« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Krawiec  / krawcowa

zawód rozwojowyzawód rozwojowy
zawód, co do którego przewiduje się w przyszłości wysokie zapotrzebowanie na rynku pracy
© berc - Fotolia.com
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Krawiec to osoba, która konstruuje i szyje odzież lekką (np. bluzki, spódnice czy sukienki), ciężką (kurtki, płaszcze, kostiumy, garnitury), sportową, dziecięcą lub skórzaną.

W zależności od miejsca pracy (mały zakład usługowy lub zakład przemysłu odzieżowego), jego zakres obowiązków może się znacznie różnić. Szyjąc odzież miarową na indywidualne zamówienie jest odpowiedzialny za wykonanie ubioru od chwili otrzymania zlecenia do momentu odbioru gotowej sztuki odzieży przez klienta. Wówczas krawiec rozpoczyna swoje zadanie od zdjęcia miary i omówienia z zamawiającym wybranego fasonu. W miarę potrzeby doradza klientowi model najbardziej odpowiedni do jego figury i stylu. Następnie przygotowuje papierowe formy, przy pomocy których wykrawa w materiale poszczególne elementy stroju. Po wykrojeniu zszywa wszystkie części. W trakcie szycia dokonuje przymiarek, dopasowując odzież do figury klienta.

W większych zakładach produkcyjnych poszczególne zadania są rozdzielane między różnych pracowników. I tak na przykład, krawiec może pracować we wzorcowni, gdzie na stanowisku krawca modelarza opracowuje według danego projektu formy odzieży i wykrawa elementy ubioru według przeciętnych wymiarów. Krawiec modelarz ściśle współpracuje z krawcem specjalistą, który odpowiedzialny jest za uszycie pierwowzoru ubioru z wykrojonych elementów. Pierwowzór po poprawkach zostaje przeszyty na tzw. wtórowzór (model zatwierdzony do produkcji konfekcyjnej), którym posługuje się krawiec przygotowujący dokumentację procesów produkcyjnych. Krawiec może również pracować w krojowni, gdzie wykonuje i kieruje operacjami związanymi z krojeniem materiałów odzieżowych. Innym miejscem pracy tego specjalisty jest szwalnia, w której wykonuje i kieruje takimi czynnościami jak: szycie, sklejanie i prasowanie. Krawiec pracuje także w wykończalni, gdzie m.in. przyszywane są metki do ubrań i guziki, jak również w dziale kontroli jakości jako brakarz – oceniając jakość wyrobu i kwalifikując go do odpowiedniej kategorii.

Praca krawca może mieć charakter zarówno indywidualny, jak i zespołowy. Intensywność kontaktów przede wszystkim zależy od miejsca i stanowiska pracy. Krawiec pracujący chałupniczo czy w jednoosobowym zakładzie usługowym, kontaktuje się tylko z klientami. Im większy zakład, tym bardziej wzrasta różnorodność relacji. Krawiec może obsługiwać klientów, współpracować z mistrzem lub kierownikiem zakładu, projektantem odzieży oraz z kolegami z innych pracowni.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Jako krawiec możesz pracować w małym zakładzie usługowym lub w dużej firmie odzieżowej. Możesz również zdecydować się na założenie własnej firmy oferującej usługi krawieckie. Swoją pracę zawsze będziesz wykonywać w pomieszczeniu zamkniętym, tzw. pracowni. W dużym zakładzie produkcyjnym każda z pracowni posiada swoją odrębną nazwę np. wzorcownia, szwalnia, krojownia, dział przygotowania produkcji, wykończalnia. Decydując się na pracę krawca pamiętaj, że w wielu czynnościach będziesz musiał posługiwać się różnego typu maszynami, m.in. krajarką, stebnówką, dziurkarką, pikówką, overlockiem, zgrzewarką, czy też prasą parową lub elektryczną.

Krawiec, który jest zatrudniony w zakładzie, na ogół pracuje w stałych godzinach w ciągu dnia, zwykle tylko w dni robocze. Pracując na własny rachunek zyskujesz większą elastyczność czasu pracy, bowiem to ty decydujesz, ile zleceń możesz przyjąć.

Wskazane jest, abyś cieszył się dość dobrym stanem zdrowia, gdyż ta praca nierzadko wymaga zwiększonego wysiłku fizycznego oraz długotrwałego przebywania w niewygodnej pozycji. Wykonywane przez krawca czynności to głównie zadania manualne, dlatego przede wszystkim powinieneś mieć zręczne ręce i palce, a także prawidłową koordynację wzrokowo-ruchową. Równie ważny jest dobrze rozwinięty zmysł dotyku, niezbędny do prawidłowej oceny rodzaju i jakości tkanin. Jako przyszły krawiec powinieneś mieć dobry, niemęczący się zbyt szybko wzrok, zwłaszcza, jeśli przyjdzie Ci pracować nieprzerwanie przez kilka godzin.


 

Umiejętności i styl pracy 

Jeśli myślisz o podjęciu zatrudnienia jako krawiec, przygotuj się na precyzyjną i wymagającą dużego skupienia pracę. W związku z tym powinieneś odznaczać się niemałą cierpliwością, dokładnością i starannością. Twoje codzienne zadania będą wymagały również sporej pomysłowości, zmysłu estetycznego i wyczucia stylu. Bardzo przydatne mogą się okazać uzdolnienia plastyczne, zwłaszcza te związane z projektowaniem, a także umiejętności ciekawego doboru kolorów, wzorów i faktur używanych tkanin. Warto również wspomnieć o takich cechach, jak: wyczucie proporcji, spostrzegawczość i wyobraźnia przestrzenna – niezbędnych przy czytaniu rysunku technicznego, modeli żurnalowych, a przede wszystkim podczas samej czynności szycia.

