« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Ślusarz

zawód deficytowyzawód deficytowy
zawód, na który na rynku pracy występuje wyższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących pracy w tym zawodzie
FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Ślusarz zajmuje się obróbką różnego rodzaju elementów metalowych. Przy pomocy narzędzi i maszyn wytwarza małe elementy metalowe takie jak: klucze, zamki, okucia do drzwi itp. Może również wyrabiać większe konstrukcje: bramy, kraty, ogrodzenia, zbrojenia. Przedstawiciele tej profesji zajmuję się także naprawą i konserwacją urządzeń posiadających elementy metalowe. Mogą to być urządzenia gospodarstwa domowego, tj. młynki, roboty kuchenne, pralki, wentylatory czy elementy podwozia samochodu, tj. zamki, blokady, podnośniki szyb. Istnieje jeszcze jeden rodzaj ślusarstwa, nieco odmienny od poprzednich. Jest to tzw. ślusarstwo artystyczne. Specjaliści z tej branży wyrabiają i naprawiają metalowe przedmioty artystyczne takie jak świeczniki, żyrandole, ozdobne klamki. Ślusarz najczęściej specjalizuje się w jednym z wyżej wymienionych obszarów.

Ślusarz posługuję się różnego rodzaju narzędziami służącymi do cięcia i obróbki metalu. Są to piły, wiertarki, imadła, szlifierki itp. Ponadto powinien potrafić łączyć metale za pomocą różnego rodzaju technik: nitowania, lutowania czy spawania. Często wiąże się to z uzyskaniem oddzielnych uprawnień (mowa tu szczególnie o uprawnieniach spawalniczych).

Ślusarz najczęściej pracuje na samodzielnym stanowisku, rzadziej w zespole składającym się z kilku ślusarzy lub przedstawicieli innych profesji związanych z przemysłem maszynowym i metalowym.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

W zawodzie ślusarza pracy szukać będziesz w zakładach przemysłu maszynowego, firmach budowlanych, warsztatach samochodowych, punktach usługowych serwisujących sprzęt gospodarstwa domowego i pracowniach ślusarstwa artystycznego. Możesz też prowadzić własną działalność gospodarczą i w jej ramach wykonywać jeden lub kilka rodzajów usług ślusarskich.

Miejsce pracy ślusarza wyposażone jest najczęściej w duży stół na którym stoi imadło, czyli przyrząd służący do umocowania metalowego przedmiotu, który jest poddawany ręcznej bądź maszynowej obróbce.

Ślusarz zajmujący się wyrabianiem dużych konstrukcji stalowych może również pracować na wolnym powietrzu. W tym przypadku powinien mieć dobrą kondycję i być silny fizycznie.

Jest to praca najczęściej jednozmianowa z ośmiogodzinnym czasem pracy.

Umiejętności i styl pracy 

Jeśli chcesz sprawdzić się w zawodzie ślusarza, powinnaś/powinieneś charakteryzować się dokładnością, cierpliwością i precyzją. W tej pracy liczą się zdolności manualne niezbędne do prawidłowego operowania narzędziami służącymi do przycinania i wyginania metali. Ponadto – jeśli myślisz o zajmowaniu się ślusarstwem artystycznym – musisz posiadać zmysł estetyczny. Przedstawiciel tej profesji musi być przygotowany na pracę w dość monotonnych warunkach i przy powtarzających się czynnościach.

Swoją pracę spawacz powinien wykonywać w sposób ostrożny i dokładny.

Jak zdobyć taki zawód? 

Do wykonywania zawodu ślusarza przygotuje Cię trzyletnia zasadnicza szkoła zawodowa lub technikum o takim profilu . Nie jest to jedyna możliwość. Kursów przyuczających do tego zawodu należy poszukiwać w Centrach Kształcenia Praktycznego i Centrach Kształcenia Ustawicznego na terenie całego kraju (aby znaleźć odpowiednie Centrum, wrzuć w wyszukiwarkę internetową te słowa i miejscowość, która Cię interesuje). Po ukończeniu szkoły lub specjalistycznego kursu zakończonego egzaminem, praktycy rekomendują odbycie kilkumiesięcznych praktyk przy boku doświadczonego ślusarza. Wiedza teoretyczna i choćby minimalne doświadczenie zawodowe dają realną szansę na zatrudnienie.

Przydatne linki 

Warto zobaczyć stronę internetową Związku Rzemiosła Polskiego na której znajdziesz bieżące informacje na temat rozwoju polskiego rzemiosła a także bazę organizacji i firm rzemieślniczych organizujących kursy i praktyki, przygotowujące między innymi do zawodu ślusarza. Ponadto warto zajrzeć na strony:

  • Zielona Linia – więcej o zawodzie ślusarza.
  • www.budomania.pl – portal na którym znajdziesz katalog firm budowlanych (w tym usługowych z zakresu ślusarstwa), spis ogłoszeń i przetargów z branży budowlanej.