« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Masażysta  / masażystka

FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Zawód masażysty polega na wykonywaniu masażu leczniczego, rehabilitacyjnego, kosmetycznego lub sportowego różnych części ciała. Masażysta w swojej pracy wykorzystuje wiedzę medyczną.

Zabieg wykonywany jest zazwyczaj rękoma – masażysta używając palców rąk, śródręczy, nadgarstków, a także przedramion wykonuje serię czynności (takich jak: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie). Masaż może być wykonywany również z użyciem innych części ciała masażysty (np. stóp), przedmiotów (np. gorące kamienie) i urządzeń (np. laser). Dużym powodzeniem cieszą się również metody masażu oparte na dalekowschodniej wiedzy i doświadczeniu (np. akupresura, polegająca na ugniataniu określonych punktów na ciele człowieka, co wpływa na lepsze funkcjonowanie odpowiednich organów).

By klient czuł się komfortowo, masażysta powinien zadbać o jego samopoczucie. Ponieważ zabieg wymaga zazwyczaj bliskiego kontaktu fizycznego, masażysta powinien zapewnić dyskretne warunki oraz przyjazną atmosferę podczas masażu. Jego rolą jest również wyjaśnianie stosowanych technik oraz ich wpływu na stan zdrowia i urodę pacjenta.

Ważnym elementem pracy może być również współpraca z zespołem: np. terapeutycznym, rehabilitacyjnym, lub w salonie kosmetycznym.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

W zawodzie masażysty pracy będziesz szukać w publicznych lub prywatnych placówkach zdrowia, ośrodkach rehabilitacyjnych, salonach masażu, salonach urody, fitness klubach. Częstą praktyką jest zakładanie przez masażystów własnej działalności gospodarczej, pozwalającej im na mobilną pracę z dojazdem do klientów.

Jako masażysta rzadko będziesz pracować na etacie. W branży tej wciąż najpopularniejszym sposobem pozyskiwania nowych klientów jest tzw. „poczta pantoflowa”, czyli polecanie masażysty przez usatysfakcjonowanych klientów swoim znajomym.

Miejscem pracy jest zazwyczaj gabinet masażu lub dom klienta. Masażysta dojeżdżający do klienta powinien posiadać własny sprzęt i materiały: łóżko do masażu, odpowiednie środku higieniczne oraz kosmetyki.


 

Umiejętności i styl pracy 

W zawodzie tym powinnaś/powinieneś odznaczać się znaczną siłą fizyczną oraz wytrwałością. Praca wykonywana jest zazwyczaj na stojąco i towarzyszy jej długotrwały wysiłek. Ważny jest zatem dobry ogólny stan zdrowia, brak wad postawy i rąk oraz tendencji do żylaków.

Nie bez znaczenia są również umiejętności nawiązania kontaktu z klientem oraz stworzenia przyjaznej atmosfery. Powinny także charakteryzować Cię otwartość, empatia, wysoka kultura osobista.

Nie może Ci zabraknąć nie tylko odpowiedniej techniki ucisków, ale także wiedzy z zakresu fizjologii i anatomii człowieka. To zawód dla Ciebie, jeśli jesteś osobą dokładną i odpowiedzialną, ponieważ przy braku odpowiedniej wiedzy i umiejętności łatwo wyrządzić komuś krzywdę.

Styl pracy wymusza elastyczność oraz dobrą organizację pracy własnej.

 

Jak zdobyć taki zawód? 

W zależności od rodzaju wykonywanego masażu i miejsca pracy, zawód ten możesz zdobyć na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest ukończenie technikum z tytułem technika masażysty.

Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany masażem rehabilitacyjnym lub sportowym, najlepiej wybrać studia z zakresu fizjoterapii albo rehabilitacji na akademii wychowania fizycznego lub akademii medycznej. Kształcenie można uzupełniać kursami z różnych technik masażu, prowadzonymi przez studia masażu.

Jeżeli interesuje Cię praca w salonach kosmetycznych i wykonywanie masażu pielęgnacyjnego, możesz ukończyć np. policealne studium masażu lub studium kosmetyczne albo kurs masażu.

Wybierając studium lub kurs upewnij się, czy program został zatwierdzony przez Kuratorium Oświaty i Wychowania oraz Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej oraz czy daje możliwość zdobycia uprawnień państwowych.

Przydatne linki 

Więcej na temat zawodu masażysty możesz dowiedzieć się odwiedzając podane strony internetowe:

  • Serwis-masażysta – portal branżowy dla masażystów.
  • Masaże.pl – portal o masażach, na którym znajdziesz również forum tematyczne.
  • Forum.e-masaż.pl – internetowe forum poświęcone masażom, fizjoterapii, spa & wellness.
  • Opis zawodu masażysta – dostępny w ramach „Przewodnika po Zawodach” na stronie doradca.praca.gov.pl.