« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Księgowy  / księgowa

FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Księgowy to osoba prowadząca rachunkowość firmy. Jego rolą jest gromadzenie i kontrolowanie wszystkich dokumentów (umowy, rachunki, faktury) związanych z zakupem oraz sprzedażą dóbr i usług przez przedsiębiorstwo.

Do głównych zadań księgowego należą: księgowanie dokumentów, ewidencjonowanie operacji finansowych, sporządzanie inwentaryzacji majątku firmy, sporządzanie deklaracji i sprawozdań na potrzeby urzędów skarbowych i innych instytucji (GUS, NBP), przygotowywanie raportów na temat bieżącej sytuacji finansowej firmy. Księgowy doradza jej właścicielom/zarządowi w wyborze jak najkorzystniejszych procedur rozliczeniowych i strategii podatkowych, które przyczynią się do jak najlepszego wyniku finansowego przedsiębiorstwa, czyli do możliwie dużego zysku finansowego.

Wybierając ten zawód, musisz być przygotowany na codzienne śledzenie kont bankowych, opisywanie i klasyfikowanie papierowych dokumentów, a następie zapisywanie informacji o nich w programach finansowo-księgowych (np. Symfonia, Hansa, RAKS). Powinieneś być też przygotowany na częste pytania współpracowników i przełożonych związane z interpretacją przepisów prawnych i podatkowych.

Księgowy jest potrzebny każdemu przedsiębiorcy. Zarówno temu bardzo dużemu, jak też osobie prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Najczęściej jest to samodzielne stanowisko w dziale finansowym firmy. Wszystko zależy jednak od wielkości firmy, dla której księgowy pracuje. Duże przedsiębiorstwa zatrudniają kilku księgowych odpowiedzialnych za poszczególne działy rachunkowości firmy. Ich przełożonym jest wówczas główny księgowy lub dyrektor finansowy sprawujący pieczę nad całością finansów firmy (łącznie z płacami, tzn. wynagrodzeniami dla pracowników). W firmach mniejszych zdarza się, że księgowy zajmuję się zarówno rachunkowością firmy, jak i kwestiami kadrowo-płacowymi.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Księgowy może być zatrudniony przez firmę na stanowisku etatowym. Coraz popularniejsze są biura rachunkowe zajmujące się kompleksową obsługą finansową firm (łącznie z controllingiem finansowym, doradztwem itp.). Tam również księgowi znajdują zatrudnienie. Uprawiając ten zawód możesz też zdecydować się na własną działalność gospodarczą i prowadzić usługi rachunkowe dla jednego lub kilku klientów.

Księgowy pracuje głównie w biurze. W jego otoczeniu zawsze jest komputer i mnóstwo segregatorów z dokumentacją, za którą jest odpowiedzialny. Księgowy pracujący w biurze rachunkowym lub prowadzący własną działalność gospodarczą wykonuje usługi dla innych firm. Normą jest zatem, że raz na jakiś czas spotyka się ze swoimi klientami w swoim biurze lub w siedzibie ich firmy. Księgowy etatowy współpracuje natomiast ze współpracownikami odpowiedzialnymi za finanse oraz z zarządem firmy, do którego najczęściej raportuje.

Na tym stanowisku pracować będziesz zwykle osiem godzin dziennie. Zdarza się jednak, że wymagana będzie od Ciebie praca po godzinach, zwłaszcza w „gorących” okresach, w których np. zamyka się sprawozdanie roczne. Nadgodziny to zmora cenionych księgowych.

Księgowy bardzo dużo czasu spędza przy komputerze w pozycji siedzącej. Chcąc zachować dobre zdrowie, uniknąć problemów z chorobami układu krążenia i kłopotów z kręgosłupem, powinieneś zadbać o aktywność fizyczną.

