Nie można jednorazowo amortyzować wartości niematerialnych i prawnych, takich jak marki, patenty czy licencje. Oznacza to, że ich koszty muszą być rozłożone na wiele lat i zaliczone do kosztów operacyjnych w każdym roku podczas trwania okresu użyteczności tych aktywów.
Nieruchomości gruntowe
Amortyzacja to proces rozłożenia kosztów nabycia aktywów trwałych na wiele lat. W przypadku nieruchomości gruntowych, istnieje kilka wyjątków od tej reguły.
Po pierwsze, warto pamiętać o tym, że amortyzacji nie można stosować do wartości gruntu. Grunt jest uważany za element majątku firmy lub osoby fizycznej i zwykle utrzymuje swoją wartość przez dłuższy czas bez potrzeby wymiany czy naprawy.
Kolejnym przykładem przedmiotu niemożliwego do jednorazowej amortyzacji są budynki mieszkalne. Zgodnie z przepisami podatkowymi w Polsce obiekt ten może zostać umorzony tylko w określonej wysokości rocznie – 3% ceny zakupu brutto (z VAT). Innym ograniczeniem dotyczącym budynek mieszkaniowy jest fakt możliwości skorzystania ze specjalnych ulg podatkowych dla deweloperów oraz inwestorom kupującym nowe lokale na rynku pierwotnym.
Na uwagę również zasługują inne formy zabudowania nieruchomości takie jak hale produkcyjne czy magazyny. Podobnie jak budynki mieszkalne mogą być one amoryzowane jednorazowo poziomem wynoszącym 3%. Należy jednak mieć świadomość tego, że gdy mowa już o halach stalowych a także strukturach metalicznych np.: wiatach parkingowych, to amortyzacja może wynosić nawet 10% rocznie.
Niezależnie od rodzaju nieruchomości gruntowej i jej przeznaczenia ważne jest by oszacować długość czasu użytkowania oraz wartości poszczególnych elementów składających się na cały obiekt. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie maksymalnego zwrotu inwestycji.
Warto też pamiętać o tym, że nie wszystkie koszty związane z zakupem czy wykorzystaniem nieruchomości można jednorazowo umorzyć w ramach podatkowego procesy amortyzacji. Należy tutaj przede wszystkim wymienić koszty remontów a także modernizacji budynków – te muszą być rozłożone na wiele lat (w przypadku prac konserwacyjnych) lub jako mniejsze kwoty dojść do ujęcia ich w bilansie firmy/posiadacza danej własności.
Podsumowując, niestety istnieją ograniczenia co do poziomu jednorazowej amortyzacji dla różnych typów nieruchomości gruntowych – należy jednak pamiętać o tym aby dokonać precyzyjnej oceny określonych elementów składających się na daną właśnie posesje tak jak np.: kanały odprowadzeniowe czy instalacje centralnego ogrzewania- dzięki czemu będziemy mieli pewność ile możemy faktycznie wpisać w rubrykę „koszt” przy planowanym nabyciu aktywu trwałego.
Wezwanie do działania: Prosimy zapoznać się z listą elementów, których nie można amortyzować jednorazowo. Szczegóły na stronie internetowej Kobietapewnasiebie.pl.
Link tagu HTML : https://www.kobietapewnasiebie.pl/