woda deszczowa

Wielu Europejczyków wciąż nie zdaje sobie sprawy, jakim dobrodziejstwem jest woda. Bez niej nie ma życia, a wiele krajów na świecie walczy z suszą. U nas leci z kranów bez ograniczeń, ale warto zadbać o jej zapas. Idealnym sposobem na to będzie postawienie koło swojego domu zbiornika retencyjnego na deszczówkę.

Czym jest zbiornik retencyjny na deszczówkę?

Retencja wody staje się w Polsce coraz popularniejsza. Polega na gromadzeniu tego typu zasobów, a następnie ich przechowywaniu w środowisku biotycznym i abiotycznym. Wszystko po to, aby móc ją później odpowiednio wykorzystać. Warto podkreślić, że zbiornik retencyjny na deszczówkę może przybrać różne oblicza. Może to być sztuczny zbiornik wodny, która zazwyczaj jest tworzony na rzeczy. W takiej sytuacji buduje się zaporę, dzięki której możliwe jest wykorzystanie nadmiaru wody w okresie suszy. Ponadto często tego typu zbiorniki pełnią również inne role, chronią przed powodzią, produkują energię elektryczną, są atrakcją dla okolicznych mieszkańców czy mogą gromadzić wodę pitną, oczywiście po jej odpowiednim uzdatnieniu.

W przydomowym ogródkach także pojawiają się zbiorniki retencyjne na deszczówkę. Łapie on wodę opadową z systemu rynien i rur spustowych budynku mieszkalnego albo ogólnie terenów utwardzonych. Często tego typu konstrukcje są podstawą do nawadniania, a także podlewania ogrodu. Woda zebrana w zbiornikach jest często też wykorzystywana do różnego rodzaju prac gospodarczych. Jest to zatem idealny sposób na oszczędności, ponieważ znacząco zmniejsza się zużycie wody pitnej.

Plusy i minusy korzystania ze zbiornika retencyjnego koło domu

Wysokiej jakości zbiornik retencyjny na deszczówkę https://www.amargo.pl/zbiorniki-na-wode/zbiorniki-na-deszczowke/ znajdziesz w firmie Amargo. Zaopatrzenie się w niego niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim w ten sposób będziesz mógł wykorzystywać do prac ogrodniczych i gospodarczych niespożywczą wodę. W ten sposób chronisz środowisko i zasoby słodkie wody. Będziesz z tego rozwiązania także czerpać korzyści finansowe oraz materiale. Zaoszczędzisz na podlewaniu ogródka i nie będziesz musiał martwić się tym, że Twoje rośliny uschną latem. Wśród najważniejszych plusów można wyróżnić m.in.:

– ochronę środowiska naturalnego,

– znaczące ograniczenie kosztów zużycia i zakupu wody,

– ograniczenie kosztów związanych z odprowadzeniem wody do kanalizacji deszczowej,

– podlewanie ogrodu bez ograniczeń, wodą, która jest miękka i nie zaszkodzi rośliną,

– napełnianie oczek wodnych, a także ogrodowych basenów deszczówką.

Oczywiście tego typu rozwiązania mają również swoje wady, o których nie możemy nie wspomnieć. Przede wszystkim mowa tutaj i braku możliwości magazynowania nadmiaru wody przy deszczach nawałnicowych i długotrwałych opadach deszczu. Przecież każdy zbiornik ma swoje ograniczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here