« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Betoniarz-zbrojarz

zawód deficytowyzawód deficytowy
zawód, na który na rynku pracy występuje wyższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących pracy w tym zawodzie
FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Betoniarz-zbrojarz wykonuje elementy betonowe i żelbetonowe będące konstrukcją nośną lub elementem różnych obiektów budowlanych (w tym mostów, tuneli, budowli melioracyjnych).

Do jego zadań należy wykonanie stalowego szkieletu i zalanie go wcześniej przygotowaną mieszanką betonową (połączenie cementu, żwiru, piasku i wody). Do wykonania zbrojenia betoniarz-zbrojarz używa suwmiarki, nożyc i giętarki – narzędzi, które pomagają precyzyjnie określić wymiar i wykonać zbrojenie o odpowiednim kształcie. Przygotowane zbrojenie układa się w formy, które zalewane są betonem. Następnie forma trafia do specjalnego pomieszczenia, zwanego autoklawem, gdzie nagrzewana jest parą wodną o bardzo wysokiej temperaturze. Gdy nagrzany element osiągnie odpowiednią wytrzymałość, wyjmowany jest z formy i transportowany do miejsca docelowego (magazyn, skład budowlany). Nad prawidłowością opisanego procesu od początku do końca czuwa betoniarz-zbrojarz. W swej pracy korzysta z rysunków technicznych i projektów konstrukcyjnych. Nieprecyzyjne wykonanie jego pracy mogłoby skutkować poważnymi konsekwencjami – nawet katastrofą budowlaną.

Betoniarze-zbrojarze najczęściej pracują w zespołach. Istnieje możliwość awansu na stanowisko brygadzisty, wymagające zdolności kierowniczych.

Warto wspomnieć, że na dużych budowlach betoniarze i zbrojarze pracują w oddzielnych zespołach, wykonując odpowiednio: mieszanki betonowe lub zbrojenia ze stali. W większości przypadków te funkcje są jednak połączone.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Betoniarz-zbrojarz jest najczęściej zatrudniany przez przedsiębiorstwa budowlane, wytwórnie mieszanek betonowych oraz zakłady produkcji zbrojenia. Pracuje głównie na wolnym powietrzu. Zdarza się też, że wykonuje swoją pracę w hali produkcyjnej.

Praca ta wymaga siły fizycznej i odporności na zmienne warunki pogodowe. Musisz być przygotowana/przygotowany na pracę w trudnych warunkach. W procesie tworzenia mieszanki betonowej w powietrzu kłębi się pył, który może wpływać na choroby układu oddechowego. Praca ta wymaga dźwigania ciężarów, bywa, że wykonywana jest na dużych wysokościach, w tunelach, a nawet pod wodą.

Betoniarz-zbrojarz zazwyczaj pracuje w ośmiogodzinnym systemie zmianowym, czasem także w weekendy (szczególnie soboty). Wybierając ten zawód powinieneś być przygotowany na częste zmiany miejsca pobytu, związane jest to z lokalizacją budów, na których będziesz pracował.

Umiejętności i styl pracy 

Praca betoniarza-zbrojarza może być dobrym wyborem, jeśli charakteryzuje Cię precyzja i potrafisz ściśle trzymać się wyznaczonych norm. Lekkomyślność czy zbędny pośpiech mogłyby rzutować na bezpieczeństwo pracy całego zespołu, a w konsekwencji na bezpieczeństwo całej budowli.

Praca na tym stanowisku będzie od Ciebie wymagała zręczności manualnej niezbędnej przy wykonywaniu stalowych siatek i szkieletów. Ze względu na częstą pracę na wysokościach ważny jest dobry zmysł równowagi, a także niezawodny wzrok i słuch, który przydaje się wszystkim pracującym na budowie. Jest to zajęcie dość monotonne, na którym sprawdzi się zapewne osoba spokojna, dokładna i czujna.

Jak zdobyć taki zawód? 

Zawodu betoniarz-zbrojarz możesz nauczyć się w trzyletniej szkole zawodowej o takim profilu. Naukę możesz kontynuować w technikum budowlanym. Nie jest to jedyna możliwość. Kursów przyuczających do tego zawodu należy poszukiwać w Centrach Kształcenia Praktycznego i Centrach Kształcenia Ustawicznego na terenie całego kraju (aby znaleźć odpowiednie Centrum, wrzuć w wyszukiwarkę internetową te słowa i miejscowość, która Cię interesuje). Jeżeli chcesz wiedzieć czego będziesz się uczył, przygotowując się do zawodu betoniarza-zbrojarza, sprawdź podstawę programową na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Przydatne linki 

Więcej o zawodzie brukarz-zbrojarza dowiesz się ze strony Zielona Linia.

Warto odwiedzić też Oficjalny Portal Związków Zawodowych „Budowlani”: www.zzbudowlani.pl.