« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Telemarketer  / telemarketerka

Inna nazwa: pracownik centrum obsługi telefonicznej (call center)
zawód rozwojowyzawód rozwojowy
zawód, co do którego przewiduje się w przyszłości wysokie zapotrzebowanie na rynku pracy
FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Praca telemarketera polega na telefonicznym kontaktowaniu się z potencjalnymi odbiorcami danej usługi lub produktu i nakłanianiu ich do skorzystania z przygotowanej oferty. Praca telemarketera, związana jest zazwyczaj ze sprzedażą bezpośrednią przy użyciu telefonu. Do innych zadań pracownika na tym stanowisku może należeć także m.in. ustalanie oczekiwań klientów (aby firma mogła dostosować swoją ofertę do ich preferencji), prezentacja i promocja firmy, budowanie bazy danych adresowych, udzielanie informacji, badanie rynku, przeprowadzanie wywiadów, umawianie spotkań handlowych, zajmowanie się windykacją należności, przyjmowanie zgłoszeń oraz potwierdzanie zamówień.

Pomimo znacznego rozwoju możliwości kontaktu elektronicznego z adresatami, kontakt telefoniczny wciąż odgrywa ważną rolę w nawiązywaniu relacji z klientem. Rozmowa telefoniczna jest stosunkowo ekonomicznym rozwiązaniem dotarcia do dużej grupy osób przy zachowaniu jednocześnie bezpośredniej formy kontaktu. Może dostarczyć tyle samo informacji co spotkanie, przy jednoczesnym zaoszczędzeniu kosztów i czasu. Pracę telemarketera wykonują zarówno pracownicy firm, jak i specjalne centra, gdzie takie usługi można zamówić. Obecnie korzystanie przez firmy z call center jest bardzo popularną formą dotarcia przez nich do potencjalnych klientów.

Praca telemarketera odbywa się zazwyczaj pod okiem menadżera nadzorującego jej skuteczność. Efekty pracy przeliczane są na ilość połączeń zakończonych sprzedażą.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Jako pracownik call center pracować możesz 8 godzin dziennie. Grafik jest jednak zwykle elastyczny, co pozwoli Ci pracować w różnym wymiarze czasu i dopasować pracę do innych obowiązków (np. studiów).

Miejscem pracy telemarketera jest zazwyczaj duża powierzchnia z wieloma stanowiskami pracy obok siebie (tzw. biuro typu open space). Zazwyczaj panuje w nich gwar i wiele czynników rozpraszających uwagę. Telemarketer dostaje stanowisko pracy wyposażone w komputer i zestaw słuchawkowy z mikrofonem.

Pracę telemarketera nadzoruje menadżer. Zadaniem telemarketera jest zazwyczaj przeprowadzenie w ciągu dnia kilkudziesięciu rozmów, z których określona przez menadżera liczba powinna zakończyć się sukcesem (np. sprzedażą).

Charakter pracy telemarketera pozwala także na pracę zdalną, co może być bardzo wygodne – np. dla młodych matek – stwarzając możliwość pracy z domu.

Umiejętności i styl pracy 

W pracy telemarketera Twoim najważniejszym atutem będzie komunikatywność – pamiętaj, że musisz być łatwa/łatwy do zrozumienia dla rozmówcy. Musisz być także osobą otwartą, łatwo nawiązującą kontakty, posiadającą zdolność przekonywania. Powinnaś/powinieneś być doskonałym słuchaczem, a do rozmówców zwracać się z życzliwością – bez względu na okoliczności. Niezbędna okazuje się cierpliwość oraz odporność na stres. Nie może Ci zabraknąć opanowania – nie możesz dać się wyprowadzić z równowagi nawet najtrudniejszemu klientowi.

System pracy, w jakim zazwyczaj będziesz pracować, odpowiedni jest zwłaszcza dla osób nastawionych na cel (np. sprzedaż). Przydatne są zatem umiejętności handlowe i wysoka orientacja na klienta.

Ponadto ważna jest umiejętność szybkiego uczenia się. Rozmowa z klientem powinna zwykle przebiegać według ściśle określonej instrukcji, której telemarketer powinien się dokładnie nauczyć. Poziom przyswojenia tych informacji weryfikowany jest często przez menagerów, aby zapewnić wysoki poziom obsługi.

W tej pracy będziesz także potrzebować dużej zdolności koncentracji – musisz zachować skupienie pomimo pracy w warunkach dużego szumu i hałasu, jaki powstaje wskutek wielu równolegle prowadzonych rozmów przez innych telemarketerów.

Jak zdobyć taki zawód? 

Zawód ten nie wymaga specjalnego przygotowania – szkolenie zapewniają zwykle firmy, przyjmując nowych pracowników. Praca telemarketera nie wymaga także ani specjalnego wykształcenia, ani doświadczenia zawodowego, dlatego często jest to pierwsza praca (bardzo chętnie zatrudniani są studenci). Jest to zawód, na który łatwo się przekwalifikować. Dla pracodawców cenne są zwłaszcza umiejętności handlowe i komunikatywność.

Przydatne linki 

Więcej na temat zawodu telemarketera możesz dowiedzieć się odwiedzając poniższe strony internetowe: