« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Spedytor  / spedytorka

zawód rozwojowyzawód rozwojowy
zawód, co do którego przewiduje się w przyszłości wysokie zapotrzebowanie na rynku pracy
FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Spedytor to osoba, która organizuje transport towaru lub osób. Spedycja to inaczej organizowanie transportu (przewozu) towaru. Jest jednym z elementów branży TSL (transport – spedycja – logistyka).

Spedytor w pierwszej kolejności udziela klientom porad związanych z wyborem odpowiedniego środka transportu, następnie zawiera odpowiednie umowy i organizuje przewóz (m.in. przygotowuje i nadaje przesyłkę). Dba również o bezpieczeństwo przewożonego towaru lub osób, sporządza niezbędną dokumentację i pilnuje wszelkich formalności. Klientami lub współpracownikami spedytora mogą być m.in. specjaliści ds. logistyki, którzy zlecają mu transport.

Zadania spedytora mogą się nieco różnić w zależności od miejsca pracy. Głównym celem spedytora zatrudnionego w firmie transportowej z własnym taborem jest pozyskiwanie zleceń na przewóz towaru z wykorzystaniem środków transportu, którymi dysponuje jego firma. Ważne jest podtrzymywanie przez niego pozytywnych stosunków z klientami i wyszukiwanie nowych kontrahentów. Musi przy tym szukać ekonomicznych rozwiązań – powinien w taki sposób dobierać klientów, by pojazd na całej trasie został załadowany.

Z kolei zadaniem spedytora pracującego w firmie spedycyjnej jest zazwyczaj organizowanie dla klienta całego przewozu z wykorzystaniem środków transportu nie należących do tej firmy. Bardzo ważne są zatem sprawdzone kontakty z przewoźnikami, pozwalające spedytorowi na zaplanowanie bezpiecznego dowozu towaru lub osób. Spedytor może korzystać z każdego środka transportu: kolei, samolotów, samochodów, pojazdów ciężarowych oraz statków. Najważniejsze jest dopilnowanie, by usługa została zrealizowana według planu, na czas. Wszelkie szczegóły – w tym czas i miejsce nadania / odbioru oraz cena transportu – są uzgadniane z klientem. Na jego polecenie spedytor może się również zająć ubezpieczeniem przewożonego towaru lub osób.

Organizowany transport może mieć miejsce na terenie kraju lub za granicą. W przypadku transportu zagranicznego, spedytor zobowiązany jest dodatkowo dopełnić wszelkich formalności, takich jak druki celne oraz organizacja odpraw towarów sprowadzanych z zagranicy.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Po zatrudnieniu w zawodzie spedytora Twoim miejscem pracy będzie biuro, a czasem także magazyny. Znaczną część czasu spędzisz przy komputerze, urządzeniach biurowych i telefonie, które posłużą Ci do kontaktowania się z klientami.

Choć spedytorzy zatrudniani są zazwyczaj na pełen etat, możesz liczyć się z koniecznością częstego załatwiania spraw służbowych także poza godzinami pracy. Jako osoba odpowiedzialna za dopilnowanie całego procesu, możesz spodziewać się telefonów o każdej porze, także w weekendy.

Spedytorzy znajdują zatrudnienie w firmach spedycyjnych, transportowych, handlowych, agencjach obsługi portów morskich i lotniczych, przedsiębiorstwach transportu kolejowego. Niekiedy pracują w ramach własnej działalności gospodarczej.

Rozwój transportu międzynarodowego spowodował wzrost zapotrzebowania na specjalistów z zakresu spedycji i logistyki. Praca przy zleceniach międzynarodowych jest atrakcyjna finansowo, ponieważ większość firm spedycyjnych oferuje pracownikom rozbudowany system prowizyjny w zależności od pozyskanych i zrealizowanych zleceń. Przy realizacji zamówień międzynarodowych wynagrodzenie jest znacząco wyższe.

Umiejętności i styl pracy 

Praca spedytora wymaga posiadania umiejętności organizacyjnych, negocjacyjnych, łatwości nawiązywania kontaktów oraz charyzmy. Musisz być gotowa/gotowy podejmować szybkie decyzje oraz ponosić odpowiedzialność za własne działania i pracę w stresie.

Do pracy na tym stanowisku przydadzą Ci się również zdolności analityczne oraz myślenie strategiczne i abstrakcyjne. Rozwinięta wyobraźnia przestrzenna pomoże Ci w zaplanowaniu trasy przewozowej. Podzielność uwagi i dobra pamięć umożliwiają zaś realizowanie kilku umów jednocześnie.

W pracy tej świetnie odnajdują się osoby o żyłce handlowca, nastawione sprzedażowo i zorientowane na klienta.

Jak zdobyć taki zawód? 

Aby zostać spedytorem wystarczy ukończyć szkołę średnią, najlepiej technikum spedycyjne lub liceum profilowane transportowo-spedycyjne. Kształcenie w tych szkołach pozwala na uzyskanie tytułu technika spedytora. Tytuł technika uzyskać można także w szkole policealnej.

Pracodawcy jednak coraz częściej szukają na stanowisko spedytora osób z wykształceniem wyższym. Wiąże się to z koniecznością posiadania wiedzy z zakresu transportu, w tym znajomości aktualnych regulacji prawnych. Chętnie zatrudniani są absolwenci takich kierunków jak: logistyka i spedycja, transport, zarządzanie oraz ekonomia.

Przed przyszłym pracodawcą warto wykazać się doświadczeniem w branży transportowej, a także w sprzedaży oraz obsłudze klienta. Doświadczenie wciąż jest w tym zawodzie jednym z kryteriów najbardziej cenionych przez pracodawców – a warto je zdobywać także w zawodach pokrewnych, np. zaopatrzeniowca lub logistyka.

Warto pamiętać, że pracodawcy stawiają coraz wyższe wymagania. Znajomość języka angielskiego jest już niemal podstawą. Dobrze wykazać się znajomością dodatkowych języków obcych, co umożliwia organizowanie transportu międzynarodowego.

Warto także szukać dodatkowych szkoleń, zwiększających szanse na rynku pracy, np. ze sposobów odprawy ładunków w transporcie międzynarodowym. Kursy tego typu stanowią element rozwoju zawodowego. Spedytor może awansować np. na stanowisko kierownika spedycji, lidera zespołu lub kierownika oddziału. Rozwój następuje również poprzez poszerzanie kompetencji z zakresu branży TSL (specjalista ds. transportu), a także pracę w większych firmach.

Przydatne linki 

Więcej na temat pracy spedytora możesz dowiedzieć się na stronach internetowych: