« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Projektant stron internetowych (webmaster)  / projektantka stron internetowych

Inna nazwa: twórca stron internetowych
zawód rozwojowyzawód rozwojowy
zawód, co do którego przewiduje się w przyszłości wysokie zapotrzebowanie na rynku pracy
FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Projektant stron internetowych to specjalista branży IT, który na zlecenie klienta projektuje (planuje), koduje, tworzy szatę graficzną oraz aktualizuję witrynę internetową. Ustala z klientem do czego ma służyć strona, jakie elementy powinna zawierać oraz w jakiej technice powinna zostać wykonana i sprawdza, jakim sprzętem komputerowym oraz dostępem do Internetu dysponuje zleceniodawca. Na tej podstawie tworzy szkic projektu strony www, kalkulując także jego łączne koszty. Projekt prezentowany jest klientowi, który na tym etapie zatwierdza układ treści, kolorystykę, elementy audio i animacje. Następnie za pomocą specjalnych programów komputerowych projektant przygotowuje strukturę i komunikację strony internetowej, a opracowany projekt publikuje w Internecie, poddaje go testom użyteczności i walidacji (sprawdzeniu, czy jest wolny od błędów). A po zakończeniu pracy prowadzi szkolenia z zakresu obsługi systemu zarządzania treścią witryny.

Zaprojektowanie strony internetowej może być jednorazowym zleceniem. Jednak zleceniodawca może zdecydować się na stałą współpracę. W tym przypadku webmaster aktualizuje i rozbudowuje stronę oraz tworzy jej zabezpieczenia przed hakerami i wirusami komputerowymi.

W zależności od miejsca pracy zakres obowiązków zawodowych webmastera jest różny. W przypadku małych firm i niewielkich projektów najczęściej webmaster samodzielnie wykonuje wszystkie zadania związane z projektowaniem oraz obsługą witryny internetowej. Nadzór nad jego pracą jest symboliczny, gdyż podstawą jest wykonanie zlecenia, a kontakt z klientem odbywa się drogą telefoniczną lub internetową. W dużych przedsiębiorstwach, przy realizacji skompilowanych zleceń, najczęściej tworzony jest zespół, w którym specjaliści zajmują różne stanowiska, takie jak:

 • webdeveloper – zajmuje się techniczną warstwą strony, tzw. silnikiem witryny internetowej;
 • pozycjoner (SEO/SEM Master) – odpowiada za pozycjonowanie strony, tzn. uzyskanie możliwie najwyższej pozycji w wyszukiwarkach, m.in. poprzez dobór odpowiednich słów kluczowych;
 • webmaster-programista – pisze programy na użytek stron internetowych, posługuje się jednym lub kilkoma z języków programowania np. JAVA, PHP, SQL, JavaScript;
 • projektant animacji internetowych – tworzy sekwencje animacji, dbając o zachowanie praw autorskich osób, których materiały zostały zastosowane w tych animacjach;
 • webdesigner (grafik) – projektuje dostępny interfejs oraz szatę graficzną, m.in. rozmieszczenie elementów, kolorystykę, wygląd przycisków;
 • administrator serwera www – zapewnia bezpieczeństwo oraz wydajność oprogramowania udostępniającego serwis użytkownikom;
 • administrator serwisu – posiada wszystkie prawa dostępu, ustala prawa redaktorom, dba o bezawaryjne działanie serwisu w sieci;
 • redaktor strony/newsman – dokonuje aktualizacji strony poprzez dodawanie nowych treści.
Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Jako projektant stron internetowych możesz znaleźć zatrudnienie przy obsłudze dużych serwisów lub portali internetowych, takich jak: Wirtualna Polska, Interia, Onet, a także w wydaniach on-line czasopism, serwisach internetowych rozgłośni radiowych lub stacji telewizyjnych, serwisach aukcyjnych np. Allegro, Gumtree lub branżowych serwisach handlowych np. branży księgarskiej, biurowej itp., w agencjach interaktywnych, czyli firmach produkujących serwisy, bazy i oprogramowanie www, oraz w firmach niezwiązanych bezpośrednio z Internetem, ale chcących posiadać swoją wirtualną wizytówkę w sieci. Projektanci stron często decydują się także na otworzenie własnej firmy. Aby było to możliwe muszą założyć działalność gospodarczą.

Jeśli webmaster pracuje w dużej korporacji, najczęściej zatrudniony jest na etat na zasadach umowy o pracę, wykonując swoje obowiązki w pomieszczeniu biurowym lub pracowni. Natomiast projektanci zatrudniani na umowę zlecenie lub umowę o dzieło bardzo często pracują „zdalnie”, czyli w systemie telepracy. Tak naprawdę w tym zawodzie wystarczy dobrej klasy komputer, odpowiednie oprogramowanie i dostęp do sieci, a miejsce wykonywania pracy nie jest istotne.

