Zdolność korzystania z technologii cyfrowych jako umiejętność we współczesnej gospodarce

Transformacja cyfrowa zrewolucjonizowała sposób działania przedsiębiorstw, a także metody wykonywania zadań przez pracowników. Kluczowym warunkiem stało się posiadanie przez nich umiejętności korzystania z technologii cyfrowych, a co więcej wymagania wobec wiedzy i umiejętności w tym zakresie są ciągle poszerzane.

Rola umiejętności cyfrowych w różnych branżach gospodarki

Umiejętności cyfrowe oddziałują na rozwój różnych branż współczesnej gospodarki, przy czym ten wpływ ma znaczenie pozytywne. Co więcej, coraz więcej firm opiera swoje procesy rekrutacyjne o sprawdzanie przede wszystkim umiejętności cyfrowych przyszłych pracowników. Według raportu LinkedIn dotyczącego uczenia się w miejscu pracy w 2020 r. 59% managerów ds. rekrutacji na całym świecie przedkłada umiejętności cyfrowe nad umiejętności tradycyjne. Z kolei badanie przeprowadzone przez Burning Glass Technologies (2019) wykazało, że stanowiska wymagające umiejętności cyfrowych są opłacane średnio o 17% lepiej niż te, na których nie są konieczne do stosowania.

Tabela 1. Wpływ umiejętności cyfrowych na wynagrodzenie pracowników w poszczególnych branżach

 

Branża Wzrost szans na zatrudnienie  Przeciętny wzrost wynagrodzenia
Biznes 58% 17%
Opieka zdrowotna 70% 20%
Edukacja 65% 15%
Finanse 75% 22%

Rozwój gospodarki

Umiejętność korzystania z technologii cyfrowych napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność. Raport Światowego Forum Ekonomicznego z 2020 r. wskazuje, że pracownicy posiadający wiedzę cyfrową przyczyniają się do zwiększenia produktywności, innowacyjności i wydajności organizacyjnej. Według danych OECD, ​​wzrost poziomu umiejętności cyfrowych o 1% odpowiada wzrostowi PKB na mieszkańca o 0,3%.

Opieka zdrowotna

W opiece zdrowotnej umiejętność korzystania z technologii cyfrowych ma kluczowe znaczenie przede wszystkim w:

  • zarządzaniu informacjami o pacjentach;
  • korzystaniu z elektronicznej dokumentacji medycznej;
  • interpretowaniu danych medycznych.

Jak świadczą wyniki badania przeprowadzonego przez Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne w 2019 r., ponad 70% pracowników służby zdrowia uważa, że ​​umiejętność korzystania z technologii cyfrowych zwiększa efektywność leczenia i pozwala uzyskać lepsze wyniki terapii w krótszym czasie.

Edukacja

W branży edukacji umiejętność korzystania z technologii cyfrowych ma znaczenie wręcz fundamentalne zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Szczególnie ważne stały się w czasie i po pandemii COVID-19, gdyż przejście na naukę online wymagało od uczestników procesu edukacyjnego posiadania kompetencji cyfrowych, umożliwiających dostęp do treści edukacyjnych. Według danych Departamentu Edukacji Stanów Zjednoczonych (2018), 95% nauczycieli uważa, że ​​umiejętność korzystania z technologii cyfrowych jest obecnie głównym warunkiem decydującym o sukcesach uczniów.

Wyzwania dotyczące zwiększania umiejętności cyfrowych

Pomimo ogromnego znaczenia umiejętności cyfrowych, osiągnięcie powszechnych kompetencji cyfrowych wiąże się z poważnymi wyzwaniami, pośród których można wyróżnić trzy podstawowe:

  • nierówny dostęp do edukacji cyfrowej, często związany z regionem zamieszkania i statusem społeczno-ekonomicznym danej osoby;
  • szybkie tempo wprowadzania innowacji cyfrowych, wymagające ciągłego uczenia się i adaptacji;
  • rozdźwięk między umiejętnościami cyfrowymi nauczanymi podczas edukacji a umiejętnościami wymaganymi w miejscu pracy.

Tabela 2. Zapotrzebowanie na umiejętności cyfrowe w poszczególnych branżach

Branża Odsetek osób uznających znaczenie
Opieka zdrowotna 70%
Edukacja 95%
Finanse 85%
Technologie 90%

Te problemy są oczywiście do rozwiązania. Aby wypełnić lukę powstałą w zakresie umiejętności cyfrowych, można zastosować różne strategie:

  • integracja szkolenia w zakresie umiejętności cyfrowych na wszystkich poziomach edukacji;
  • zachęcanie do ciągłego kształcenia i szkolenia w zakresie kompetencji cyfrowych;
  • współpraca międzysektorowa w celu zapewnienia dostępnych programów umiejętności cyfrowych.

ATS pomagają w analizowaniu pracowników dążących do zatrudnienia na poszczególnych stanowiskach. Jednym z najlepszych ATS na polskim rynku jest system stworzony przez CleverStaff. Przeczytaj o nim więcej i zastanów się nad tym, czy nie jest także potrzebny w Twojej organizacji.

Umiejętność korzystania z technologii cyfrowych jest zdecydowanie podstawową w dzisiejszych czasach: to ona odpowiada za rozwój gospodarki, jest kluczowa w osiągnięciu przewagi konkurencyjnej i pozwala firmom elastycznie się dostosowywać do zmian, które zachodzą w otoczeniu. Stąd też tak istotne są inwestycje w cyfrową edukację i szkolenia pracowników, gdyż jest to klucz do zwiększenia produktywności w erze cyfrowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here