« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Stolarz

zawód rozwojowyzawód rozwojowy
zawód, co do którego przewiduje się w przyszłości wysokie zapotrzebowanie na rynku pracy
© jörn buchheim - Fotolia.com
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Stolarz to osoba, która wykonuje i konserwuje różnego rodzaju przedmioty drewniane lub drewnopodobne, m.in. elementy stolarki budowlanej (np. okna, drzwi, ościeżnice, schody), meble, instrumenty, wyroby dekoracyjne oraz przedmioty codziennego użytku.

Jego praca polega na precyzyjnym wycinaniu i łączeniu poszczególnych elementów, oklejaniu ich fornirem lub płytami laminowanymi, szlifowaniu i lakierowaniu, a także montowaniu ich w odpowiednim miejscu. Podczas wykonywania tych zadań posługuje się gotową dokumentacją – rysunkami technicznymi albo własnymi projektami, a także sprzętem mechanicznym i narzędziami ręcznymi. Oprócz wykonywania drewnianych przedmiotów jest odpowiedzialny za dobranie odpowiednich gatunków drewna lub materiałów drewnopodobnych, klejów, pokostów, lakierów i farb, w zależności od ich właściwości i od przeznaczenia. Stolarz może również zajmować się rekonstrukcją oryginalnych, zabytkowych mebli: odtwarzać brakujące elementy, konserwować i zabezpieczać je przed zniszczeniem.

Zróżnicowany asortyment produktów i usług świadczonych przez stolarza spowodował, że konieczne stało się wyodrębnienie specjalności w tym zawodzie. W zależności od przygotowania zawodowego, posiadanych umiejętności oraz rodzaju wykonywanych prac można wyróżnić: stolarza budowlanego, stolarza galanterii drzewnej, stolarza mebli artystycznych i wzorcowych, stolarza meblowego, stolarza modelarza instrumentów muzycznych.

W zależności od miejsca pracy rzemieślnik ten może wykonywać swoje obowiązki zawodowe w pojedynkę lub zespołowo. I tak na przykład, w dużych zakładach stolarz zazwyczaj wykonuje jeden lub kilka powtarzalnych elementów, przekazując je swoim współpracownikom. Wymaga to od niego dobrej umiejętności współdziałania oraz wykonywania poleceń przełożonego (kierownika hali lub zmiany). Praca w małych zakładach wymaga większej samodzielności, ponieważ wtedy stolarz na ogół pracuje indywidualnie, kontaktując się jedynie z właścicielem zakładu (o ile sam nim nie jest) oraz bezpośrednio z klientami.


 

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Zatrudnienia na stanowisku stolarza możesz szukać w fabrykach mebli, stolarniach, pracowniach konserwacji zabytków lub firmach budowlanych. Zdobywając doświadczenie zawodowe możesz również zdecydować się na założenie własnego zakładu stolarskiego (zobacz też: Jak założyć działalność gospodarczą). Pamiętaj, że w tym zawodzie bardzo liczy się fachowość – umiejętności praktyczne i wiadomości teoretyczne. Osoby spełniające ten warunek nie mają problemów ze znalezieniem pracy.

Jako stolarz będziesz wykonywał swoje obowiązki głównie w pomieszczeniach zamkniętych, tj. w halach fabrycznych, pracowniach, a także w pomieszczeniach mieszkalnych lub biurowych. W miejscu pracy możesz być narażony na hałas wywołany działaniem maszyn oraz na zanieczyszczenie powietrza pyłami pochodzącymi z obrabianych materiałów czy też oparami farb i lakierów.

Twój czas pracy będzie zależny przede wszystkim od przyjętego w zakładzie systemu organizacji, a także od rodzaju i liczby otrzymywanych zamówień. I tak na przykład, w dużej firmie swoje zadania będziesz wykonywał najczęściej w ciągu 8-godzinnego dnia pracy w systemie jedno lub dwuzmianowym.

W swojej codziennej pracy pomocne ci będą narzędzia do ręcznej obróbki drewna oraz liczne maszyny i urządzenia m.in. obrabiarki sterowane numerycznie, piły tarczowe i taśmowe, dłuta, młotki, pilarki, wyrzynarki, wiertarki, strugarki, frezarki czy szlifierki.

Aby pracować w zawodzie stolarza powinieneś być silnym i zdrowym człowiekiem z bardzo dobrym wzrokiem i umiejętnością rozróżniania barw. Przeciwskazaniami do wykonywania pracy stolarza są: wada wzroku niepoddająca się korekcji, daltonizm, ograniczona sprawność manualna, a także przewlekłe choroby dróg oddechowych i alergie.