Jako przyszły krawiec powinieneś interesować się trendami w modzie, nowymi materiałami oraz technikami szycia. Dlatego niezwykle istotna jest ciekawość, otwartość na nowe doświadczenia oraz gotowość do ciągłego doskonalenia.

Podczas wykonywania swoich obowiązków pamiętaj o uczciwości i dotrzymywaniu terminów realizacji zleceń. Bowiem na te cechy klienci zwracają szczególną uwagę. Ponadto niezwykle ważna jest umiejętność nawiązania dobrego kontaktu z zamawiającym, zrozumienie jego potrzeb i oczekiwań. Powinieneś umieć doradzić swojemu klientowi taki fason odzieży, który będzie odpowiedni dla jego budowy ciała i indywidualnego stylu.

Nie możesz również zapomnieć o podstawowej znajomości rachunków, koniecznej np. przy zdjęciu miary. Jeśli zdecydujesz się na prowadzenie własnego zakładu krawieckiego, przydatna może być również wiedza z zakresu małej przedsiębiorczości.


 

Jak zdobyć taki zawód? 

Aby zdobyć niezbędne kwalifikacje do wykonywania zawodu krawca, masz wiele możliwości. Jeśli ukończyłeś gimnazjum i nie przekroczyłeś 18. roku życia, możesz podjąć naukę w 3-letniej zasadniczej szkole zawodowej o kierunku odzieżowym w wybranej specjalności np. krawiectwo odzieży damskiej, krawiectwo odzieży skórzanej, krawiectwo męskie. Program nauczania w tych szkołach obejmuje przedmioty ogólnokształcące (np. język polski, język obcy, matematyka, WOS, historia) oraz przedmioty zawodowe (tj. elementy projektowania odzieży, materiałoznawstwo odzieżowe, pracownia modelowania, organizowanie procesów produkcji, bhp). Listę takich szkół w Twoim regionie możesz naleźć na stronie Kuratorium Oświaty danego województwa (np. Kuratorium w Katowicach). Nauka kończy się egzaminem zawodowym, składającym się z dwóch etapów: teoretycznego i praktycznego.

Dobrym pomysłem może być także 4-letnie technikum odzieżowe (np. Technikum Odzieżowe w Bydgoszczy). Tutaj również możesz kształcić się w kilku specjalizacjach. Kończąc tego typu szkołę, zyskujesz wykształcenie średnie oraz tytuł technika technologii odzieży.

Inną opcją są kursy krawieckie prowadzone przez Zakłady Doskonalenia Zawodowego (np. ZDZ w Katowicach) i przez Cech Rzemiosł Różnych (np. Cech Rzemiosł Różnych w Nowym Targu), które też umożliwiają przystąpienie do egzaminu czeladniczego. Warto jednak pamiętać, że pracodawcy dość często poszukują mistrzów w zawodzie krawca. Tytuł ten można uzyskać po odpowiednio długiej praktyce w zawodzie i zdaniu egzaminu mistrzowskiego.

Kolejną możliwością jest nauka na kursach kroju i szycia w niepublicznym centrum kształcenia (np. Centrum KANWA lub B&D Suchobiecka) albo w szkole policealnej. Z kolei, jeśli chciałbyś od razu podjąć pracę, możesz skorzystać z przygotowania do zawodu w ramach systemu kształcenia Ochotniczych Hufców Pracy (zobacz przykład Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Trzebini prowadzonego przez OHP w Małopolsce).

Pamiętaj, że każdy krawiec musi stale podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, korzystając z oferty szkoleń doskonalących oraz lektury fachowej literatury. W miarę nabywania doświadczeń możesz awansować na bardziej atrakcyjne stanowiska pracy, np. brygadzisty, który nadzoruje pracę kilkuosobowej grupy, kierownika działu produkcji, a nawet kierownika całego zakładu.


 

Przydatne linki 

Dodatkowe informacje o zawodzie krawca możesz znaleźć w serwisie DORADCA 2000.

Warto zobaczyć:

  • www.cechkrawcow.pl – strona Cechu Krawców i Zawodów Pokrewnych w Krakowie, który zrzesza rzemieślników z branży: krawieckich, modniarskich, czapnictwa i gorseciarstwa, prowadzących własne pracownie.
  • www.burda.pl – strona czasopisma Burda, na której znajdziesz ciekawe artykuły branżowe, poradniki, wykroje oraz przykładowe stylizacje.
  • www.wykroje.euZłoty Krój. Wykroje krawieckie to magazyn zawierający gotowe wykroje w różnych rozmiarach, z których mogą skorzystać zarówno Ci, którzy stawiają pierwsze kroki w dziedzinie krawiectwa, jak i doświadczeni profesjonaliści.
  • ekrawiectwo.net – forum poświęcone krawiectwu, gdzie można podyskutować na wszelkie tematy związane z krawiectwem, szyciem i modą. Wśród użytkowników forum znajdują się zarówno początkujący, jaki i bardziej doświadczeni krawcy.


 

Zawody pokrewne

- baza praca-enter -
- baza zewnętrzna -