kredyty firmowe

Większości Polaków przyjdzie w swoim życiu zaciągnąć kredyt – czy to zwykły kredyt gotówkowy, czy to przykładowo kredyt hipoteczny, który dla wielu jest jedynym sposobem na wejście w posiadanie własnej nieruchomości. Również liczni przedsiębiorcy w czasie prowadzenia działalności zaciągną kredyt firmowy https://splatapozyczek.pl/kredyty-dla-firm/, jednak nie da się ukryć, że część z nich ma przed takim działaniem opory. W takim razie czy warto brać kredyty firmowe? Jak wybrać opłacalny kredyt?

Rodzaje kredytów firmowych

W pierwszej kolejności warto wskazać, że tak jak banki mają w swojej ofercie wiele różnorodnych ofert dla klientów prywatnych (kredyty konsumpcyjne, hipoteczne, samochodowe, konsolidacyjne, karty kredytowe), tak i są w stanie wiele zaoferować właścicielom firm. Rodzaje kredytów firmowych, które warto znać, to przede wszystkim:

  • kredyt obrotowy
  • kredyt inwestycyjny
  • kredyt na start.

Kredyt obrotowy powinien zostać wykorzystany na cele związane z bieżącą działalnością. Za jego pomocą można przykładowo opłacić składki ZUS i podatki, wypłacić wynagrodzenia pracownicze czy zakupić surowce lub towary. Jest to z reguły zobowiązanie krótkoterminowe, a jego wysokość zależy od możliwości i potrzeb danej firmy.

Ten rodzaj kredytu może zostać udzielony w formie linii kredytowej, a więc jako limit w rachunku firmowym. W ten sposób po wykorzystaniu własnych środków z konta możliwe będzie sięgnięcie po przyznaną kwotę, a każda kolejna wpłata będzie służyła uzupełnieniu limitu.

Kredyt inwestycyjny, jak łatwo można się domyślić, służy nie pokryciu bieżących wydatek, a finansowaniu różnego rodzaju inwestycji, takich jak zakup nieruchomości, maszyn, oprogramowania, patentów czy licencji. W ramach kredytu inwestycyjnego można liczyć na otrzymanie znacznie większych kwot, aczkolwiek wiąże się to z koniecznością posiadania wkładu własnego, a także przygotowania biznesplanu.

W przypadku większości ofert kredytów dla firm spotkamy się z wymaganiem minimum 12 miesięcy prowadzenia działalności. Co jednak, jeśli dopiero rozpoczynamy działalność i potrzebujemy funduszy, aby zaczęła ona być dochodowa? W takim wypadku pomocny może być kredyt na start, przeznaczony dla początkujących firm. Jest on często droższy niż zwykły kredyt, jednak wiąże się to z faktem, że jego udzielenie jest dla banku dużym ryzykiem. Trzeba bowiem pamiętać, że najwięcej firm upada właśnie niedługo po rozpoczęciu działalności.

Kredyty firmowe – czy warto?

Wielu przedsiębiorców nie chce się zadłużać, co można zrozumieć, ale z drugiej strony trzeba też wskazać, ile zalet może mieć takie rozwiązanie. Jeśli chodzi o kredyt obrotowy, za jego pomocą możemy uniknąć przestojów w produkcji i utraty płynności finansowej firmy. Pozwoli on nam na czas uregulować wypłaty, rachunki czy podatki, dzięki czemu nasze problemy nie będą narastały i uda nam się wrócić na finansową prostą.

Podobnie jest w przypadku kredytu inwestycyjnego czy kredytu na start. Własne oszczędności często nie pozwolą firmie się rozwinąć, a rozwój jest niezbędny, zwłaszcza, że inwestowała będzie również niewątpliwie konkurencja. Stanie w miejscu sprawi, że nie tylko nie zwiększymy swoich dochodów, ale w pewnym momencie możemy zacząć je tracić. Dlatego też zaciągnięcie kredytu na dużą inwestycję, której nie bylibyśmy w stanie sfinansować samodzielnie, może się nam na dłuższą metę opłacić.

Zadłużenie się bez umiaru nie jest oczywiście niczym dobrym, jednak, jeśli będziemy brać kredyty firmowe kierując się rozwagą i rozsądkiem, nie tylko nam one nie zaszkodzą, ale przeciwnie – mogą bardzo się naszej firmie przydać.

Jak wybrać najlepszy kredyt firmowy?

Kredyty firmowe opiewają często na znacznie większe kwoty niż przeciętny prywatny kredyt (pomijając kredyty hipoteczne). Dlatego też dobry dobór kredytu jest kluczowy – w przeciwnym wypadku możemy niepotrzebnie przepłacić. Tylko jak wybrać najlepszy kredyt firmowy?

Można spróbować samodzielnie przeglądać strony banków i dokonywać obliczeń, w Internecie istnieje też wiele rankingów i porównywarek, które pozwalają zyskać szybki ogląd na oferty najbardziej znanych instytucji finansowych. Jednak, doświadczenia i wiedzy na temat polskiego rynku kredytowego, ciężko będzie wyselekcjonować najbardziej atrakcyjną ofertę.

Dobrym pomysłem jest w związku z tym kontakt z dobrym pośrednikiem kredytowym, takim jak Spłata Pożyczek. Jego doradcy nie tylko znajdą dla nas najkorzystniejszy kredyt, ale także wykorzystają swoje kontakty na szczeblach decyzyjnych w bankach, aby nie tylko zapewnić pozytywną decyzję kredytową, ale także wynegocjować najlepsze możliwe parametry kredytu.

Czy warto brać kredyty firmowe – podsumowanie

Kredytów firmowych nie należy się obawiać. Wielokrotnie mogą one okazać się bardzo korzystne, nawet w sytuacji, kiedy firma znajduje się w dobrej, stabilnej sytuacji finansowej (ponieważ na przykład pomogą sfinansować potencjalnie bardzo wartościową inwestycję).

Znalezienie dobrego kredytu, nie mówiąc już o jego otrzymaniu, nie zawsze jest jednak tak proste i szybkie, jak byśmy sobie tego życzyli. Dlatego warto skontaktować się ze wspomnianym pośrednikiem kredytowym.  Jego pomoc może okazać się nieoceniona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here