Czas pracy webmastera jest dość elastyczny i w dużej mierze uzależniony od aktualnie wykonywanego zlecenia. Zazwyczaj projektant pracuje 6-8 godzin dziennie. Jeśli jednak termin wykonania strony jest krótki, musi liczyć się z pracą w nadgodzinach i w dni wolne. Czasem też może zostać oddelegowany poza miejsce swojego zamieszkania. Dotyczy to sytuacji, w których konieczne jest zebranie dokumentacji do projektu, np. wykonanie zdjęć, filmów czy nagrań audio.

Praca projektanta stron internetowych wymaga wielogodzinnego przebywania w pozycji siedzącej, co może powodować różnego typu schodzenia układu kostno-stawowego. Stałe używanie monitora, zwłaszcza przy nieodpowiednim oświetleniu, może przyczynić się do dolegliwości narządu wzroku. Pomimo tego nie ma wielu przeciwwskazań do wykonywania tej profesji.

Umiejętności i styl pracy 

Aby sprawdzić się w zawodzie projektanta stron internetowych, potrzebujesz kreatywności, logicznego myślenia, zorganizowania, koncentracji uwagi na zadaniu przez dłuższy czas, a także dokładności, wytrwałości i podporządkowania procedurom. Ze względu na wykonywanie zleceń w określonych terminach musisz umieć pracować pod presją czasu, odznaczać się opanowaniemodpornością na stres. Ważna jest znajomość prawa autorskiego, związana z wykorzystywaniem różnych materiałów przy projektowaniu strony.

W kontaktach z klientami oraz innymi członkami zespołu niezastąpiona jest cierpliwość, umiejętność nawiązywania relacji, zdolność współdziałania i negocjowania. Dodatkowo musisz być osobą komunikatywną, a w sytuacji gdy będziesz pełnić funkcję koordynatora projektu lub kierownika zespołu, nie może Ci zabraknąć umiejętności menadżerskich oraz talentu organizacyjnego.

Ze względu na szybki rozwój tej branży bardzo istotna jest gotowość do podnoszenia kwalifikacji, nie tylko w dziedzinie informatyki, ale także plastyki i mediów (znajomość zasad komunikacji słownej i wizualnej). Webmaster powinien również zadbać o szlifowanie umiejętności lingwistycznych, szczególnie dotyczy to języka angielskiego.

Jak zdobyć taki zawód? 

W zawodzie projektanta stron internetowych liczy się nie tyle określony kierunek wykształcenia, co posiadane umiejętności, uzdolnienia i doświadczenie. Zdarzają się jednak pracodawcy, którzy oczekują od kandydata na stanowisko webmastera średniego lub wyższego wykształcenia informatycznego o specjalności projektant stron internetowych (odpowiednią uczelnię możesz znaleźć na stronie www.educaedu.pl). W Polsce pojawiły się także pierwsze uczelnie kształcące webmasterów na studiach podyplomowych np. Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa w Kielcach czy Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu. Podczas rozmowy w sprawie pracy warto pochwalić się ukończeniem profesjonalnego kursu zawodowego z zakresu projektowania stron www lub znajomości poszczególnych języków programowania, zwłaszcza, gdy szkolenie łączy się z uzyskaniem certyfikatu autoryzującego kompetencje kursanta.

Jednak najważniejsze dla pracodawcy jest tzw. portfolio webmastera, czyli przykłady projektów stron lub spis adresów zaprojektowanych witryn internetowych. Znaczenie ma jakość i liczba wykonanych projektów oraz to, dla kogo były one przygotowywane. Ważna jest również znajomość języka angielskiego. Pracodawcy wymagają ponadto doświadczenia w pracy z bazami danych.

Jeśli projektant pracuje w zespole, to wraz ze wzrostem umiejętności i doświadczenia zawodowego może liczyć na awans na stanowisko koordynatora zespołu projektowego. Pracując w dużym serwisie może zostać kierownikiem projektu, szefem działu, a nawet dyrektorem pionu.

Przydatne linki 

Więcej informacji o zawodzie projektanta stron internetowych możesz przeczytać w serwisie Doradca 2000. Warto zobaczyć także:

 • www.iwanet.org – oficjalna strona Międzynarodowego Stowarzyszenie Webmasterów, które zrzesza indywidualnych członków ze 106 krajów na świecie.
 • www.webmaster.net.pl – serwis oferujący informacje przydatne podczas tworzenia stron www, jak również pomagające poszerzyć wiedzę na temat sieci. Ponadto możesz tu skorzystać z generatorów, narzędzi on-line oraz z rozbudowanego działu z linkami.
 • www.webmasterzy.org – branżowe forum, na którym możesz wymienić się doświadczeniami zarówno z początkującymi, jaki i zaawansowanymi projektantami stron. Znajdziesz tu m.in. takie wątki jak samodzielne tworzenie serwisu, hosting i domeny, grafika komputerowa, oprogramowanie komputera.


 

Komentarze

..