Czy da się stracić na obligacjach?
Czy da się stracić na obligacjach?

Czy da się stracić na obligacjach?

Obligacje są jednym z popularniejszych instrumentów finansowych, które przyciągają zarówno doświadczonych inwestorów, jak i tych początkujących. Często postrzegane są jako bezpieczna forma lokowania kapitału. Jednak czy naprawdę nie można na nich stracić? W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii.

Co to są obligacje?

Obligacja to długoterminowy papier wartościowy emitowany przez podmiot gospodarczy lub rząd w celu pozyskania środków finansowych od inwestorów. Inwestując w obligacje, kupujemy prawa do otrzymywania określonego oprocentowania oraz zwrotu pełnej kwoty zainwestowanego kapitału po upływie ustalonego terminu.

Jak działa rynek obligacji?

Rynek obligacji jest bardzo rozbudowany i różnorodny. Obligacje mogą być wyemitowane przez państwa (obligacje skarbowe), banki (obligacje korporacyjne) lub przedsiębiorstwa prywatne (obligacje korporacyjne). Różnią się one między innymi stopniem ryzyka oraz wysokością potencjalnych zysków.

Podstawowe rodzaje ryzyka

  • Ryzyko kredytowe: Istnieje możliwość, że emitent obligacji nie będzie w stanie spłacić swojego długu. W takim przypadku inwestor może stracić część lub całą zainwestowaną kwotę.
  • Ryzyko rynkowe: Ceny obligacji na rynku mogą się zmieniać pod wpływem różnych czynników, takich jak zmiany stóp procentowych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Jeśli cena obligacji spadnie poniżej ceny zakupu, inwestor poniesie stratę w momencie sprzedaży.
  • Ryzyko inflacyjne: Inflacja ma wpływ na wartość pieniądza i może obniżać realną wartość zwrotu z inwestycji w obligacje. Jeśli stopa inflacji jest wyższa od oprocentowania oferowanego przez obligację, to faktyczny zwrot jest ujemny.

Czym można stracić na obranych?

Odpowiedź brzmi: wszystkim! Mimo że rynek obrachowany uważany jest za bezpieczniejszą formę lokowania kapitału niż np. akcje czy instrumenty pochodne, istnieją pewne czynniki ryzyka które mogą prowadzi do utraty środków.

Niewłaściwy dobór emisji

Jednym ze sposobów utratywania środków jest niewłaściwy dobór emisji. Każda firma ma swoje własne warunki i zabezpieczenia dla obligacji, dlatego ważne jest aby dokładnie przestudiować dokumenty emitenta przed zakupem. Niektóre spółki mogą być w gorszej kondycji finansowej lub działać w sektorze bardziej ryzykownym niż inne.

Jak minimalizować to ryzyko?

Aby zmniejszyć ryzyko wyboru złej emisji, warto skorzystać z usług profesjonalnych doradców inwestycyjnych lub analiz rynku dostępnych na różnego rodzaju platformach internetowych.Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej o tym jakie są możliwości korzystania ze wsparcia ekspertów.

Zmiany stóp procentowych

Ruchy stóp procentowych mają ogromny wpływ na ceny obligacji. Gdy następują zmiany wysokości stop rocznej dywidendowy łącznie oraz odsetek płaconych przez bank centralny za depozyty krótka terminowość kredytowe oferowane przez prywatne instytucje bankowe a klientom indywidualnym również może wystąpić sytuacja gdzie cena obranych ulegnie znacznemu obniżeniu bezpośrednio po wejsciu do transakcję kupna / sprzedaży dane instrumencie zarówno na rynku pierwotnym lub wtórnym.

Jak minimalizować to ryzyko?

Aby zminimalizować ryzyko spadków cen obligacji wynikających ze zmian stóp procentowych, można rozważyć inwestowanie w obligacje o różnych terminach wykupu. Dzięki temu, nawet jeśli ceny jednej emisji obniżą się, inne mogą zachowywać się stabilnie lub rosnąć.Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej o tym jakie są możliwości dywersyfikowania portfela inwestycyjnego.

Koniec okresu wykupu

Pamiętajmy również że każda obracha ma ustalony czas do datę zapadalność po której emitent musi pokryc swoje zobowiązania względem nas jako detalicznego klientów i jesteśmy zwolnieni od dalszych płatności takiego instrument finansowego ale pod warunkiem bezpieczne trzymać go przez cały czas jego istnienia a także nie sprzedawał jej przed upływie tzw. okres zakazu deponowania czyli często może być odpowiada 2-5 lat.

Jak unikaæ strat na koniec okres zastrze¿eniu ?

C

Tak, istnieje ryzyko straty na obligacjach. W celu uzyskania więcej informacji na ten temat, zapraszam do odwiedzenia strony https://warszawskisznyt.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here