Kredyt konsolidacyjny to poważne zobowiązanie finansowe, które może opiewać nawet na kilkaset tysięcy złotych. Jednocześnie jest ono bardzo przydatne – w wielu przypadkach konsolidacja pozwala kredytobiorcom odzyskać wolność finansową i skończyć z problemami z terminową płatnością rat. Opłacalność konsolidacji sprawiła, że obecnie tego typu produkty finansowe oferuje bardzo wiele polskich banków.
Żeby mieć pewność, że cały proces przebiegnie tak szybko i sprawnie, jak to tylko możliwe, a przy tym będzie maksymalnie korzystny, jest kilka rzeczy, które warto zrobić przed złożeniem wniosku o kredyt. Sprawdź, jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego i nie przepłacaj na konsolidacji!
Zastanów się, co chcesz skonsolidować
Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie wielu różnych typów zobowiązań – zarówno kredytów, jak i pożyczek. W zależności od zasad panujących w danym banku, a także od Twoich potrzeb i aktualnie posiadanych zobowiązań, możesz połączyć między innymi kredyty gotówkowe, karty kredytowe czy kredyty odnawialne. Zanim jednak to zrobisz, zastanów się, które z Twoich długów warto skonsolidować, a które niekoniecznie.
Korzystna może być przede wszystkim konsolidacja drogich, trudnych w spłacie kredytów z wysokimi ratami. Z kolei mijać się z celem może łączenie z innymi zobowiązania, które jest już prawie w całości spłacone i do uregulowania zostało zaledwie kilka rat. Dobrze wszystko zaplanuj, biorąc pod uwagę indywidualne czynniki.
Koniecznie pogłęb także swoją wiedzę na temat kredytu konsolidacyjnego. Wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj: https://habza.com.pl/kredyt-konsolidacyjny/. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego możesz się spodziewać po tym procesie i poznasz dokładne zasady, na których on przebiega.
Zbierz niezbędne dokumenty
Do zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego może być potrzebny szereg różnych dokumentów. Jeśli odpowiednio szybko zadbasz o ich odnalezienie lub zawnioskowanie o nie, później cały proces pozyskiwania kredytu przebiegnie szybciej i sprawniej.
To, jakie dokładnie dokumenty będą wymagane, zależy od Twojej sytuacji, a także od zasad panujących w danym banku. Ogółem mówiąc, możesz spodziewać się, że konieczne będzie przedstawienie dokumentów dotyczących zobowiązań, które chcesz połączyć (czyli na przykład umowy kredytów i pożyczek), a także dokumentów poświadczających Twoje dochody.
W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę najczęściej wymagane jest zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy, użyteczny może być także aktualny wyciąg z konta bankowego. Z kolei na przykład osoby prowadzące własną działalność mogą zostać poproszone o przedłożenie dokumentów księgowych, zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami w ZUS i US czy zeznań podatkowych.
Zwróć się do dobrego eksperta kredytowego
W teorii kredytobiorca może samodzielnie porównać oferty różnych banków w celu znalezienia tej najkorzystniejszej, a potem złożyć wniosek kredytowy. W praktyce jednak nie tylko jest to czasochłonne i męczące, ale też może być niekorzystne. Brak dostatecznej wiedzy i doświadczenia utrudni bowiem wyselekcjonowanie najbardziej opłacalnego kredytu.
Dlatego też tak cenne jest wsparcie dobrego eksperta kredytowego, takiego jak Habza Finanse. Po zwróceniu się do niego specjalista błyskawicznie przeanalizuje sytuację finansową klienta i znajdzie dla niego najlepszy kredyt, a wszelkie formalności ograniczy w maksymalnym możliwym stopniu.