Współpraca z europejskimi przedsiębiorcami zapewnia dostęp do atrakcyjnego rynku zbytu, zwiększenie lokalnej konkurencyjności, udział w nowoczesnych inwestycjach i projektach oraz wiele innych benefitów. Jednak, wciąż wielu właścicieli biznesu nie wie, jak prawidłowo wystawiać fakturę dla kontrahentów funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej. W dzisiejszym artykule prezentujemy kompleksowy, ale klarowny poradnik, który pomoże uniknąć wszelkich błędów. Zapraszamy do lektury!
Miejsce świadczenia usług
Konkretna lokalizacja tytułowego miejsca świadczenia usług jest kluczowa z uwagi na sam mechanizm rozliczania należnego podatku VAT. W tym celu konieczne jest przeanalizowanie wytycznych ustawy o VAT, a mianowicie artykułu 28b.
Dokument wskazuje zatem miejsce świadczenia usług, w zależności od kategorii świadczenia usług. Zasady ogólne dedykowane są siedzibie działalności usługobiorcy, ale to nie koniec informacji. Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy przypisany jest natomiast dla wszelkich usług przypisanych do stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy, znajdującym się jednak w innym miejscu niż sama siedziba.
Stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu usługobiorcy aktywuje się natomiast w momencie, gdy usługobiorca nie dysponuje siedzibą lub stałym miejscem, prowadzenia działalności gospodarczej. Oczywiście, przepisy uwzględniają również pewne wyjątki, które należy wziąć pod uwagę. Dotyczy to wszelkiego rodzaju usług transportowych, ale również restauracyjnych, sportowych, edukacyjnych, kulturalnych, turystycznych, a nawet działalności obejmujące nieruchomości.
VAT UE
Co szczególnie ważne, współpraca z podmiotami wewnątrz Wspólnoty Europejskiej wymaga wcześniejszej rejestracji VAT EU. Należy także pamiętać, że wymóg ten obowiązuje czynnych, a jednocześnie zwolnionych podatników VAT, co może rodzić pewne wątpliwości wśród początkujących przedsiębiorców.
Aby tego dokonać, konieczne jest uzupełnienie specjalnego wniosku o symbolu VAT-R. Dopiero uzyskanie numeru NIP UE jest potwierdzeniem poprawnego wykonania całego procesu, otwierając dostęp do rynku Unii Europejskiej. Wspomniany numer jest bardzo istotnym elementem wystawianych dokumentów sprzedażowych. Faktury powinny bowiem zawierać numer VAT UE. Co jeszcze powinien posiadać dokument?
Poza numerem identyfikacyjnym podatnika, dokument musi zawierać dane dotyczące wartości dodanej w kontekście określonego państwa członkowskiego, a także specjalną adnotację na temat odwrotnego obciążenia, gdy zachodzi taką konieczność. Do pozostałych składników zalicza się imię oraz nazwisko lub nazwę przedsiębiorstwa, numer NIP lub PESEL, datę wystawienia dokumentu, a także cenę za wykonanie określonej usługi lub sprzedaży produktu. W określonych przypadkach, niewielcy przedsiębiorcy, korzystający ze zwolnienia VAT, od przyszłego roku mogą jedynie zarejestrować się do VAT w kraju siedziby firmy. Wymaga to jednak kwartalnych raportów o generowanych obrotach.
Zagraniczny kontrahent, czyli o czym warto pamiętać
Konieczność wystawienia faktury wiąże się z realizacją transakcji zagranicznych. Dokument ten wystawiany jest najpóźniej do 15 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym dana usługa została wykonana. Dowiedz się więcej i rozpocznij współpracę na arenie Unii Europejskiej: https://pragmago.pl/porada/faktura-dla-firmy-zagranicznej-z-ue-i-spoza-ue/.