Środek trwały to aktywo, które jest wykorzystywane w działalności firmy przez dłuższy okres czasu i nie jest przeznaczone do sprzedaży. Są to na przykład budynki, maszyny czy samochody. Ich wartość zwykle zmniejsza się z biegiem czasu ze względu na zużycie lub starzenie się urządzenia. Środki trwałe mają istotne znaczenie dla firm jako narzędzia umożliwiające efektywny proces produkcyjny lub świadczenie usług klientom.
Definicja środka trwałego
W dzisiejszych czasach firma musi dbać o swoje zasoby, aby utrzymać się na rynku. Jednym ze sposobów jest inwestowanie w środki trwałe.
Środek trwały to rzecz materialna, która służy przedsiębiorstwu przez dłuższy okres czasu i nie ulega szybkiej zużyciu. Są to np.: maszyny, urządzenia techniczne czy nieruchomości.
Inwestując w tego typu aktywa firmy mogą liczyć na korzyści finansowe oraz poprawę jakości pracy i efektywności produkcji. Środki te stanowią bowiem podstawowy element wyposażenia zakładów produkcyjnych a ich posiadanie może wpłynąć pozytywnie na konkurencyjność przedsiębiorstw.
Jednocześnie warto pamiętać o konsekwencjach wynikających z decyzji dotyczących nabycia lub sprzedaży środków trwałych – decyzja ta powinna być przemyślana szczególnie dlatego że koszt takiego działania często znacznie przewyższa jednorazowo uzyskane korzyści.
Dla przykładu: jeśli firma kupuje nowoczesną maszynę do obróbki metalu za kilkadziesiąt tysięcy złotych, jej użytkowanie będzie wiążące się także z wysokimi kosztami serwisowania czy wymiany części co jakiś czas. Jednocześnie jednak, inwestycja ta może poprawić wydajność pracy i zwiększyć produkcję co w konsekwencji wpłynie na wzrost przychodów.
Warto również pamiętać o tym że wartość środka trwałego zmniejsza się wraz z jego użytkowaniem. Jest to proces naturalny wynikający ze zużycia sprzętu lub utraty walorów estetycznych nieruchomości czy samochodu firmowego. Z tego powodu przedsiębiorstwo musi prowadzić odpowiednią politykę amortyzacji by odzwierciedliła ona rzeczywistą wartość używanego przez nią mienia.
Amortyzacja jest kosztem podatkowym – dzięki niej firma ma możliwość obniżenia swoich dochodów opodatkowania a jednocześnie pokrycia kosztu zakupu aktywu (środka trwałego).
Podsumowując: środek trwały stanowi element majątkowy firmy, który pozostaje we własności przedsiębiorstwa dłużej niż rok oraz spełnia określone wymagania dotyczące jakości i funkcjonowania . Inwestowanie w ten rodzaj aktywów pozytywnie wpłyne zarówno na efektywność działalności jak też umocnienie pozycji rynkowej. Należy jednak mieć na uwadze takie kwestię jak wysokie nakładanie finansowe czy skutki uboczne dla budżetu spółki wynikające z decyzji o nabyciu bądź sprzedaży środka trwałego. Prowadzenie odpowiedniej polityki amortyzacji pozwoli na wycenę rzeczywistej wartości użytkowanego mienia, co wpłynie korzystnie na sytuację finansową firmy oraz jej relacje z podmiotami kontrolującymi działalność gospodarczą.
Wezwanie do działania: Prosimy o zdefiniowanie oraz przypisanie odpowiedniej kategorii dla środka trwałego w firmie. Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą ekologiczną na stronie https://www.miejscadobrejenergii.pl/.
Link tagu HTML :
https://www.miejscadobrejenergii.pl/