Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski to regulowany przez Kodeks pracy czas wolny od świadczenia pracy, który przysługuje tuż po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Ile trwa urlop rodzicielski? Czy jest płatny? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule!

Co to jest urlop rodzicielski?

Warto zacząć od tego, że urlop rodzicielski nie jest tym samym, co urlop macierzyński czy urlop wychowawczy. Urlop rodzicielski jest urlopem, przysługującym po urlopie macierzyńskim. By z niego skorzystać, należy najpierw wykorzystać urlop macierzyński, który wynosi:

  • 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka,
  • 31 tygodnie przy urodzeniu bliźniaków,
  • 33 tygodnie przy urodzeniu trójki dzieci,
  • 35 tygodni przy urodzeniu czwórki dzieci,
  • 37 tygodni przy urodzeniu piątki lub więcej dzieci.

Urlop rodzicielski następuje tuż po upłynięciu urlopu macierzyńskiego. Co ciekawe, urlop ten nie jest obowiązkowy. Jest to określone w Kodeksie pracy prawo pracownika (art. 1791 i art. 1821c-g), z którego może skorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka.

Ile trwa urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski (wg stanu z marca 2022 r.) może mieć dwa wymiary. W przypadku urodzenia się jednego dziecka trwa on 32 tygodnie, natomiast przy bliźniakach lub większej liczbie dzieci, urlop ten będzie wynosił 34 tygodnie, czyli odpowiednio: 224 i 238 dni wolnych od pracy na opiekę nad dzieckiem lub dziećmi.

Jak wspominaliśmy powyżej, urlop rodzicielski przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Mają prawo do wykorzystania go w tym samym czasie, jednak łączny wymiar urlopu nie może przekroczyć dwóch tygodni, co oznacza, że przysługuje im maksymalnie po 16 tygodni urlopy rodzicielskiego.

Ile płatny jest urlop rodzicielski? Kto płaci za urlop rodzicielski?

Wypłacanie wynagrodzenia podczas urlopu rodzicielskiego nie należy do obowiązków i praw przedsiębiorcy. Podczas urlopu rodzicielskiego otrzymuje się bowiem zasiłek, który wypłacany jest przez ZUS.

Jak wysoki jest zasiłek?

  • Jeśli pracownica (lub pracownik) złoży wniosek o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze wykorzystywany bezpośrednio po macierzyńskim do 21 dni po narodzeniu dziecka (lub dzieci), będzie otrzymywać uśrednioną wysokość zasiłku przez cały rok – 80% podstawy wymiaru.
  • Jeśli pracownica (lub pracownik) złoży wniosek o urlop rodzicielski później, a więc do 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu, zasiłek za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego będzie wynosił 100% podstawy wymiaru zasiłku, a za pozostały okres 60%.

Podstawa wymiaru zasiłku to średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here