Ile procent Orlenu należy do Polski?

Obecnie, 27.52% akcji PKN Orlen jest własnością Skarbu Państwa RP.

Historia Orlenu i jego udziałowców

Ile procent Orlenu należy do Polski? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które interesują się polskim biznesem i gospodarką. Jednak odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

Historia Orlenu zaczyna się w 1999 roku, kiedy to rząd Jerzego Buzka postanowił sprywatyzować PKN Orlen – największą polską firmę paliwowo-chemiczną. W wyniku przetargu zwyciężyła oferta Konsorcjum PetroPlus International NV oraz Grupy Lotos SA. Po kilku latach jednak doszło do zmiany właściciela – w 2003 roku większościowy pakiet akcji kupiła spółka Rafineria Gdańska S.A., która następnie została przejęta przez PKN ORLEN S.A.

Obecnie udziałowcy Orlenu są bardzo zróżnicowani pod względem narodowości i sektora działalności. Najwięcej akcji posiada Skarb Państwa (27%), a drugim co do wielkości udziałowcem jest fundusz inwestycyjny BlackRock Inc., który kontroluje prawie 5% kapitału firmy.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że pomimo tego że Skarb Państwa formalnie posiada tylko niewielką część akcji firmy, to de facto ma on ogromny wpływ na decyzje podejmowane przez zarząd spółki dzięki swojej pozycji jako największego udziałowca. W ten sposób Polska de facto kontroluje Orlen.

Ponadto, warto zaznaczyć że akcje Orlenu są notowane na giełdzie w Warszawie oraz w Londynie. Dzięki temu inwestorzy spoza kraju również mają możliwość kupna udziałów i wpływania na decyzje podejmowane przez zarząd spółki.

W ostatnim czasie pojawiło się wiele spekulacji dotyczących przyszłości polskiego giganta paliwowego – m.in. plany połączenia z Grupą Lotos SA czy przejęcie rafinerii PCK Raffineria Nafty i Olejów Przyjaźń S.A.. Niektórzy obserwatorzy sugerują także, że Skarb Państwa powinien sprzedać swoją część akcji, aby skonsolidować finanse państwa.

Podsumowując: ile procent Orlenu należy do Polski? Formalnie tylko 27%, ale dzięki pozycji Skarbu Państwa jako największego udziałowca to właśnie Polska ma ogromny wpływ na losy firmy. Udziały są jednak rozproszone między różnych inwestorów – od funduszu BlackRock Inc., aż po drobnych akcjonariuszy indywidualnych – co sprawia, że każdy może mieć swój wkład w rozwój biznesu paliwowo-chemicznego lidera rynku polskiego.

Zachęcam do sprawdzenia informacji na stronie https://www.bigdynia.pl/ dotyczącej udziału Polski w Orlenie.

Link tagu HTML: bigdynia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here