« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Spawacz

zawód deficytowyzawód deficytowy
zawód, na który na rynku pracy występuje wyższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących pracy w tym zawodzie
FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Spawacz łączy (rzadziej przecina) elementy wykonane ze stali, żeliwa, tworzyw sztucznych i ceramicznych, używając elektrycznego lub gazowego źródła ciepła. Najpierw zapoznaje się z techniczną dokumentacją spawanego elementu, oczyszcza materiał ze wszelkich zanieczyszczeń i dobiera odpowiednią metodę spawalniczą, a w końcu wykonuje spoinę. Powinna być jak najbardziej gładka o minimalnej grubości i szerokości.

W pracy spawacz używa różnych narzędzi i urządzeń. W przypadku spawania gazowego są to butle gazowe, palniki, przewody oraz wytwornice i reduktory gazowe. Spawając metodą elektryczną używa natomiast elektrod różnego typu, drutu spawalniczego oraz dużych spawarek elektrycznych, laserowych, przetwornic prądu, prostowników i transformatorów. Spawacz odpowiedzialny jest za czyszczenie i konserwację wszystkich narzędzi, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na swoim stanowisku pracy.

Zazwyczaj jest to samodzielne stanowisko pracy. W przypadku dużych zakładów przemysłowych spawacze pracują w zespole, każdy jednak na oddzielnym stanowisku spawalniczym.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Jako spawacz zatrudnienia szukać będziesz w małych firmach usługowych bądź dużych zakładach przemysłowych (fabrykach, stoczniach itp.). Swoją pracę najczęściej wykonywać będziesz w pomieszczeniu zamkniętym. Ale pracę tę wykonuje się też niekiedy na powietrzu (czasem na dużych wysokościach) lub pod wodą. Osoby pracujące w tym zawodzie narażone są na działanie pyłów i gazów będących skutkiem ubocznym procesu spawania, w związku z czym powinny w nim pracować osoby o dobrym zdrowiu, niemające żadnych chorób układu oddechowego.

Spawacz zatrudniony jest często w trybie dwu lub nawet trzy zmianowym. Na pracę jednozmianową przez osiem godzin dziennie mogą liczyć jedynie pracownicy małych zakładów rzemieślniczych.

Umiejętności i styl pracy 

Masz zadatki na dobrego spawacza, jeśli charakteryzuje Cię dokładność i opanowanie. Musisz mieć także zdolności manualne niezbędne do prawidłowego operowania sprzętem spawalniczym. Niezbędna będzie również umiejętność koncentrowania się na jednej rzeczy przez dłuższy okres czasu. Opanowanie technik spawania będzie łatwe dla osób cierpliwych, uważnych i odpornych na stres. Znacznie trudniej opanować tę sztukę osobom energicznym czy wręcz nadpobudliwym.

Swoją pracę spawacz powinien wykonywać w sposób ostrożny, staranny i odpowiedzialny.

Jak zdobyć taki zawód? 

Do wykonywania zawodu spawacza przygotuje Cię trzyletnia szkoła zawodowa lub technikum o takim profilu. Nie jest to jedyna możliwość. Kursów przyuczających do zawodu spawacza należy poszukiwać w Centrach Kształcenia Praktycznego i Centrach Kształcenia Ustawicznego na terenie całego kraju. Zaraz po ukończeniu szkoły lub kursu powinieneś odbyć praktyki, które przygotują Cię do samodzielnej pracy na tym stanowisku. Możesz szukać ich w lokalnym zakładzie przemysłowym lub w firmie usługowej prowadzonej przez doświadczonego ślusarza. Wiedza poparta doświadczeniem zawodowym dają realną szansę na zatrudnienie w Polsce, a także w innych krajach Europy. Na wykwalifikowanych specjalistów czekają głownie firmy niemieckie i skandynawskie.

Przydatne linki 

Więcej o zawodzie spawacza dowiesz się ze strony www.zielonalinia.gov.pl. Warto zobaczyć też stronę internetową Związku Rzemiosła Polskiego, na której znajdziesz bieżące informacje na temat rozwoju polskiego rzemiosła, a także bazę organizacji i firm rzemieślniczych organizujących kursy i praktyki, przygotowujące między innymi do zawodu spawacza. Ponadto odwiedź:

  • www.spawalnictwo.com.pl – serwis branżowy, w którym znajdziesz informacje na temat szkoleń i kursów. Poprzez ten portal możesz też w przyszłości znaleźć pracę na stanowisku spawacza.
  • www.spawanie-24.pl – więcej na temat metod i technik spawalniczych.

Komentarze

jak wykonać równy spaw?

niespełnione marzenie być dobrym spawaczem /rurociągi , platformy wiert./