« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Kosmetolog

zawód rozwojowyzawód rozwojowy
zawód, co do którego przewiduje się w przyszłości wysokie zapotrzebowanie na rynku pracy
FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Kosmetolog zajmuje się poprawą urody poprzez wykonywanie specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych i leczniczych. To specjalista posiadający wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, dermatologii, toksykologii, mikrobiologii oraz chemii kosmetycznej. Zawód ten często traktowany jest tożsamo z kosmetyczką. Nie jest to jednak prawda. Kosmetolog posiada znacznie szerszą wiedzę z zakresu wyżej wymienionych dziedzin, którą nabywa podczas trzy- a czasem pięcioletnich studiów. Tak szerokiej wiedzy nie ma szans zdobyć absolwent szkoły średniej, policealnej lub uczestnik kursu kosmetycznego. Dzięki wszechstronnemu wykształceniu kosmetolog może w kompleksowy sposób dbać o zdrowy wygląd i urodę klientów. Wdrażając profilaktykę, ale także wykonując profesjonalne zabiegi, znacznie niweluje mankamenty urody lub zapobiega oznakom starzenia się skóry.

Na co dzień kosmetolog zajmuję się najczęściej wykonywaniem zabiegów. Oprócz zabiegów pielęgnacyjnych (oczyszczanie, pilingi, ujędrnianie, nawilżanie, złuszczanie naskórka itp.) przeprowadza bardziej zaawansowane zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, polegające na usuwaniu znamion, wypełnianiu zmarszczek, leczeniu cellulitu, modelowaniu sylwetki itp. Specjalista ten ma również wiedzę na temat składników używanych w kosmetykach. Potrafi doskonale dobrać preparat do odpowiedniego rodzaju skóry. Kosmetolog to często również pracownik lub doradca firm kosmetycznych, który współtworzy nowe preparaty kosmetyczne.

Ponadto kosmetolog to również edukator. Informuje i proponuje klientom działania i zachowania sprzyjające zachowaniu zdrowej i pięknej skóry. Posiada również wiedzę na temat tego, jak zmniejszyć ryzyko chorób skórnych (np. czerniak złośliwy).

Kosmetolog najczęściej pracuje jako samodzielny specjalista. Często prowadzi własny gabinet. Rzadziej zdarza się, że pracuje w zespole (praca w firmie kosmetycznej lub laboratorium przy badaniu lub tworzeniu preparatów kosmetycznych).

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

W zawodzie kosmetologa pracować będziesz w gabinetach kosmetycznych, firmach kosmetycznych, działach kosmetycznych aptek, laboratoriach kosmetycznych, gabinetach odnowy biologicznej, ośrodkach spa i wellness. Możesz również prowadzić własną firmę.

Kosmetolog pracuje w pomieszczeniach zamkniętych, najczęściej osiem godzin dziennie. Jeżeli zatrudniony jest w prywatnym gabinecie lub prowadzi własną działalność gospodarczą, musi liczyć się z pracą w weekendy, kiedy klienci najchętniej przychodzą na wizyty.

Dodatkowo kosmetolodzy współpracują często z czasopismami, pisząc specjalistyczne artykuły na temat preparatów i zabiegów poprawiających urodę.

Umiejętności i styl pracy 

Jeśli chcesz sprawdzić się w zawodzie kosmetologa, powinnaś/powinieneś posiadać poczucie piękna i estetyki, mieć dar przekonywania i być epmatyczna/empatyczny wobec ludzkich problemów i zmagań z niedoskonałościami. Kosmetolog to w pewnym sensie doradca. Powinnaś/powinieneś być bardzo komunikatywny i posiadać umiejętność słuchania. Niezbędna będzie tutaj też dokładność, skrupulatność i ogromne poczucie odpowiedzialności. Jeden mały błąd może mieć ogromny wpływ na wygląd i zdrowie pacjenta.

Dla dobrych kosmetologów ważna jest umiejętność szybkiego podejmowanie decyzji, a jednocześnie cierpliwość i umiejętność skupienia się podczas wykonywania często powtarzających się czynności.

Jak zdobyć taki zawód? 

Kosmetologiem można zostać wyłącznie po ukończeniu studiów I stopnia na tym kierunku (na niektórych uczelniach istnieje możliwość kontynuacji nauki na studiach II stopnia). Informacje na temat kierunku studiów oraz listę uczelni, na których możesz studiować kosmetologię, znajdziesz w Wirtualnym Informatorze Maturzysty.

W zależności od tego gdzie chcesz pracować (laboratorium, firma kosmetyczna, własny gabinet kosmetyczny), powinnaś/powinieneś postarać się o praktykę w takim miejscu jeszcze podczas studiów. Po ukończeniu nauki będziesz mogła/mógł rozpocząć pracę zawodową. Musisz być jednak gotowa/gotowy na ciągłe dokształcanie, uczestniczenie w dodatkowych kursach, sympozjach i konferencjach. Kosmetologia to ciągle rozwijająca się dziedzina. Nieustannie pojawiają się nowe typy zabiegów i preparatów. Najbardziej cenieni na rynku będą specjaliści, którzy znają wszelkie nowinki.

Przydatne linki 

Więcej na temat tej specjalności znajdziesz w specjalistycznym serwisie www.kosmetologia.com.pl. Warto zajrzeć także na strony:

  • Zielona linia – tu znajdziesz więcej informacji na temat zawodu kosmetyczki.
  • Estetologia Medyczna i Kosmetologia – czasopismo naukowe skierowane do lekarzy, kosmetologów, rehabilitantów, psychologów, dietetyków, poświęcone badaniu, pielęgnowaniu, przywracaniu oraz kreowaniu piękna ludzkiego ciała.

Zawody pokrewne

- baza praca-enter -
- baza zewnętrzna -