« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Pracownik gospodarczy

© Stanislav Komogorov - Fotolia.com
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Pracownik gospodarczy jest osobą wykonującą czynności administracyjno-porządkowe. Jest odpowiedzialny za porządek oraz stan techniczny wyposażenia budynku firmy i terenu do niej przyległego.

W zakres jego obowiązków wchodzą przede wszystkim prace związane z utrzymaniem budynku firmy w czystości i wykonywaniem drobnych napraw (np. hydraulicznych, konserwacyjnych, ślusarskich). Pracownik gospodarczy wykonuje również drobne prace, takie jak wymiana żarówek, wieszanie firanek czy wykonywanie montażu i ustawianie mebli.

Zadaniem pracownika gospodarczego może być również dodatkowo pełnienie roli portiera lub kuriera firmy. Odpowiedzialny jest wtedy za nadawanie i odbieranie przesyłek oraz wydawanie i odbieranie kluczy do poszczególnych pokoi. W zakres jego obowiązków może również wchodzić dokonywanie zakupów dla firmy – np. środków gospodarczych i artykułów, na które jest zapotrzebowanie w zakładzie.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Twoim miejscem pracy w zawodzie pracownika gospodarczego będą siedziby różnego rodzaju firm – zarówno obszary samych zakładów pracy, jak również przylegające do nich tereny na świeżym powietrzu. Często mogą być to również pomieszczenia w budynku, do których rzadko się zagląda, takie jak piwnice czy strych.

Warunki pracy są zmienne, w zależności od pory roku. Praca na świeżym powietrzu może odbywać się w różnych warunkach atmosferycznych. Czasem praca polega na odśnieżaniu i może odbywać się w bardzo niskich temperaturach. Innym razem może wiązać się z naprawą urządzeń – w wysokiej temperaturze. W sezonie letnim może to być m.in. koszenie trawników i dbanie o rabaty kwiatowe, a jesienią – zamiatanie liści.

Praca zaliczania jest do średnio ciężkich, należy jednak liczyć się z ciągłym ruchem i używaniem siły fizycznej.

Umiejętności i styl pracy 

W zawodzie pracownika gospodarczego sprawdzisz się, jeśli jesteś osobą pracowitą, sumienną oraz charakteryzujesz się dobrą organizacją pracy. Powinnaś/powinieneś mieć dobre oko do szczegółów i umieć dostrzegać, gdzie Twoja praca jest potrzebna. Przydadzą się do tego umiejętności analitycznego myślenia, wyciągania wniosków i rozwiązywania problemów. Nie może Ci zabraknąć zaradności i samodzielności, a także umiejętności stosowania się do instrukcji i poleceń.

Ponieważ praca wymaga sporo wysiłku fizycznego (jest to praca w niemal ciągłym ruchu, wymagająca czasem użycia siły) – wykonują ją częściej mężczyźni. Przydatne mogą okazać się również wszelkie zdolności techniczne, umiejętności manualne oraz umiejętność majsterkowania.

W tym zawodzie niejednokrotnie możesz być wizytówką firmy, dlatego powinna Cię charakteryzować kultura osobista.

Jak zdobyć taki zawód? 

Zawód pracownika gospodarczego nie wymaga specjalnego wykształcenia – może być wykonywany po ukończeniu szkoły gimnazjalnej. Ważniejsze od posiadania wykształcenia czy doświadczenia zawodowego jest posiadanie odpowiednich umiejętności i predyspozycji.

Niektórzy pracodawcy mogą wymagać posiadania prawa jazdy, samochodu oraz dodatkowych certyfikatów potwierdzających uzdolnienia techniczne czy obsługę konkretnych urządzeń.

Ponieważ zadania na tym stanowisku są dość rozległe, przydadzą Ci się wszechstronność i gotowość do ciągłego rozwoju. Pracodawca może skierować Cię na dodatkowe kursy w zależności od zapotrzebowania firmy – np. kurs spawania, obsługi wózka widłowego.

Przydatne linki 

Więcej na temat zawodu pracownika gospodarczego możesz dowiedzieć się odwiedzając poniższą stronę internetową:

  • Opis stanowiska: pracownik gospodarczy na stronie Brevio.pl – strona pomagająca znaleźć pracę osobom z niepełnosprawnością.