Amortyzacja środka trwałego zaczyna się w momencie oddania go do użytku.
Zasady obliczania amortyzacji środka trwałego
Amortyzacja to proces rozłożenia kosztów nabycia środka trwałego na kilka lat. Dzięki temu przedsiębiorstwo może odliczyć część wydatków z podatku, co wpływa pozytywnie na jego finanse.
Zasady obliczania amortyzacji są określone w ustawie o rachunkowości i różnią się w zależności od rodzaju środka trwałego. Istnieją dwie metody naliczania amortyzacji: liniowa i degresywna.
Metoda liniowa polega na równomiernym rozłożeniu wartości początkowej przez cały czas użytkowania danego aktywu. W przypadku tej metody, każdego roku kwota odpisana z tytułu zużywania jest taka sama jak poprzedniego roku.
Natomiast przy metodzie degresywnej pierwsze roczne odpisy będą większe niż ostatnie – stosuje się tu bowiem stałą stawkę procentową do pozostałej wartości początkowej netto (wartość sprzętu pomniejszoną o sumę już dokonanych odpisów).
Ile wynosi długookresowe użytkowanie?
Warto pamiętać, że minimalny czas używania przedmiotu niezbędny do skorzystania ze zwolnienia podatkowego wynosi 12 miesięcy dla samochodów osobowych oraz motocykli; a także nowych maszyn produkcyjnych lub urządzeń laboratoryjnych – 3 lata.
Dla innych kategorii, takich jak budynki czy maszyny rolnicze, jest to zwykle 5-10 lat.
Kiedy rozpoczyna się amortyzacja?
Amortyzację można rozpocząć od momentu wprowadzenia środka trwałego do użytkowania w firmie lub w momencie jego oddania do eksploatacji.
Dlaczego warto stosować amortyzację?
Bezsprzecznie jednym z największych korzyści wynikających ze stosowania odpisów amortyzacyjnych są osiągane przez przedsiębiorstwo podatkowe ulgi i zwolnienia podatkowe. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej kosztami uzyskania przychodu mogą być wydatki poniesione na nabycie oraz produkcję towarów i usług (np. zakup surowców), ale także – jeśli zachowana zostanie określona procedura – wydatek stanowiący odpisy amoryzacyjne.
Podsumowanie
Wniosek płynący z powyższego tekstu jest taki: naliczenie odpowiedniej stawki odsetek ma kluczowy wpływ na obliczenie wysokości odpisów a tym samym decyduje o poziomie opłat dla daniny publicznoprawnej przyporządkowanej danej transakcji biznesowej.
I choć każde podejmowanie działań wymaga indywidualnego podejścia i analizy sytuacji konkretnych spółek, dobrze opracowany plan dotyczący stosowania amortyzacji może okazać się jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie obciążeń podatkowych i poprawienie kondycji firmy.
Wezwanie do działania: Sprawdź, kiedy rozpoczyna się amortyzacja środka trwałego i zaktualizuj swoją wiedzę na stronie https://www.gdzieciaki.pl/.
Link tag HTML: https://www.gdzieciaki.pl/