Rogówka

Narząd wzroku to drugi po mózgu najbardziej skomplikowany element naszego ciała. Natomiast sam wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka – badania pokazują, że 80% informacji o otoczeniu trafia do naszego mózgu właśnie za pomocą oczu. Narząd ten odpowiada także za utrzymywanie równowagi, rozpoznawanie kolorów czy też prawidłową koordynację ruchową. Chociaż gałka oczna waży zaledwie 7 gramów, a jej promień wynosi 11mm, składa się z wielu błon oraz innych elementów. Istotną częścią oka jest rogówka, ponieważ to przez nią do wnętrza dostaje się światło, co umożliwia nam wyraźne widzenie. Co warto wiedzieć na jej temat?

Rogówka – jakie są jej funkcje?

Rogówka jest częścią zewnętrznej błony włóknistej, tuż obok twardówki. To wypukła część gałki ocznej, która nie jest ukrwiona, ale znajdują się na niej liczne zakończenia bólowe. Jej najważniejszą funkcją jest łamanie i skupianie promieni, dzięki czemu zostaje stworzony wyraźny obraz. Jej budowa pozwala na wnikanie leków – takich jak krople do oczu – w głąb oka, które łagodzą podrażnienia lub nawilżają. Sama rogówka znajduje się w przedniej części oka i przypomina szkiełko zegarka. W jej budowie można wymienić śródbłonek, który chroni ją przed powstaniem obrzęku oraz blaszkę graniczną, której rolą jest ochrona przed rozwojem stanów zapalnych i urazami. Najgrubszą warstwę rogówki stanowi zrąb rogówki. Wymienić można także blaszkę graniczną przednią składającą się z włókien kolagenowych oraz nabłonek przedni, na którym znajdują się zakończenia nerwów czuciowych. Całą powierzchnię rogówki pokrywa film łzowy, który składa się z wody oraz lipidów.

Rogówka – na jakie choroby jest narażona?

Rogówka podobnie jak inne struktury oka narażona jest na choroby oraz zniekształcenia. Bardzo powszechna wada wzroku, czyli astygmatyzm pojawia się właśnie wtedy, gdy dochodzi do zmian w jej budowie lub kształcie. Rogówka odpowiada także za akomodację oka, czyli dopasowanie widzenia do różnych odległości. Do najczęściej występujących chorób występujących w tym obszarze należą infekcje bakteryjne – spowodowane przez paciorkowce, gronkowce czy dwoinkę rzeżączki. Niekiedy również wirusy, alergeny czy grzyby potrafią być przyczyną zapalenia rogówki. Inną poważną chorobą jest dystrofia rogówki. Może ona ulec uszkodzeniu także w przebiegu chorób przewlekłych, takich ja cukrzyca. Rogówka narażona jest także na mechaniczne uszkodzenie – na przykład, gdy do oka wpadnie ciało obce lub w wyniku zadrapania czy noszenia źle dopasowanych soczewek. Może to prowadzić do otarcia się jej nabłonka i objawia się nieprzyjemnymi dolegliwościami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here