« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Kurier

zawód rozwojowyzawód rozwojowy
zawód, co do którego przewiduje się w przyszłości wysokie zapotrzebowanie na rynku pracy
FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Praca kuriera polega na transportowaniu i dostarczaniu przesyłek. Jego zadaniem jest odbiór przesyłki od nadawcy i bezpieczne doręczenie jej do odbiorcy. Kurierzy często kontaktują się telefonicznie z klientami, by z wyprzedzeniem umówić się na dzień i godzinę odbioru przesyłki. Do zadań kuriera może należeć dostarczenie klientowi dokumentów do podpisu, a następnie odwiezienie ich z powrotem do firmy (usługi takie prowadzą m.in. firmy telekomunikacyjne). Kurier rozlicza się z doręczonych i niedoręczonych przesyłek, a także opisuje przyczyny ich niedoręczenia lub zwrotu.

Praca kuriera może mieć zasięg lokalny, krajowy albo międzynarodowy. W zależności od długości trasy oraz wielkości i wagi przesyłek, może się on poruszać rowerem, skuterem, motocyklem, samochodem osobowym lub ciężarowym, a także koleją i samolotem.

Z usług kurierskich może korzystać każdy: firmy, instytucje oraz osoby prywatne. Stały się one bardzo popularne za sprawą sklepów internetowych. Kurierzy dostarczają zakupiony towar do klientów, w podane przez nich miejsce.

W zakładzie pracy kurier podlega bezpośrednio kierownikowi lub koordynatorowi oddziału lub firmy kurierskiej. Na co dzień kontaktuje się także z dyspozytorem i klientami.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Kurierzy zatrudniani są przez firmy kurierskie lub przewozowe. Na rynku znajdują się firmy krajowe oraz międzynarodowe, które świadczą usługi również poza granicami kraju. Wiele firm nawiązuje współpracę z kurierami, którzy pracują na własny rachunek, co może oznaczać konieczność założenia własnej działalności gospodarczej.

Jako kurier będziesz w ciągłym ruchu, przemieszczając się z miejsca na miejsce. Twoje warunki pracy uzależnione będą głównie od środka transportu, jakim się będziesz poruszać oraz od długości pokonywanych tras.

Kurier wykorzystujący w swej pracy samochód pracuje w warunkach podobnych jak kierowca samochodu osobowego (praca w pozycji siedzącej, w szybkim tempie, stresie, zmiennych warunkach atmosferycznych oraz ciągła konieczność koncentracji uwagi) lub ciężarowego (praca na długie dystanse z dala od domu, wykorzystywanie dużej siły fizycznej).

Kurier rowerowy powinien się sprawnie poruszać na rowerze oraz posiadać bardzo dobrą kondycję fizyczną. Jego praca odbywa się często w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Jest to praca niebezpieczna, wymagająca odwagi i zwinności. Zarobki uzależnione są od liczby zrealizowanych zleceń.

W większych firmach czas pracy jest zazwyczaj zmianowy. Mniejsze firmy mogą wymagać większej dyspozycyjności od kuriera. W sezonie przedświątecznym pojawia się zazwyczaj bardzo dużo ofert pracy.

Umiejętności i styl pracy 

Sprawdzisz się w pracy kuriera, jeśli jesteś osobą samodzielną, odpowiedzialną, zorganizowaną oraz punktualną. Powinieneś także posiadać umiejętność planowania oraz samodyscyplinę. Od twojej organizacji będzie zależało to, czy w planowane miejsce dotrzesz na czas. Pamiętaj także, że w tym zawodzie niezbędne są odporność na stres i umiejętność pracy pod presją czasu.

Praca ta wymaga dużej siły i sprawności fizycznej, potrzebnych do noszenia przesyłek (o wadze do 31 kg). Kurier powinien posiadać również dobrą orientację w terenie oraz znajomość topografii terenu. Przydane w jego pracy są również umiejętności związane z poprawnym liczeniem i pisaniem.

W  wykonywaniu zawodu kuriera przydatne okaże się to, czy lubisz kontakt z ludźmi i czy jesteś osobą życzliwą. Zadowolenie klienta jest gwarancją kolejnych zleceń. Kurierzy są wizytówką firmy, dlatego pracodawcy zwracają dużą uwagę na ich kulturę osobistą i prezencję.

Jak zdobyć taki zawód? 

By zostać kurierem powinieneś posiadać wykształcenie średnie, choć nie jest to wymóg konieczny. Niezbędne jest jednak posiadanie prawa jazdy o kategorii odpowiedniej dla obsługiwanego pojazdu. Pracodawcy często wymagają również posiadania własnego samochodu.

W firmach międzynarodowych znaczenie może mieć znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym. Dla pracodawcy może się okazać ważne także doświadczenie w pracy za kierownicą.

Firmy przewozowe bardzo cenią sobie dobre opinie ze strony klientów, których zadowolenie jest dla nich podstawą. Dlatego pracodawcy coraz większą uwagę zwracają na zamieszczane w Internecie komentarze na temat jakości oferowanych przez firmę usług. Wykazanie się ukończonymi kursami z zakresu obsługi klienta oraz szkoleniami interpersonalnymi może okazać się atutem.

Kurierami rowerowymi zostają zazwyczaj pasjonaci szybkiej jazdy rowerowej. Podstawą jest zazwyczaj posiadanie własnego roweru (szosowego lub typu „ostre koło”) oraz gotowość do pracy w trudnych warunkach. Często wymagane jest także posiadanie własnej działalności gospodarczej.

Przydatne linki 

Więcej o pracy kuriera możesz poczytać na stronie portalu praca.pl.