Kupno domu lub mieszkania dla czteroosobowej rodziny

Poczucie własności w naszym społeczeństwie jest bardzo zakorzenione. Dążenie do posiadania swojego mieszkania czy domu to sprawa zupełnie naturalna. W życiu większości rodzin nadchodzi ten moment, kiedy mamy potrzebę i możliwość zakupu nieruchomości do zamieszkania. Niezależnie od tego, czy nieruchomość tę kupujemy za gotówkę, czy na kredyt, to często pojawia się pytanie na co się zdecydować? Na zakup domu czy zakup mieszkania.

Zalety i wady zakupu domu

Dom kojarzy się z rodziną. Jest to budynek w pełni do niej należący. Dokonując zakupu domu mamy zazwyczaj do wyboru domy z historią oraz domy w stanie deweloperskim. Domy z historią to domy, do których można się od razu wprowadzić i mieszkać, ale także domy, które potrzebują generalnego remontu. Te drugie mają zazwyczaj znacząco niższą cenę rynkową. Z kolei domy w stanie deweloperskim pozwalają zamieszkać w budynku zaprojektowanym według współczesnych trendów i gwarantują większe możliwości adaptacyjne.

Niezależnie od wieku domu, jego posiadanie daje mieszkańcom niezależność. Przy każdym domu znajduje się chociaż najmniejsza działka, którą można zagospodarować do celów rekreacyjnych lub użytkowych (na przykład ogród warzywny). Dla czteroosobowej rodziny z dziećmi to niesamowita zaleta. Dzieci mogą bezpiecznie przebywać na świeżym powietrzu. Jednak dom to także obowiązki. Sami musimy pamiętać o jego remontach, odśnieżaniu czy wywozie śmieci.

Zalety i wady zakupu mieszkania

Zakup mieszkania to decyzja dla osób, dla których posiadanie własnego ogrodu nie jest rzeczą najistotniejszą. Niemniej jednak warto mieć świadomość, że mieszkanie to część budynku, którym ktoś współzarządza. Może to być wspólnota, spółdzielnia, sąsiad. Decyzje tych osób niekoniecznie muszą być zgodne z naszymi.

Jednak własne mieszkanie to także w większości przypadków oszczędność i wygoda. Ze względu na to, że mieszkanie ma zazwyczaj mniejszą powierzchnię to łatwiej je ogrzać, koszty remontów i utrzymania dzielone są na wszystkich mieszkańców budynku.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości?

Bez względu jednak na co się zdecydujemy, powinniśmy bardzo dobrze sprawdzić nieruchomość. I to zarówno pod względem technicznym, prawnym, jak również przyjrzeć się okolicznemu sąsiedztwu (m.in. poziom hałasu i smogu).

Jeżeli chodzi o stan techniczny, to warto skorzystać z rady zaprzyjaźnionego budowlańca lub po prostu wynająć eksperta z zakresu budownictwa. Taki specjalista, w razie jakichkolwiek nieprawidłowości na pewno zwróci nam uwagę i podpowie ile będą kosztować ewentualne remonty. Dzięki takiej poradzie możemy negocjować cenę zakupu nieruchomości lub nawet uchronić się przed podjęciem złej decyzji o zakupie zbyt zniszczonej oraz niebezpiecznej nieruchomości.

Równie istotna jest także sytuacja prawna nieruchomości. Bezwzględnie powinniśmy sprawdzić zapisy w utworzonej dla nieruchomości księdze wieczystej, ponieważ dzięki temu można ochronić się przed potencjalnymi problemami. W księdze znajdziemy bowiem między innymi informację o obciążeniach na nieruchomości, ograniczonych prawach, służebności i hipotece. Sprawdzenie księgi nie jest ani trudne, ani kosztowne. Jeśli znamy numer księgi wieczystej, to możemy ją bezpłatnie przejrzeć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (pobranie kosztuje 20 zł). Jeśli nie posiadamy numeru księgi wieczystej, to można go uzyskać po adresie lub numerze działki na stronie internetowej znajdzksiege.pl. Pobranie numeru KW kosztuje zaledwie 29 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here