« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Kosmetyczka

FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Kosmetyczka wykonuje zabiegi pielęgnacyjne poprawiające urodę klientów. Do jej zadań należy przeprowadzenie wstępnego wywiadu dotyczącego ogólnego stanu zdrowia, ewentualnych alergii na preparaty i związki chemiczne oraz dotychczasowych zabiegów pielęgnacyjnych. Następnie w zależności od potrzeb przedstawionych przez klienta, a także w wyniku własnej obserwacji oraz przeprowadzonego wywiadu, dobiera odpowiedni rodzaj zabiegów i preparatów, które proponuje klientowi.

Wspomniane zabiegi obejmują pielęgnację ciała (depilacja, masaże, zabiegi pielęgnacyjne dłoni i paznokci w tym manicure i pedicure), zabiegi pielęgnacyjne twarzy (nanoszenie maseczek, kremów, masaż twarzy, regulacja brwi, henna brwi i rzęs, przedłużanie rzęs itp.). Wśród zabiegów wykonywanych przez kosmetyczkę możemy wyróżnić także tzw. zabiegi specjalistyczne (oczyszczanie twarzy, złuszczanie naskórka, usuwanie drobnych przebarwień i znamion). Wymagają one często posługiwania się specjalistycznym sprzętem i preparatami. Kosmetyczka musi w tym celu ukończyć dodatkowe szkolenia, pozwalające na profesjonalne wykonanie tych usług.

Praca kosmetyczki ma charakter indywidualny. Polega na bezpośredniej współpracy w z klientem. W związku z ciągłymi nowinkami w zakresie kosmetyki, osoba uprawiającą ten zawód powinna nieustannie odświeżać swoją wiedzę, poszerzając swoje doświadczenie zawodowe o coraz to nowe umiejętności. Pomocne w tym będą szkolenia i kursy organizowane przez środowisko kosmetologów lub przez duże koncerny kosmetyczne.

Wykonywanie zawodu kosmetyczki może być pierwszym krokiem do zawodu kosmetologa, który posiada większą wiedzę i kompetencję związaną z wykonywaniem specjalistycznych zabiegów (medycyna estetyczna), coraz bardziej popularnych wśród klientów.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

W zawodzie kosmetyczki pracować będziesz w salonach kosmetycznych, gabinetach odnowy biologicznej, hotelach itp. Częstą praktyką w przypadku tego zawodu jest prowadzenie własnego salonu piękności i wykonywanie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Kosmetyczka zawsze pracuje w pomieszczeniach zamkniętych. Najczęściej nie dłużej niż osiem godzin dziennie i często stojąc w pozycji pochylonej. Narażona jest na problemy związane z chorobami kręgosłupa i żylaki.

Bardzo ważne jest aby kosmetyczka dbała o miejsce, w którym pracuje. Atrakcyjne i przytulne wnętrze przyciągnie klientów. Nie bez znaczenia jest wygląd samej kosmetyczki, która poprzez zadbany strój, fryzurę, makijaż, manicure jest najlepszą wizytówką oferowanych przez siebie usług.

Umiejętności i styl pracy 

Jeśli myślisz o zawodzie kosmetyczki, powinnaś/powinieneś być osobą dokładną, skrupulatną i cierpliwą. Nie może Ci brakować empatii i wrażliwości potrzebnych w pracy z klientem, który często przychodzi ze wstydliwymi i krępującymi go problemami. Powinnaś/powinieneś również posiadać zdolności manualne, wrażliwość dotykową i umiejętność skupiania uwagi na jednym elemencie przez dłuższy okres czasu. Ponadto bardzo ważne jest tu poczucie estetyki i piękna. Pracując na tym stanowisku trzeba mieć ogromne poczucie odpowiedzialności za zdrowie i urodę swoich klientów.

Oczywiście powinnaś/powinieneś charakteryzować się również dużymi umiejętnościami interpersonalnymi. Tu ciągle będziesz pracować z człowiekiem, jego problemami, oczekiwaniami i wymaganiami, na które powinieneś reagować spokojnie, ze zrozumieniem i troską.

Jak zdobyć taki zawód? 

Do wykonywania tego zawodu niezbędne jest ukończenie zawodowej szkoły średniej w tym kierunku lub posiadanie wykształcenia średniego i ukończenie specjalistycznych kursów lub szkoły policealnej kształcącej w zawodzie kosmetyczki.

Warto wiedzieć, że im bardziej wszechstronne i specjalistyczne wykształcenie tym zakresie, tym większe szanse na posiadanie stałych klientów. Szkoła średnia lub policealna pozwala na rozpoczęcie pracy w tym zawodzie, ale już dalsze sukcesy w życiu zawodowym zależą od inicjatywy i chęci dokształcania się. Obecnie istnieje trend na profesjonalizację usług kosmetycznych. Jeżeli chcesz się wyróżniać spośród innych kosmetyczek pomyśl o studiach na kierunku kosmetologia. Więcej na temat tego kierunku studiów i uczelni, które go proponują znajdziesz na portalu Perspektywy.pl.

Przydatne linki 
  • Doradca 2000 – tu znajdziesz więcej informacji na temat zawodu kosmetyczki.
  • www.kosmetologia.com.pl – serwis w całości poświęcony tematyce kosmetyków, zabiegów pielęgnacyjnych i wszelkich nowinek z tym związanych.