Leasing czy kredyt celowy - które wsparcie finansowe wybrać

Zarówno tradycyjny kredyt bankowy, jak i leasing dla firm cieszą się ogromną popularnością wśród działalności gospodarczych, które nie mają własnych środków na budowę floty aut albo nie chcą w taką inwestować, chociaż jest ona do prowadzenia biznesu wręcz niezbędna. Którą opcję wybrać i jakie czynniki brać przede wszystkim pod uwagę? Szczegóły przedstawiono poniżej.

Kredyt samochodowy, czyli na konkretny cel – charakterystyka

Kredyty celowe zawsze udzielane są na preferencyjnych warunkach, ponieważ sam cel staje się już dodatkowym zabezpieczeniem zobowiązania. Dzięki temu ryzyko niewypłacalności kredytobiorcy jest znacznie niższe. Ponieważ kredyt na samochód sprawia, że klient banku od razu staje się właścicielem pojazdu mechanicznego, w razie potrzeby może go sprzedać, aby uzyskać środki na spłatę zobowiązania.

Co ważne, kredyt na auto mogą zaciągać zarówno firmy, jak i klienci indywidualni a samochód może być całkowicie nowy lub używany, pochodzić z komisu, od dealera lub od prywatnego właściciela. 

Fakt, że kredyt celowy udzielany jest na lepszych warunkach i najczęściej jest tańszy niż kredyt na dowolny cel, wcale nie oznacza, że z takiej współpracy może korzystać każdy. Instytucje bankowe za każdym razem weryfikują zdolność kredytową swojego klienta. Jeśli zdecydujesz się na auto na raty poprzez finansowanie z kredytu celowego, musisz wiedzieć, że bank zapewne poprosi o zaświadczenie o dochodach oraz dokumenty firmy, jeśli prowadzisz własny biznes. Zweryfikuje również raport BIK, jeśli historia kredytowa będzie negatywna, niestety nie będziesz miał szans na podjęcie współpracy.

Musisz również pamiętać, że biorąc kredyt na auto na firmę, możesz część rat wliczać w koszty prowadzonej działalności. Pod tym względem to jednak leasing będzie bardziej opłacalny finansowo. Poznaj również tę opcję na budowanie floty aut.

Leasing dla firm – poznaj ofertę

Większość firm decyduje się jednak na leasing, ponieważ taka opcja wykazuje nieco więcej zalet. Przede wszystkim udaje się zaliczyć w koszty prowadzonej działalności gospodarczej większą część rat leasingowych, co znacznie zmniejsza konieczne do opłaty podatki. Co więcej, chociaż leasing nie sprawia, że leasingobiorca staje się właścicielem samochodu, ale jedynie go używa zgodnie z umową, to jednak można liczyć na preferencyjne warunki współpracy. Po stronie firmy leasingowej są serwisy, naprawy samochodu czy koszty jego ubezpieczenia. 

Warto też wiedzieć, że leasing bierze się znacznie łatwiej i szybciej, niż kredyt samochodowy. Firmy leasingowe nie weryfikują tak skrupulatnie potencjalnego klienta, cały proces i spełnienie formalności trwa jeden dzień. Z tej formy pozyskiwania auta mogą korzystać zarówno nowe, jak i doświadczone już firmy, niektóre firmy leasingowe nie wymagają nawet potwierdzenia generowanych dochodów o konkretnej wartości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here