« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Pomoc domowa

Inna nazwa: gospodyni / gospodarz
zawód rozwojowyzawód rozwojowy
zawód, co do którego przewiduje się w przyszłości wysokie zapotrzebowanie na rynku pracy
© AntonioDiaz - Fotolia.com
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Osoba pracująca jako pomoc domowa pomaga rodzinie w wykonywaniu codziennych obowiązków domowych. Zakres zadań określany jest zawsze indywidualnie między stronami, do najczęstszych zaliczyć jednak można:

  • robienie zakupów,
  • przygotowywanie posiłków, podawanie do stołu, zmywanie,
  • pranie, prasowanie, drobne porządki,
  • odbieranie dzieci ze szkoły,
  • w wyjątkowych sytuacjach także opiekę nad dziećmi lub osobami starszymi.

Warto pamiętać, że pomoc domowa i sprzątacz/ka – to różne zawody. Pomoc domowa w odróżnieniu od sprzątacza/ki, wykonuje różne czynności mające pomóc właścicielom domu w jego prowadzeniu. W zakres obowiązków pomocy domowej wchodzi zazwyczaj utrzymywanie domu w czystości, nie oznacza to jednak kompleksowego sprzątania. Warto odróżnić także pomoc domową od zawodu opiekunki/opiekuna do dziecka. W zakres obowiązków pomocy domowej wchodzi często pomoc przy dzieciach, nie należy to jednak do jej głównych zadań. Choć pomoc domowa pomaga zarówno utrzymać porządek, jak również często pomaga wykonywać drobne prace przy dzieciach – jej zadaniem jest głównie prowadzenie domu.

Na korzystanie z usług pomocy domowej decydują się głównie zamożniejsze osoby, którym czas poświęcony na życie zawodowe utrudnia wykonywanie codziennych czynności związanych z prowadzeniem domu.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Jeśli podejmiesz pracę jako pomoc domowa, Twoim miejscem zatrudnienia będzie mieszkanie lub dom pracodawców. Czasami pracodawca oferuje pracę z zamieszkaniem, co może stanowić atut głównie dla osób, które przyjeżdżają do pracy z daleka. Bardzo ważne jest dokładne spisanie zakresu obowiązków, które będą do Ciebie należały oraz ustalenie godzin pracy.

Najpopularniejszą formą zatrudnienia jest bezpośrednie zatrudnienie się u pracodawcy.  Pomagają w tym specjalne portale internetowe i agencje (np. pomocedomowe.pl czy www.floy.pl), które umożliwiają zamieszczanie ofert zarówno osobom poszukującym pracownika, jak również pracodawcom. Warto zawrzeć umowę zlecenie lub umowę o pracę. Często bywa, że pracodawca woli zatrudnić pomoc domową bez umowy. Jest to jednak niezgodne z prawem. Warto zabiegać o umowę, ponieważ daje ona pracownikowi ubezpieczenie zdrowotne (uprawniające do wizyt u lekarza), chorobowe (zapewniające zasiłek chorobowy z ZUS w czasie choroby), wypadkowe (gwarantujące odszkodowanie z ZUS w sytuacji wypadku przy pracy), a także emerytalne i rentowe.

Praca może odbywać się zarówno w trybie dorywczym (np. raz, kilka razy w tygodniu), jak również na pełen etat.

Umiejętności i styl pracy 

Praca w charakterze pomocy domowej może być odpowiednia dla Ciebie, jeśli należysz do osób solidnych, odpowiedzialnych i dokładnych i potrafisz obsługiwać urządzenia gospodarstwa domowego, takie tak: odkurzacz, pralka, żelazko, kuchenka, piekarnik, zmywarka. Powinnaś/powinieneś być osobą godną zaufania, dyskretną, a także zdyscyplinowaną i pracowitą.

Jak zdobyć taki zawód? 

Przy zwiększającym się tempie życia, zawód pomocy domowej zyskuje coraz większą popularność, zwłaszcza w dużych miastach. Jeśli chcesz zostać pomocą domową, musisz wykazać się przede wszystkim dużym zaangażowaniem, odpowiedzialnością i umiejętnościami prowadzenia domu. Powinieneś/powinnaś wzbudzić zaufanie osób, które powierzą Ci swój dom, dlatego czynniki osobowościowe mogą odegrać bardzo dużą rolę.

Wykształcenie nie jest najważniejsze. Wystarczy posiadać podstawowe lub średnie, choć niektórzy pracodawcy wymagają posiadania wykształcenia wyższego, a czasami oczekują także znajomości języka obcego. Jednym z częstszych wymagań jest posiadanie prawa jazdy oraz własnego samochodu, dlatego warto uzyskać prawo jazdy kat. B.

W tym zawodzie najważniejsze jest zaufanie. Związane jest to z pozostawianiem obcej osobie do dyspozycji własnego domu, a czasem także dzieci. Dlatego najlepszą drogą do udowodnienia przyszłemu pracodawcy, że jest się osobą solidną i godną zaufania, jest okazanie referencji od poprzednich pracodawców. Warto zdobywać zatem doświadczenie w zawodzie i prosić o odpowiednie potwierdzenie wykonywanej przez siebie pracy.

Popularną formą pomagającą dotrzeć do potencjalnych pracodawców jest stworzenie własnego profilu na przeznaczonych do tego portalach internetowych. Zamieszczone przez nas informacje będą zawierały listę oferowanych usług, ale także krótki opis dotyczący zainteresowań, posiadanych umiejętności oraz doświadczenia.

Pomoc domowa może również założyć własną działalność gospodarczą, pracując samodzielnie na własny rachunek lub zatrudniając także inne osoby. Może się to również okazać elementem rozwoju zawodowego.

Przydatne linki 

Więcej szczegółów o zawodzie pomocy domowej znajdziesz na stronach:

  • Doradca 2000 – szczegółowy opis zawodu pomocy domowej,
  • www.pomocedomowe.pl – jeden z portali internetowych pośredniczących w znalezieniu pracy przez pomoce domowe,
  • www.floy.pl – portal umożliwiający tworzenie własnego profilu zawodowego, a także odnalezienie pomocy domowej w najbliższej okolicy.