« Powrót do listy zawodów
Picture illustrating a profession

Doradca kredytowy

FPM/Thinkstock
Wersja do wydruku
Co robi i dla kogo?

Doradca kredytowy to specjalista, który pomaga osobie lub firmie starającej się o kredyt wybrać najbardziej korzystny element ofert bankowych. Doradca rozpoczyna swoją pracę od nawiązania kontaktu z klientem oraz przeprowadzenia szczegółowego wywiadu dotyczącego jego oczekiwań. Dotyczy to m.in. potrzebnej kwoty, przeznaczenia kredytu, jego rodzaju, waluty oraz terminu spłaty. Podczas pierwszego spotkania ocenia również możliwości finansowe klienta określając tzw. wstępną zdolność kredytową na podstawie uzyskanych informacji o zarobkach, posiadanych oszczędnościach oraz innych źródłach finansowych. Kierując się tymi wskazówkami doradca stara się dobrać najbardziej pasujące do danej sytuacji rozwiązanie. Najczęściej przedstawia swojemu klientowi kilka wariantów z oferty różnych banków. Wówczas rozpoczyna się dość żmudny etap kompletowania niezbędnych dokumentów do złożenia wniosku kredytowego. Doradca odpowiedzialny jest za przekazanie kredytobiorcy wszystkich druków przygotowanych przez bank, wyjaśnia mu w jaki sposób należy je uzupełnić, a nierzadko pomaga mu w tym zadaniu. Informuje również klienta, jakie inne dokumenty powinien przygotować, np. zaświadczenia o zarobkach, dokumenty sądowe, akty własności posiadanych nieruchomości.

W momencie złożenia wniosku kredytowego doradca zaczyna pełnić funkcję pośrednika pomiędzy klientem a bankiem. Do jego obowiązków należy przekazywanie wiadomości odnośnie przebiegu sprawy, informowanie o konieczności uzupełniania dokumentacji lub złożenia wyjaśnienia. Gdy bank podejmuje decyzję, doradca kredytowy musi się z nią dokładnie zapoznać, ewentualnie skorygować i przekazać ją klientowi tak, aby był on w pełni świadomy zobowiązań, jakie mogą go czekać. W przypadku pozytywnej decyzji odnośnie możliwości wzięcia kredytu doradca może prowadzić negocjacje z bankiem, aby uzyskać jeszcze lepsze warunki dla swojego klienta. Kredytobiorca dokonuje ostatecznego wyboru oferty i podpisuje umowę kredytową z jednym z banków. Gdy transakcja zostaje zrealizowana, doradca kredytowy otrzymuje swoje wynagrodzenie od banku w postaci prowizji. Klient nie ponosi żadnych kosztów w związku z korzystaniem z usług doradcy kredytowego.

Praca doradcy jest wykonywana samodzielnie, choć podczas realizacji czynności zawodowych porozumiewa się z przedstawicielami banków, współpracownikami, a w przypadku skomplikowanej sprawy może skorzystać z pomocy przełożonego, czyli np. kierownika/menadżera oddziału.

Gdzie pracuje i w jakich warunkach? 

Jako doradca kredytowy najczęściej pracy będziesz szukać bezpośrednio w bankach oferujących własne produkty kredytowe lub w niezależnych firmach doradczych (np. Expander, Open Finance, Dom Kredytowy NOTUS), które przedstawiają oferty kredytowe różnych banków.

Zazwyczaj będziesz wykonywać swoje obowiązki w standardowych pomieszczeniach biurowych typu open space (otwarta przestrzeń, w której znajduje się wiele stanowisk pracy) lub we własnych gabinetach. Twoim podstawowym narzędziem pracy będzie komputer z odpowiednim oprogramowaniem oraz dostępem do Internetu. W wielu sytuacjach będziesz korzystać także z dokumentacji w wersji papierowej. Najczęściej będziesz pracować w dni powszednie, w stałych godzinach dostosowanych do ogólnie przyjętych zasad funkcjonowania firmy.

Często doradcy kredytowi decydują się na samozatrudnienie, czyli założenie własnej, jednoosobowej firmy. Nie zawsze wymaga to wynajmowania biura. Wiele osób pracujących w ten sposób dojeżdża na spotkania bezpośrednio do klientów, zyskując przy tym większą elastyczność godzin pracy i niezależność. Zdarza się, że z klientami spotykają się nie tylko w dni robocze, ale także w weekendy w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Osoby pracujące samodzielnie jako doradcy kredytowi często pozyskują nowe zlecenia dzięki zadowolonym klientom przez tzw. system poleceń. Stąd tak ważny jest wysoki standard obsługi.


 

Umiejętności i styl pracy 

Jako doradca kredytowy musisz dokładnie znać ofertę banków, co oznacza gotowość do ciągłego poszerzania posiadanych wiadomości oraz chęć uczenia się. Aby dobrać najkorzystniejszą ofertę dla klienta powinnaś/powinieneś również posiadać zdolność analitycznego myślenia, łatwość kojarzenia faktów i wyciągania wniosków. W tym zawodzie liczy się także dobra pamięć oraz umiejętność koncentracji, szczególnie podczas analizy dokumentacji i decyzji kredytowej. Niezwykle ważne są dokładność, sumienność oraz obowiązkowość.

W pracy na tym stanowisku przydadzą Ci się takie cechy i umiejętności jak: wzbudzanie zaufania, umiejętność zadawania pytań, aktywne słuchanie oraz dobry kontakt bezpośredni i telefoniczny. Konieczne są także wysokie standardy etyczne i dyskrecja, gdyż często będziesz miała/miał dostęp do wielu poufnych informacji swoich klientów. Ważne jest również to, abyś potrafiła/potrafił w sposób uczciwy, obiektywny i wyczerpujący przedstawić oferty różnych banków, nie uwzględniając przy tym wielkości prowizji, jaką możesz otrzymać za polecenie konkretnego kredytu. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek wprowadzanie w błąd oraz manipulowanie klientem. Pożądana jest za to, jak w każdej pracy związanej ze sprzedażą, umiejętność perswazji, wywierania wpływu i negocjacji.

W związku z dużą samodzielnością doradca powinien posiadać umiejętność dobrej organizacji pracy, planowania, przewidywania oraz samodyscypliny. Z pewnością przydatna będzie wysoka odporność na stres, opanowanie oraz zdolność pracy pod presją czasu, zwłaszcza w finalnej fazie obsługi klienta.

Jak zdobyć taki zawód? 

Doradca kredytowy powinien legitymować się przynajmniej wykształceniem średnim, choć wielu pracodawców wymaga dyplomu ukończenia wyższej uczelni na kierunku ekonomia, prawo, finanse lub matematyka. Zatrudnieni na tym stanowisku mogą zostać także absolwenci socjologii czy psychologii. Odpowiedni kierunek studiów lub uczelnię możesz znaleźć na stronie www.kierunkistudiow.pl. Z pewnością bardzo ważne są zainteresowania ekonomiczne np. obserwowanie stóp procentowych czy kursów walut, a także duża wiedza z zakresu finansów oraz bieżące monitorowanie zmian w prawie.

Mile widziane przez pracodawców jest także wcześniejsze doświadczenie sprzedażowe, które możesz zdobyć podczas praktyk zawodowych lub stażu np. jako pracownik call center czy sprzedawca w sklepie.

Nierzadko nowi pracownicy, szczególnie ci zatrudniani przez firmy doradcze, przechodzą cykl szkoleń wewnętrznych związanych z profesjonalną obsługą klienta, autoprezentacją oraz negocjacjami. Podczas pierwszych spotkań z klientami towarzyszą im doświadczeni pracownicy, którzy służą cennymi radami i praktycznymi wskazówkami.

Przydatne linki 

Więcej o zawodzie dorady kredytowego przeczytasz w serwisie zawodowe.com.

Warto zobaczyć:

  • www.doradcakredytowy.pl – to portal poświęcony tematyce kredytowej, który jest redagowany przez specjalistów pracujących w bankach i firmach doradczych. Serwis zawiera informacje o tym, jakie wybrać raty, czego unikać i na co zwracać uwagę biorąc kredyt. Można tu też znaleźć porady prawne, kalkulatory kredytowe oraz najnowsze wiadomości z prasy biznesowej i codziennej na temat rynku kredytowego.
  • www.epdf.pl – to strona internetowa dedykowana zagadnieniu kredytu hipotecznego. Zawiera liczne informacje dotyczące formalności związanych z uruchomieniem takiego kredytu, określania zdolności kredytowej oraz aktualne oferty kredytowe wielu banków działających na polskim rynku.
  • www.fenicjanie.pl – to portal finansowy środowisk zajmujących się sprzedażą produktów finansowych, zarówno właścicieli i pracowników firm pośrednictwa kredytowego, jak i agentów ubezpieczeniowych. Znajdziesz tu m.in. porady ekspertów, komentarze do sytuacji na rynku finansowym oraz forum użytkowników.