Zarządzanie przedsiębiorstwami staje się coraz bardziej wymagające – konieczne jest przede wszystkim umiejętne operowanie ich finansowymi zasobami. W tym zakresie nieocenione jest wsparcie dyrektora finansowego – osoby, której zadanie polega na bieżącej obsłudze finansów i wsparciu w podejmowaniu kluczowych decyzji. Przyglądamy się bliżej roli dyrektora finansowego i jego obowiązkom.
Dyrektor finansowy – zakres odpowiedzialności
Dyrektor finansowy (ang. chief financial officer, CFO) ta najwyższy rangą specjalista ds. finansów w organizacji. Pracownik na tym stanowisku odpowiada za kondycję finansową przedsiębiorstwa. Dyrektor finansowy współpracuje ściśle z zarządem firmy, a często sam jest jednym z jego członków. Jest to osoba o dużej wiedzy i doświadczeniu w dziedzinie finansów. Najczęściej dyrektorzy finansowi mają wykształcenie w dziedzinie księgowości lub finansów, a także posiadają dyplom ukończenia studiów biznesowych.
Realny wpływ na zdolność firmy do osiągania celów biznesowych i utrzymania stabilności finansowej czyni przedstawicieli tego zawodu jednymi z najważniejszych członków zespołu kierowniczego każdego przedsiębiorstwa.
Główne zadania dyrektora finansowego
Praca dyrektora finansowego polega na współtworzeniu, wdrażaniu i kontrolowaniu finansowej strategii firmy. Do głównych obowiązków dyrektora finansowego należą:
- monitorowanie i kontrola wydatków oraz przychodów,
- zarządzanie ryzykiem,
- analiza bieżących wyników finansowych firmy,
- nadzór nad przygotowaniem rocznego budżetu i planów wieloletnich,
- analiza i rekomendacja rozwiązań z obszaru finansów,
- efektywne zarządzanie danymi,
- optymalizacja polityki podatkowej,
- zapewnienie prawidłowego funkcjonowania działu finansowego,
- sporządzanie deklaracji rozliczeniowych,
- regularne raportowanie wyników finansowych i wskaźników zarządowi oraz udziałowcom,
- współpraca z zarządem przy określaniu celów strategicznych,
- kontakt z inwestorami i pozyskiwanie finansowania,
- negocjacje z bankami,
- współpraca z audytorem, firmami ubezpieczeniowymi i organami podatkowymi,
- realizacja obowiązków nakładanych przez ustawodawcę na grupy kapitałowe np. kwestie podatkowe, ceny transferowe i inne.
- doradztwo kierownictwu organizacji.
Kompetencje dyrektora finansowego
Dyrektor finansowy to osoba pełniąca jedną z kluczowych ról w działaniu firmy. Nie tylko odpowiada za bieżące zarządzanie finansami, ale również budowanie strategii organizacji i kreowanie relacji z partnerami biznesowymi. Kluczowymi kompetencjami dyrektora finansowego są umiejętności analityczne, umiejętności biznesowe i umiejętność zarządzania budżetem. Do pracy na tym stanowisku potrzebne są również zdolności organizacyjne oraz skrupulatność i sumienność.