Chcesz zacząć inwestować na giełdzie, ale nie wiesz, czy warto? To coraz popularniejszy, lecz wciąż kontrowersyjny sposób na gromadzenie często dużych środków finansowych. Przeczytaj artykuł do końca i poznaj najważniejsze powody, dla których ryzyko się opłaca. Zwłaszcza jeśli wiesz, jak je zminimalizować.
Jak zacząć inwestować na giełdzie?
Inwestowanie na giełdzie nie wymaga zachodu: wiąże się jedynie z koniecznością otwarcia rachunku inwestycyjnego i zasilenia go określoną kwotą (depozytem). Aby działania nie były przypadkowe, warto systematycznie uzupełniać wiedzę i brać udział w konkretnych szkoleniach z tego zakresu. Wówczas przypadkowa gra zamieni się w świadome wykorzystywanie wiedzy z wielu dziedzin, co szybko przełoży się na widoczne korzyści (zyski z inwestycji).
Dlaczego warto inwestować na giełdzie?
Utrzymująca się inflacja powoduje, że coraz więcej osób decyduje się inwestować na giełdzie: taka lokata oszczędności ma przynieść zysk w przyszłości, ale może także być źródłem straty. Wszystko zależy od konkretnych decyzji, w tym, m.in.: momentu inwestycji i/lub spółek, które wchodzą w skład portfela inwestycyjnego. Argumentów jest jednak więcej:
1. Swoboda inwestycji
Inwestując na giełdzie, sam decydujesz o tym, które instrumenty finansowe kupisz lub sprzedasz. Wszystkie transakcje zawierasz, korzystając z rachunku maklerskiego, do którego masz dostęp również z urządzeń mobilnych. Nie masz jeszcze konta inwestycyjnego? W tym artykule sprawdzisz, jak je założyć.
2. Możliwość wyboru formy inwestowania
Jako inwestor zyskujesz swobodę wyboru formy inwestowania. W praktyce oznacza to, że możesz inwestować w dowolne aktywa, jak chociażby akcje spółek, obligacje i kontrakty krótkoterminowe. Zaawansowani inwestorzy inwestują także w instrumenty oparte o surowce, waluty i zagraniczne indeksy.
3. Udział w przedsiębiorstwie
Inwestycja w akcje oznacza prawo do dywidendy. Dlaczego? To bardzo proste: jako udziałowiec (właściciel akcji), stajesz się jej współwłaścicielem. Jesteś nim do momentu sprzedaży posiadanych aktywów.
4. Możesz ograniczyć ryzyko strat i zadbać o realne zyski z inwestycji
Decydując się inwestować na giełdzie, musisz mieć świadomość, że nie ma inwestycji bez ryzyka. Faktem jest, że na giełdzie można sporo zyskać, ale także – stracić. Jak ograniczyć ryzyko?
– Uświadom sobie, że inwestowanie na giełdzie nie jest przypadkową grą. Jest natomiast umiejętnym wykorzystaniem wiedzy z zakresu m.in. finansów, makroekonomii i współczesnej sytuacji społeczno-gospodarczej.
– Staraj się stale doskonalić umiejętność budowania własnego portfela inwestycyjnego, czyli m.in. analizuj wszystkie informacje w interesującym Cię zakresie. Nie traktuj go jako osobnej inwestycji.
– Kupuj akcje spółek z wielu branż i korzystaj z oferty wielu rynków. Zwracaj uwagę na poziom ryzyka – powinien być bardzo różny.
– Nie podejmuj nagłych, przypadkowych decyzji i staraj się inwestować w perspektywie długoterminowej.