« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Specjalista ds. logistyki  / specjalistka ds. logistyki

Inna nazwa: logistyk
zawód rozwojowyzawód rozwojowy
zawód, co do którego przewiduje się w przyszłości wysokie zapotrzebowanie na rynku pracy
FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Specjalista ds. logistyki zajmuje się zarządzaniem procesem logistycznym, a więc działaniami związanymi z przepływem materiałów i surowców, np. z zakładów produkcyjnych do dużych magazynów, a następnie z magazynów do kolejnych zakładów. Prognozuje zapotrzebowanie na materiały i surowce, by potem składać zamówienia na brakujące produkty. Koordynuje pracę magazynu i zaopatrzenia oraz współpracuje z dostawcami. Zajmuje się przy tym odpowiednią dokumentacją.

Osoba na tym stanowisku współpracuje także z pozostałymi działami firmy (np. działem produkcji, jeśli miejscem pracy logistyka jest zakład produkcyjny) oraz sporządza raporty i analizy związane z procesem logistycznym. Praca ta wymaga dostosowania się do zasad systemu zarządzania jakością, BHP oraz procedur i instrukcji.

Logistyk podejmuje decyzje związane z przemieszczaniem towarów – to on decyduje o doborze odpowiedniego środka transportu oraz ustala szczegóły dotyczące przewozu z firmami transportowymi. Do jego zadań należy również rozwiązywanie problemów z transportem oraz przystosowywanie magazynów do wymagań klientów. Podczas transportowania towaru za granicę pilnuje zgodności z wszelkimi wymogami oraz spraw celnych.

Logistycy potrzebni są w niemal każdym obszarze związanym z produkcją, przede wszystkim zaś w transporcie, budownictwie, motoryzacji, energetyce.

Specjalista ds. logistyki może być zatrudniony na samodzielnym stanowisku lub być członkiem zespołu logistyków. Pracuje zazwyczaj w dziale logistyki i dystrybucji, podlegając kierownikowi działu. Jego rola w firmie jest bardzo ważna dla przepływu materiałów i surowców. Na bieżąco kontaktuje się ze specjalistą ds. zakupów, spedytorem i kierownikiem ds. produkcji.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Zatrudnienia szukać możesz w większych i mniejszych firmach logistycznych, przewozowych, spedycyjnych oraz korporacjach związanych z produkcją.

Miejscem pracy logistyka jest zazwyczaj biuro firmy, choć powinien on odwiedzać także magazyny oraz hale produkcyjne, aby na bieżąco czuwać nad przepływem surowców w firmie. Jest to praca umysłowa, zaliczana do stresujących.

Specjaliści ds. logistyki zatrudniani są zazwyczaj na pełen etat. Pracodawcy gwarantują często pakiety świadczeń dodatkowych oraz możliwość rozwoju i awansu zawodowego (np. na stanowisko menedżera ds. logistyki).

Umiejętności i styl pracy 

Praca logistyka to zajęcie dla Ciebie, jeśli jesteś osobą odpowiedzialną, która nie boi się podejmowania decyzji, radzi sobie w sytuacjach stresowych i umie działać pod presją czasu.

W pracy przyda Ci się także zdolność myślenia analitycznego, umiejętność posługiwania się arkuszem kalkulacyjnym oraz znajomość podstaw rachunkowości. Praca opiera się w dużej mierze na kontakcie z ludźmi, dlatego kluczowe są również umiejętności nawiązywania kontaktów, dobrej komunikacji oraz pracy zespołowej.

W niektórych firmach konieczna jest znajomość kilku języków obcych.

Jak zdobyć taki zawód? 

Jeśli chcesz zostać specjalistą ds. logistyki, powinieneś posiadać przynajmniej wykształcenie średnie, jednak pracodawcy cenią wykształcenie wyższe kierunkowe. Najchętniej zatrudniani są absolwenci kierunków: logistyka, transport, zarządzanie produkcją, ekonomia. Można również ukończyć technikum kierunkowe, dające tytuł technika logistyki.

W pracy logistyka niezwykle ważna jest znajomość języków obcych, dlatego pracodawcy wymagają często znajomości nawet kilku języków na poziomie bardzo dobrym. Znajomość języka angielskiego jest w tej pracy często warunkiem koniecznym. Zdobycie certyfikatów potwierdzających umiejętności językowe może pomóc Ci znaleźć pracę w tym zawodzie.

Kolejnym, ważnym dla pracodawców kryterium, jest znajomość arkuszy kalkulacyjnych (zwłaszcza programu MS Excel). Niektórzy pracodawcy wymagają również znajomości nowoczesnych systemów informatycznych wspomagających procesy logistyczne (np. programu SAP). Dlatego niezbędne może okazać się potwierdzenie posiadanych umiejętności odpowiednimi certyfikatami i dyplomami z przebytych kursów i szkoleń.

W zdobyciu zatrudnienia pomoże Ci doświadczenie zdobyte w branży logistyki (np. jako asystenta działu czy pracownika administracyjnego) oraz na stanowiskach wymagających negocjacji umów.

Przydatne linki 

Więcej o zawodzie specjalisty ds. logistyki możesz przeczytać na stronach internetowych:

  • Kierunkistudiow.pl, gdzie znajdziesz artykuł pt. „Ekspedytor, spedytor, logistyk – zawody dla zorganizowanych”,