 

Umiejętności i styl pracy 

Jeśli myślisz o pracy w zawodzie stolarza, powinieneś dysponować bardzo dobrymi zdolnościami manualnymi, są one bowiem niezbędne przy wykonywaniu właściwie każdej czynności. Istotne są również: spostrzegawczość, wyobraźnia przestrzenna, umiejętność sporządzania i odczytywania rysunków technicznych, a także uzdolnienia matematyczne potrzebne do prowadzenia pomiarów i obliczeń. Nie może ci zabraknąć dokładności, cierpliwości i solidności przy realizacji powierzonych zadań. Ponadto powinieneś odznaczać się umiejętnością dobrej organizacji i planowania kolejnych działań. Bardzo ważna jest również koncentracja i podzielność uwagi, ponieważ będziesz posługiwać się wieloma niebezpiecznymi urządzeniami i preparatami chemicznymi. Szczególnego skupienia wymagać będą ręczne narzędzia i obrabiarki do drewna, które w wyniku nieostrożnego użytkowania mogą powodować urazy rąk.

Ze względu na usługowy charakter pracy powinieneś cechować się wysokimi umiejętnościami interpersonalnymi. Jeśli zajdzie taka konieczność, powinieneś umieć przekonać klienta do swoich pomysłów, zaproponować mu alternatywne rozwiązania, wynegocjować cenę usługi bądź czas jej realizacji.

Dodatkowych umiejętności wymaga prowadzenie własnego zakładu stolarskiego. W tym przypadku oprócz znajomości zawodu musisz być przygotowany na pozyskiwanie klientów, uzgadnianie rodzaju, zakresu, terminu i sposobu wykonania usługi. Do twoich obowiązków będzie należał także zakup i sprowadzenie odpowiednich materiałów oraz rozliczenie wykonanej pracy.


 

Jak zdobyć taki zawód? 

Do wykonywania tego zawodu możesz przygotować się w zasadniczej szkole zawodowej (zobacz przykładowy spis szkół w Kuratorium Oświaty w Katowicach), gdzie nauka trwa 3 lata. Oprócz przedmiotów ogólnokształcących w programie znajdziesz przedmioty zawodowe, takie jak: obsługa maszyn stolarskich, rysunek techniczny czy podstawy przedsiębiorczości. Aby uzyskać dyplom musisz zdać egzamin zawodowy potwierdzający kwalifikacje. Inną opcją jest nauka w 4-letnim technikum (np. technikum w Poznaniu). Wówczas, kończąc szkołę, zyskujesz tytuł technika technologii drewna.

Jako stolarz możesz zostać zatrudniony także, gdy posiadasz wykształcenie gimnazjalne lub inne niż kierunkowe. W takim wypadku umiejętności zawodowe zdobędziesz poprzez praktykę w zakładzie produkcyjnym, a formalnym potwierdzeniem kwalifikacji może być umowa o pracę, czy też świadectwo pracy.

Dodatkowo możesz uzupełnić swoje wykształcenie w tzw. klasach wielozawodowych organizowanych przez szkoły zawodowe (np. w  Zespole Szkół nr 1 w Żorach) lub potwierdzić swoje umiejętności zdając egzamin czeladniczy (np. w Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu). Po siedmiu latach pracy jako czeladnik, jeśli pomyślnie zdasz egzaminy (ustny i praktyczny tzw. „dzieło”), możesz uzyskać tytuł mistrza. Z kolei, chcąc uzyskać zawód stolarz rzemiosł artystycznych, musisz zdać egzamin organizowany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.

Młodzież między 15 a 18 rokiem życia może kształcić się w zawodzie stolarza także w Ochotniczym Hufcu Pracy (np. w OHP w Małopolsce). Uzupełnia w ten sposób wykształcenie ogólne w zakresie szkoły gimnazjalnej, przyuczając się do wykonywania zawodu lub kończy zasadniczą szkołę zawodową.

Kolejna możliwość to kursy specjalistyczne – zobacz przykład Stowarzyszenia Akademia Łucznica.


 

Przydatne linki 

Więcej szczegółowych informacji o zawodzie stolarza znajdziesz w serwisie DORADCA 2000

Warto zobaczyć:

  • meblarstwo24.pl – to strona internetowa miesięcznika Meblarstwo. Komponenty i technologie, który jest skierowany głównie do producentów mebli. W piśmie możesz przeczytać m.in. na temat aktualnie panujących trendów we wzornictwie, najnowszych technologii i zdobyć informacje o ważnych wydarzeniach związanych z branżą meblarską. Ponadto możesz zapoznać się z bieżącą ofertą dostawców półfabrykatów, komponentów oraz akcesoriów wykorzystywanych do produkcji mebli.
  • Historia meblarstwa – na tej stronie możesz zapoznać się z terminologią historyczno-meblarską oraz rodzajami mebli, przeczytać o stylach w meblarstwie lub prześledzić tablicę chronologiczną historii meblarstwa.
  •  www.meblarstwo.co – to portal branży meblarskiej, w którym możesz znaleźć m.in. informacje o nowych trendach, materiałach i półfabrykatach, maszynach oraz najnowszych technologiach. Ponadto w serwisie katalog firm meblarskich oraz zaproszenia na targi i wystawy.


 

Zawody pokrewne

- baza praca-enter -
- baza zewnętrzna -