestrzenna, dokładność, umiejętność syntezy poszczególnych elementów.

Ze względu na współpracę grafika z klientem, a często całym zespołem pracującym nad efektem końcowym projektu – w pracy grafika podkreśla się umiejętność pracy z ludźmi, odczytywania ich potrzeb i oczekiwań względem efektu końcowego.

Jest to praca odbywająca się często pod presją czasu, dlatego przyda Ci się umiejętność pracy w szybkim tempie. Powinnaś/powinieneś również posiadać zdolność szybkiego przestawiania się z wykonywania jednej czynności ba inną.

Ponieważ jest to praca z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, pracując w tym zawodzie musisz wciąż podążać za nowościami dotyczącymi oprogramowania oraz uczyć się nowych programów. Niezbędna jest do tego także znajomość języka angielskiego, w której tworzone są zazwyczaj pierwsze wersje oprogramowania.


 

Jak zdobyć taki zawód? 

Jeśli interesuje Cię praca grafika komputerowego, powinieneś wiedzieć, że w tej pracy najbardziej liczą się posiadane umiejętności (obsługa komputera i programów graficznych) oraz zdolności projektowania i wyczucie artystyczne.

Pracodawcy zwracają dużą uwagę na doświadczenie i wykonane prace. Niezbędne jest posiadanie portfolio, w którym prezentowane są projekty własnego autorstwa.

Zawodu można uczyć się na studiach wyższych – takie wykształcenie z pewnością pomaga w zdobyciu zawodu, ale przede wszystkim w nabyciu wymaganych umiejętności. Pracodawcy cenią zarówno wykształcenie informatyczne, jak również plastyczne. Co raz częściej pojawia się jednak na uczelniach samodzielny kierunek studiów grafika komputerowa lub specjalizacja na kierunku informatyka.

Obsługi poszczególnych programów można się uczyć na niezależnych kursach i szkoleniach z tej tematyki, organizowanych przez prywatne firmy szkoleniowe.

Ponieważ zastosowanie grafiki komputerowej jest bardzo różnorodne – od kartografii, przez diagnostykę medyczną, publikacje, tworzenie efektów specjalnych, po gry komputerowe – grafik może się specjalizować w jednej z dziedzin lub technik tworzenia swoich prac. Niewątpliwie jest to jednak zawód wymagający ciągłego rozwoju i podnoszenia własnych kompetencji.


 

Przydatne linki 

Więcej o pracy grafika komputerowego dowiesz się na stronach: