Import z Chin to proces wieloetapowy i dosyć skomplikowany, w szczególności dla początkującego importera. Co warto wiedzieć, rozpoczynając swoją przygodę z importem towarów z Państwa Środka? Jakie są najważniejsze obowiązki importera? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Transport towarów z Chin do Polski
Wybór odpowiedniego środka transportu w przypadku importu towarów z Chin jest bardzo istotny. Powinien być on dopasowany do wielkości zamówienia, ale także od tego, jak szybko towary muszą trafić do Polski. Za najpopularniejsze formy transportu towarów z Chin uznaje się: transport morski, lotniczy oraz kolejowy.
- Transport morski – czas transportu towarów z Chin do Polski dla tej formy transportu wynosi około 30 dni. Jednak mimo niedogodności, jaką jest długi czas oczekiwania, transport morski ma również swoje plusy. Jest to bowiem zdecydowanie najtańsza forma transportu, umożliwiająca przewóz niemal każdego towaru. Wybierana jest więc przez importerów, którzy chcą oszczędzić na transporcie.
- Transport kolejowy – umożliwia on zarówno przewóz drobnicy, jak i towarów w pełnych kontenerach. Ładunek przesyłany pociągiem z Chin do Polski dociera w około 15-18 dni. Jeśli zaś chodzi o ceny, są one nieco wyższe niż w przypadku transportu morskiego.
- Transport lotniczy – to najszybsza dostępna forma transportu. Czas dostawy wynosi zaledwie 3-7 dni. Warto mieć jednak świadomość, że fracht lotniczy jest zdecydowanie najdroższy spośród trzech najpopularniejszych form transportu. Samolotem towarowym wysyła się więc w głównej mierze towary szybko psujące się, towary wartościowe oraz próbki.
Tak więc zaraz po tym, jak importer odpowie sobie na pytanie, co sprowadzać z Chin, musi zastanowić się również, jakim środkiem transportu przewozić zakupione towary i dopasować go do indywidualnych potrzeb.
Opłaty – cło i podatki
Każdy bezpośredni importer z Chin musi również pamiętać o tym, że wprowadzając do obrotu towary sprowadzane z Chin do Polski, ma obowiązek uiścić za nie cło oraz podatki. By obliczyć należności celne, należy stawkę celną dla danego produktu pomnożyć przez sumę wartości zamówienia oraz kosztów przesyłki. Z kolei podstawą do obliczenia podatku VAT jest wartość celna, należności celne oraz transport poza Unią Europejską oraz po Unii Europejskiej. Sumę tych wartości mnoży się przez wysokość VAT. Uzyskana wartość to właśnie należności skarbowe.
Certyfikat CE
Certyfikat CE jest to dokument, który stanowi deklarację producenta, że oznakowany towar spełnia wymagania dyrektyw tzw. „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej, dotyczącej m.in. kwestii zdrowia oraz bezpieczeństwa. Za zgodność towarów z wymogami oznaczenia CE odpowiada producent, jednak importer towarów także ma pewne obowiązki związane z owym certyfikatem. Ma on zagwarantować, że towar spełnia wszystkie wymagania i został oznaczony znakiem CE.
Importer jest odpowiedzialny za towar wówczas, gdy producent spoza Unii Europejskiej nie posiada na jej terenie swojego upoważnionego przedstawiciela. W takim przypadku importer ma za zadanie skontaktować się z producentem, by upewnić się, czy towar przeszedł przez cały proces oceny zgodności.