Umiejętności i styl pracy 

Jeśli chcesz szukać pracy w zawodzie księgowej/księgowego, powinnaś/powinieneś charakteryzować się analitycznym umysłem, dokładnością, wnikliwością i terminowością. Praca ta wymaga ciągłego dokształcania i bycia na bieżąco we wszystkich zmianach dotyczących uregulowań prawnych. To stanowisko jest z jednej strony samodzielną, żmudną pracą z cyferkami i papierkami. Z drugiej – od księgowego coraz częściej oczekuje się pomysłowości i inicjatywy w kreowaniu polityki finansowej przedsiębiorstwa.

W tym zawodzie będzie od Ciebie wymagana rzetelność, systematyczność, odpowiedzialność oraz umiejętność korzystania z różnych źródeł wiedzy. Dobry księgowy to również dobry doradca, który potrafi podpowiedzieć szefowi lub klientowi najlepsze dla niego rozwiązanie. Liczą się tu zdolności komunikacyjne, potrzebne w precyzyjnej wymianie informacji ze współpracownikami, kierownikami i klientami.

Jak zdobyć taki zawód? 

Obecnie stawia się księgowym coraz więcej wymagań. Kiedyś do uprawiania tej profesji wystarczyło technikum lub policealna szkoła księgowości. Dziś, aby być konkurencyjnym, niezbędne są studia. Najlepiej te z zakresu bankowości, rachunkowości lub finansów oferowane przez wiele uniwersytetów i uczelni ekonomicznych w Polsce.

Ponadto częstym wymogiem pracodawców i samych klientów jest posiadanie certyfikatu księgowego na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Na stronie Ministerstwa Finansów, które przyznaje certyfikaty, znajdziesz informacje na temat warunków jakie trzeba spełnić, by uzyskać to wyróżnienie. Do tej pory certyfikat taki był niezbędny w przypadku otwierania własnego biura rachunkowego. Trwają jednak prace nad deregulacją tego zapisu. Tak czy inaczej, rzeczywistość pokazuje, że aby zrobić karierę w tej branży, trzeba posiadać certyfikat. Dodatkowych możliwości dostarczają cenione uprawnienia doradcy podatkowego (więcej na stronie Krajowej Izby Doradców Podatkowych) i biegłego rewidenta (więcej na stronie Krajowej Izby Biegłych Rewidentów), wymagające zdania egzaminu państwowego.

Oczywiście wspomniane uprawnienia dotyczą już doświadczonych księgowych. Jeśli chcesz uprawiać zawód księgowego, zacznij od studiów i praktyk/stażu w biurze rachunkowym, gdzie poznasz największe spektrum księgowych zagadnień. Na początku będziesz najprawdopodobniej pracował na stanowisku asystenta i zajmował się wybranymi zagadnieniami (opisywanie faktur, wpisywanie dokumentów do systemu księgowego, wypełnianie nieskomplikowanych deklaracji). W związku z dużym zapotrzebowaniem rynku na księgowych, masz jednak szanse szybkiego awansu i objęcia stanowiska samodzielnego księgowego. A to może być początek drogi do objęcia stanowiska głównego księgowego, dyrektora finansowego czy biegłego rewidenta.

Przydatne linki 

Warto zobaczyć:

  • www.accaglobal.com – strona internetowa międzynarodowej organizacji ACCA, zrzeszającej specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości, przeprowadzająca egzaminy honorowane w większości krajów całego świata.
  • www.skwp.pl – strona internetowa Stowarzyszenia Księgowych  w Polsce, na której znajdziesz informacje na temat prowadzonych szkoleń oraz propozycje literatury branżowej.
  • www.ksiegowosc.infor.pl – portal, na którym dowiesz się więcej o zagadnieniach, którymi zajmują się księgowi w swojej pracy.
  • www.portalfk.pl – to miejsce, w którym księgowy znajdzie najnowsze nowelizacje ustaw i uregulowań prawnych, które wykorzystuje w codziennej pracy.
  • Szczegółowy opis zawodu księgowego (samodzielnego) na stronie Doradca 2000.

Komentarze

Księgowość to ciekawy zawód dla kobiet. W wolnych chwilach wszystkim księgowym lubiącym pyszną kuchnię polecam ciasta domowe http://www.ewa-wachowicz.pl/przepisy-na-ciasta-2-11.html