« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Asystentka stomatologiczna  / asystent stomatologa

zawód deficytowyzawód deficytowy
zawód, na który na rynku pracy występuje wyższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących pracy w tym zawodzie
FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Asystentka stomatologiczna należy do grupy zawodów pomocniczego personelu medycznego. Stanowi wsparcie dla stomatologa i dba o odpowiednie warunki jego miejsca pracy. W zakres jej obowiązków wchodzi podawanie lekarzowi leków i narzędzi, przygotowywanie materiałów oraz opieka nad pacjentem.

Dentysta wykonujący swoje czynności zawodowe nie może wykonywać szeregu działań związanych z przygotowywaniem narzędzi i materiałów – dlatego właśnie potrzebuje pomocy asystentki. Ponadto zdarza się, że pomoc potrzebna jest do przytrzymywania narzędzi podczas zabiegu przy pacjencie. Dentysta posługuje się przyrządami elektrycznymi i ręcznymi, potrzebne mu są materiały do wypełniania ubytków, leki (np. znieczulające), igły itp. Asystent na bieżąco, na prośbę i polecenie lekarza, szykuje i podaje odpowiednie przedmioty.

Do zadań asystentki mogą dodatkowo należeć również ustalanie z pacjentem terminów spotkań, prowadzenie wpisów do kart oraz ewidencjonowanie pacjentów. A także sprzątanie i dezynfekowanie pomieszczenia, urządzenia i narzędzia, aby stanowisko pracy dentysty było zawsze prawidłowo przygotowane – zaopatrzone w zdezynfekowane narzędzia i uzupełnione o nowe materiały opatrunkowe.

Ważnym elementem pracy asystentki stomatologicznej jest sprawna komunikacja zarówno z lekarzem, jak również pacjentem. Wizyty u dentysty są dla wielu pacjentów stresujące i wstydliwe, dlatego rolą asystentki/asystenta jest stworzenie atmosfery komfortu i bezpieczeństwa.

Podobne zadania w gabinecie dentystycznym realizuje pomoc dentystyczna. Aby pełnić rolę asystenta, konieczne jest jednak właściwe przygotowanie merytoryczne, potwierdzone odpowiednim wykształceniem.


 

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Jako asystentka/asystent stomatologa pracy będziesz szukać w prywatnych lub publicznych gabinetach dentystycznych, klinikach dentystycznych, ośrodkach zdrowia. Jest to zawód pomocniczy, dlatego zawsze wykonywany jest w zespole (jako pomoc lekarza). Musisz pamiętać, że czasem możesz asystować równolegle dwóm lub trzem lekarzom, pracującym w sąsiadujących pokojach salonu stomatologicznego. Liczba lekarzy, którym będziesz wtedy pomagać, zależna jest od liczby czynnych stanowisk stomatologicznych w gabinecie.

Wymiar czasu pracy asystentki podobny jest do czasu pracy lekarza stomatologa. Zależny jest od czasu pracy gabinetu i trwa zazwyczaj około 6-8 godzin dziennie. Praca wykonywana może być w różnym systemie zmianowym – zazwyczaj w ciągu dnia odbywają się dwie zmiany: ranna i popołudniowa.


 

Umiejętności i styl pracy 

W pracy asystenta podkreśla się umiejętności interpersonalne. Jeśli chcesz sprawdzić się w tym zawodzie, będziesz potrzebować umiejętności pracy z ludźmi oraz odporności na stres. Praca często związana jest z uspokajaniem pacjentów, dlatego powinnaś/powinieneś charakteryzować się opanowaniem, życzliwością i dobrze radzić sobie w sytuacjach stresowych.

Nie może Ci zabraknąć uważnego słuchania i stosowania się do instrukcji i poleceń lekarza. Będziesz mieć do czynienia ze związkami chemicznymi, lekami, oraz dba o higieniczne zabezpieczenie sprzętu (chroniąc tym samym pacjentów przez potencjalnym zakażeniem), dlatego powinnaś / powinieneś cechować się uważnością i rzetelnością oraz mieć poczucie odpowiedzialności za wypełniane zadania.

W pracy tej liczy się dokładność, samodzielność oraz cierpliwość. Zadania bywają rutynowe, zdarzają się jednak sytuacje nieprzewidywalne, na które asystent powinien potrafić odpowiednio zareagować (np. omdlenie pacjenta).


 

Jak zdobyć taki zawód? 

Warunkiem podjęcia pracy w zawodzie jest uzyskanie stosownego wykształcenia. Naukę zawodu można podjąć w szkole policealnej. Nauka trwa rok i kończy się egzaminem, umożliwiającym zdobycie potwierdzenia kwalifikacji w zawodzie asystentki stomatologicznej.

Doświadczenie w pracy można zdobyć, próbując zatrudnić się jako pomoc dentystyczna. Osoby na stanowisku pomocy dentystycznej również asystują dentyście – nie posiadają jednak przygotowania do pełnienia roli asystenta.


 

Przydatne linki 

Więcej na temat zawodu asystentki stomatologicznej możesz dowiedzieć się odwiedzając poniższe strony internetowe: