« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Kierowca samochodu osobowego

Inna nazwa: kierowca, przewoźnik
© Kzenon - Fotolia.com
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Zawód kierowcy samochodu osobowego polega na przewożeniu osób lub towarów samochodem osobowym w wyznaczone miejsca.

Do głównych zadań kierowcy należy kierowanie pojazdem, a także dbanie o jego dobry stan techniczny. Kierowca zobowiązany jest do poddawania pojazdu regularnym przeglądom oraz aktualizowania niezbędnej dokumentacji. Powinien również przeprowadzać przegląd wyposażenia samochodu (m.in.: poziomu paliwa, oleju, stanu hamulców i oświetlenia), a w razie potrzeby dokonywać drobnych napraw lub czynności eksploatacyjnych (np. wymiana żarówek). Kierowca samochodu osobowego pobiera opłaty za przewóz osób lub towaru, a czasem także sporządza faktury dla klientów.

Od rodzaju zatrudnienia zależy charakter i warunki pracy, a także zakres zadań i obowiązków kierowcy:

  • Kierowca taksówki przyjmuje zlecenie z centrali telefonicznej lub bezpośrednio od klienta. Praca odbywa się często w godzinach nocnych i w święta.
  • Kierowca osobisty (szofer) również odpowiada za przewóz osób, wykonuje jednak usługi dla konkretnej osoby lub zespołu osób (np. wozi szefa firmy). Jego czas pracy uzależniony jest od potrzeb przełożonego. Powinien liczyć się z pracą w nieregularnych porach oraz koniecznością dłuższych wyjazdów.
  • Kierowca pracujący w charakterze kuriera lub dostawcy kieruje pojazdem osobowym w celu dostarczenia przesyłki lub towaru do klienta.
  • Kierowcy pojazdów specjalistycznych są szczególną grupą kierowców, w której wymagane jest posiadanie dodatkowych kwalifikacji, np. kompetencje ratownika medycznego u kierowcy karetki pogotowia. W ich pracy szczególnie ważne jest sprawne poruszanie się po drogach z zastosowaniem reguły pierwszeństwa dla pojazdów uprzywilejowanych.

W swojej pracy kierowcy kontaktują się przede wszystkim z klientami, przełożonymi i dyspozytorami.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Jako kierowca zatrudnienia możesz szukać niemal we wszystkich branżach, w podmiotach sektora prywatnego i publicznego. Możesz także założyć własną działalność gospodarczą. Zarobki kierowców mogą być stałe lub zależne od liczby zleceń oraz długości realizowanych tras. Kierowcy pracujący w charakterze taksówkarzy mogą współpracować z korporacją taksówek. Zrzeszeni w korporacji taksówkarze najczęściej ponoszą regularne opłaty na rzecz korporacji, w zamian za co korporacja gwarantuje im otrzymywanie zleceń od klientów.

Praca wykonywana jest w samochodzie osobowym. W pracy kierowcy ważne jest szybkie tempo, nie zawsze zależne od samego kierowcy, dlatego jest to praca w stresie i pod presją czasu. Zmieniające się warunki atmosferyczne, a także konieczność nieustannej koncentracji uwagi sprawiają, że praca uznawana jest za ciężką psychicznie.

Pracując jako kierowca zdecydowaną większość czasu pracy spędzać będziesz w pozycji siedzącej. Prowadzenie samochodu osobowego wymaga ciągłej pracy mięśni, a pozycja niezbędna do obsługi pojazdu ogranicza kierowcy zakres ruchów i pozycji, dlatego z czasem może doprowadzić do bólów i zwyrodnień. Kierowca narażony jest także na zmienność temperatur oraz powietrze skażone spalinami, dlatego powinien poddawać się okresowym badaniom lekarskim. Ze względu na konieczność dobrego widzenia, kierowca powinien poddawać się regularnej kontroli wzroku.

Umiejętności i styl pracy 

Do wykonywania zawodu kierowcy potrzebujesz odpowiednich zdolności psychofizycznych związanych z prowadzeniem pojazdu oraz cech osobistych, takich jak: odwaga, odpowiedzialność i samodzielność. Nienormowany czas pracy sprawia, iż bardzo przydatne są także: dobra organizacja pracy oraz samodyscyplina.

Praca kierowcy wymaga też otwartości, komunikatywności i łatwości nawiązywania kontaktów z ludźmi. Dobre relacje z klientami są podstawą otrzymywania kolejnych zleceń.

Ze względu na rozliczanie rachunków i faktur, przydadzą ci się podstawowe umiejętności związane z liczeniem i wypełnianiem dokumentów.

Jak zdobyć taki zawód? 

Żeby zostać kierowcą wystarczy ci wykształcenie podstawowe, jednak atutem jest wykształcenie zasadnicze lub techniczne związane z obsługą i mechaniką pojazdów. Kluczowe w pracy kierowcy jest posiadanie prawa jazdy kategorii B.

W pracy taksówkarza dodatkowo należy zdobyć licencję wydawaną przez odpowiedni urząd miejski. Czasami niezbędna może okazać się również znajomość języka angielskiego (np. w pracy kierowcy gości hotelowych).

Ponieważ w pracy kierowcy ważny jest dobry stan zdrowia, kandydat na kierowcę musi przejść specjalne badania lekarskie: okulistyczne, laryngologiczne oraz sprawdzające ogólny stan zdrowia. Lekarz ocenia m.in. umiejętność rozpoznawania kolorów (niezbędną do prawidłowego czytania znaków drogowych) oraz brak innych zaburzeń widzenia. Inne badania mogą dotyczyć refleksu, zmysłu równowagi oraz podzielności uwagi.

Przydatne linki 

Więcej o pracy kierowcy samochodu osobowego dowiesz się na stronach:

Komentarze

jest do przyjęcia np. kurier, kierowca firmy.

byłem kilka m-cy osobistym kierowcą biznes-women