« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Pracownik fizyczny

FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Pracownik fizyczny wykorzystuje swoją sprawność i siłę mięśni do różnych, najczęściej ciężkich fizycznie zadań. Osoby pracujące fizycznie zatrudniane są często sezonowo lub dorywczo w branżach takich jak budownictwo, rolnictwo, produkcja.

Zdarza się, że do zadań pracowników fizycznych należy obsługa maszyn, np. sprzętu do robót ziemnych. Zazwyczaj jednak pracownicy fizyczni wspierają swoją pracą osoby na wyższych stanowiskach, posiadające stosowne uprawnienia. Prace fizyczne odbywają się często w zespole, nadzorowanym przez brygadiera.

Zakres zadań uzależniony jest od charakteru pracy, są to jednak przeważnie zadania nieskomplikowane i powtarzalne.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Warunki pracy w tym zawodziemogą być różne – praca może odbywać się zarówno w pomieszczeniu (np. prace wykończeniowe), jak i na zewnątrz (np. układanie nawierzchni drogowych).

Pamiętaj o tym, że praca nierzadko wykonywana jest w trudnych warunkach atmosferycznych i środowiskowych. Może odbywać się na wysokościach (np. kładzenie dachu) lub w podziemiach. Towarzyszą jej często hałas i pył.

Pracownicy fizyczni zatrudniani są także do prostszych robót (np. koszenie trawnika, mycie okien), w których zadania oparte są głównie na wykorzystaniu sprawności fizycznej.

Zatrudnienia w tym zawodzie szukać możesz głównie w firmach budowlanych, produkcyjnych i w rolnictwie oraz sadownictwie. Ponieważ praca ta nie wymaga zbyt wysokich umiejętności komunikacyjnych, można wykonywać ją również za granicą. Zazwyczaj wystarczy znajomość języka angielskiego lub niemieckiego na poziomie umożliwiającym podstawową komunikację.

Popularne jest zatrudnianie pracowników fizycznych w sezonie, np. przy zbiorach owoców i warzyw. Jest to zazwyczaj praca dorywcza, a osoba pracująca w tym charakterze często zmienia pracodawcę lub pracuje dla kilku pracodawców jednocześnie.

Praca odbywa się o różnych porach. Wiele robót (np. prace budowlane w drogownictwie) odbywa się w trybie zmianowym przez całą dobę, ale tak być nie musi. Wszystko zależy od rodzaju pracy i umowy zawartej z pracodawcą.

Umiejętności i styl pracy 

Szukając zatrudnienia jako pracownik fizyczny, powinieneś/powinnaś charakteryzować się przede wszystkim dobrym stanem zdrowia i sprawnością fizyczną, lubić ruch i wysiłek fizyczny oraz cieszyć się dużą wytrzymałością i odpornością. Praca ta odpowiednia jest przede wszystkim dla osób wysportowanych, które lubią wykonywać nieskomplikowane czynności.

Jak zdobyć taki zawód? 

Pracownik fizyczny nie potrzebuje posiadać stosownego wykształcenia. Najważniejsze w tym zawodzie są dobre zdrowie, sprawność fizyczna, siła i pracowitość. Pracodawcy cenią sobie zwłaszcza osoby doświadczone, które posiadają już pewne umiejętności. Cenieni są także młodzi pracownicy, cieszący się dobrą kondycją fizyczną i chętni do nauki.

Ze względu na wymagania związane z siłą fizyczną, zawód wykonywany jest przede wszystkim przez mężczyzn, a ogłoszenia o pracę kierowane są głównie do nich. Jednak w halach produkcyjnych oraz przy pracach porządkowych zatrudniane są również kobiety.

Po przejściu odpowiednich kursów potwierdzonych certyfikatami możesz wykonywać pracę w bardziej specjalistycznych zawodach. Mogą to być zawody związane między innymi z:

Przydatne linki 

Na stronie http://weblog.infopraca.pl znaleźć można ciekawy artykuł o wysoko wykwalifikowanych pracownikach fizycznych.

Komentarze

Chcialbym zostać Policjantem